Aha! – Táto, sežeň štěně

Edice Nedělního Aha! pokračuje dalším starším českým filmem. Tentokrát je to film Táto, sežeň štěně s dnes již nežijícím hercem Miroslavem Horníčkem. Vyjde v neděli 12. srpna 2007. Cena bude 38,- Kč (+ 10 Kč cena novin).

V komedii Táto, sežeň štěně (1964) ztvárnil Miroslav Horníček hlavní roli uštvaného redaktora Hlavsy. Manželka mu odjede na školení a nechá mu na krku jejich tři děti. Hlavsa je příliš nezvládá, a tak je i s babičkou odveze na chalupu do Kameniček. Ten pravý poprask ale nastane, když si babička vymíní, že by tu měli mít psa, aby se i s dětmi cítila v bezpečí. Hlavsa napíše o problému se psem fejeton do novin a nestačí se divit. Když přijede na víkend spolu se štěnětem za dětmi na chalupu, najde tady dalších jedenáct psů všech možných ras a velikostí. A to ještě není zdaleka všem bláznivým situacím konec!

tato_sezen_stene_01_dvd

tato_sezen_stene_02_dvd

tato_sezen_stene_03_dvd

tato_sezen_stene_04_dvd

tato_sezen_stene_05_dvd

tato_sezen_stene_06_dvd

 

Hlavní dospělou roli zahrál herec Miroslav Horníček, známý především ze skvělého seriálu Byli jednou dva písaři, kterého bychom se snad mohli dočkat na podzim, kdy by měl být vydán na DVD v edici „DiViDi Seriál“. Miroslav Horníček byl neobyčejnou osobností. Dar laskavého a moudrého slova mu byl dán snad shůry, a tak dokázal pobavit diváky bez rozdílu věku. Ne každý ale ví, že za maskou laskavého klauna se skrývala bolest a žal.

V osobním životě prošel Horníček velmi bolestnými okamžiky, nejtěžší bylo vyrovnat se s tragédií ztráty jediného dítěte, syna Jana (†21). Ten zemřel za velice podivných okolností. Jel se tehdy spolu s přáteli z FAMU, kde studoval, podívat za otcem na natáčení seriálu Byli jednou dva písaři (1972) do malebného mlýna u Suchdola. Do tohoto okamžiku bylo vše v pořádku, jenže druhý den ráno se dostavil šok. V nedalekém jezírku totiž našli Jana utopeného. Dodnes se neví, zda to byla sebevražda, vina epileptického záchvatu, nebo nešťastná náhoda, při níž sehrál roli i alkohol.

U dnes tolik uznávaného herce a spisovatele se objevily literární sklony už v útlém mládí. Protože mu ale dělala potíže gramatika, nepokoušel se ani nic zvláštního psát. Jeho cesta ke slávě tak byla dlouhá. Pracoval totiž nejdříve jako pomocný technik v plzeňské Škodovce, později dělal úředníka v nemocnici. Možná pro absenci hereckého vzdělání o sobě později často prohlašoval: „Ve všech filmech hraju blbě.“

Miroslav Horníček žil poněkud bohémským životem, miloval červené víno, »sladkou« Francii a obrazy. A mohl si to dovolit. O vše se totiž jinak starala jeho obětavá žena Běla. „Běla měla na starosti i peníze. Já ani nevěděl, jestli jsme pojištěni, nebo kolik se platí za telefon,“ líčil proslulý herec a vypravěč přátelům.

Humorista zemřel po dlouhé a těžké nemoci ve věku 84 let v bytě libereckého lékaře Vladimíra Mareše. Herec nechtěl být hospitalizován v nemocnici, přestože trpěl chronickým cévním onemocněním mozku, těžkou cukrovkou a prodělal několik mozkových příhod. Většinu času trávil na lůžku a s oblibou si prohlížel staré fotografie. Doktor Mareš, se kterým se Horníček dobře znal, se o něj do poslední chvíle obětavě staral a herec mu skonal v náručí.

Film získal tyto ceny:

• 1964 – první cena stříbrná medaile v kategorii filmů pro nejmenší děti (XVI. MFF pro děti a mládež Benátky /Itálie/)

• 1964 – čestné uznání (IV. celostátní přehlídka čs. filmů pro děti a mládež Gottwaldov)

Žánr: Dětský / Komedie

Země původu: Československo

Rok vzniku: 1964

Délka: 66 minut (1:16:24)

Režie: Milan Vošmik

Pomocná režie: Věra Ženíšková

Asistent režie: Drahomíra Reňáková, Zdena Kracíková, Zdena Švarcová

Námět: Jan Ryska

Scénář: Jan Ryska, Milan Vošmik

Technický scénář: Jan Ryska, Milan Vošmik, Miroslav Horníček

Dramaturg: Marcela Pittermannová

Produkce: František Milič

Asistent výroby: M. Krůtová

Zástupci vedoucího výroby: K. Kovář, V. Havlík

Hudba: Svatopluk Havelka

Kamera: Jan Novák

Druhá kamera: Rudolf Jokl

Asistent kamery: Jiří Macák

Vrchní osvětlovač: J. Pražák

Střih: Miroslav Hájek

Asistent střihu: J. Šulcová

Zvuk: Ing. Stanislav Vondráš, zvukové efekty Bohumír Brunclík

Kostýmy: Lída Novotná, Blažena Ševčíková, Ladislav Tomek

Masky: Karel Marek, Libuše Henychová, František Havlíček

Architekt / Výtvarník: Vladimír Labský

Asistent architekta: ing. J. Kotlář

Vedoucí výpravy: K. Lukáš

Asistent výpravy: J. Ciboch, M. Měřínská

Společnost: Filmové studio Barrandov, tvůrčí skupina Erich Švabík – Jan Procházka

Hrají: Miroslav Horníček (redaktor Hlavsa), Jiřina Šejbalová (babička), Jarmila Smejkalová (Hlavsova žena), Rudolf Řepík (Milan, syn Hlavsových), Zdeněk Deyl (Franta, syn Hlavsových), Zuzana Ondrouchová (Olga, dcera Hlavsových), Jaroslav Marvan (šéfredaktor), Marcela Jandová (Tonina), Čestmír Řanda (Holina), Dagmar Zikánová (Holinova žena), Karel Smyczek (Honza, syn Holinových), Vlastimil Brodský (hajný Jakoubek), Jaroslav Štercl (redaktor), Josef Beyvl (výpravčí), Zdeněk Braunschläger (redaktor), Ivanka Devátá (sekretářka v redakci), Karel Hovorka (muž v plášti), Martin Mrázek (Honza), Vladimír Navrátil (tiskař v redakci), Milan Neděla (praporčík VB Karel, Honzův švagr), Josef Pehr (průvodčí autobusu Vaňha), Josef Příhoda (hostinský), Sonja Sázavská (Jakoubková), Světla Svozilová (starší žena v Povlčíně), Jana Štěpánková (lékařka), Stella Zázvorková (průvodčí tramvaje), Gabriela Bártlová-Buddeusová (správcová), Bohumila Šourková

Menu DVD

Údaje o DVD:

tato_sezen_stene_kapitoly_1

tato_sezen_stene_kapitoly_2

Zvuk: Dolby Digital 2. česky

Titulky: česky pro neslyšící

Obraz: PAL DVD5 4:3

Bonus: O titulu, Zlatý fond na DVD

tato_sezen_stene_o_titulu