Levné knihy – Římanka

V edici Levné knihy nyní vychází italské drama režiséra Luigiho Zampy z roku 1954 s názvem Římanka. Film vychází z novorealistického románu Alberta Moravii. Cena je 99,– Kč.

V Římě fašistické éry se mladičká modelka Adriana po nešťastné romanci propadne do morálního bahna prostituce. Jedním z jejích klientů je také student a odbojář Mino, do něhož se dívka zamiluje. Od mladíka nevyžaduje projevy náklonosti, ale úplně jí stačí jeho občasná přítomnost. V neutěšené době se tak Adriana oddává vizi nového začátku a snům o společném životě s Minem. Předlohou byl román Alberta Moravii, jenž se také podílel na scénáři.

Římanka byl první velmi úspěšný Moraviův román vydaný v roce 1947, popisuje, jak je pro novorealistický román typické, nižší vrstvu společnosti s důrazem pečlivé vykreslení postav, jak po stránce fyzické, tak i po psychické a nikoliv na děj.

Originální název: La Romana
Francouzský název: La Belle Romaine
Anglický název: Woman of Rome
Německý název: Die Freudlose Strasse
Země původu: Itálie, Francie
Rok vzniku: 1954
Žánr: Drama
Délka: 89 minut

Režie: Luigi Zampa
Hrají: Gina Lollobrigida, Riccardo Garrone, Daniel Gélin, Franco Fabrizi, Raymond Pellegrin, Pina Piovani, Xenia Valderi, Renato Tontini, Gino Buzzanca, Mariano Bottino, Giuseppe Addobbati, Giovanni Di Benedetto, Alberto Anselmi, Bianca Maria Cerasoli, Ada Colangeli, Vincenzo Milazzo, Riccardo Ferri, Riccardo Ferri, Aldo Vasco, Georges Bréhat, Gustavo Giorgi

Námět: Alberto Moravia
Scénář: Giorgio Bassani, Ennio Flaiano, Luigi Zampa
Produkce: Dino De Laurentiis, Carlo Ponti
Hudba: Franco Mannino, Enzo Masetti
Kamera: Enzo Serafin
Střih: Eraldo Da Roma
Kostýmy: Gaia Romanini

Produkce: Excelsa Film / Ponti-De Laurentiis
Koprodukce: Omnium International du Film, Paris (Francie)

Jazyk: Čeština Dolby Digital 2.0 CZ, Italština
Obraz: 4:3
Menu: české
Titulky: české
Rok vydání: 2007
Cena: 99,– Kč