Blesk Nostalgie – Ecce Homo Homolka

Často se píše o tom, že rodina je základ státu i mezilidských vztahů, na kterém je možno budovat, ale současně i místo, kde jedině člověk může nalézt zázemí a smysl života. Jaká ale může být realita, to velice plasticky ukazuje český film Ecce Homo Homolka. DVD vyjde ve čtvrtek 4. října 2007. Cena 42,- Kč (s Bleskem 49,- Kč).

 

Film je zajímavý tím, že ukazuje rodinu jako celek v soužití tří generací. Nebere si servítky a i když je deklarován jako komedie, v podstatě jde o krutě přesnou sociologickou sondu do maloměšťácké rodiny šedesátých let minulého století. Jednotliví členové této rodiny žijí ve společné domácnosti, kde se vymezují vůči sobě navzájem i vůči okolnímu světu. 

 

Je horká letní neděle a podobně jako mnoho jiných i Homolkovi se vypraví na celodenní výlet do přírody. Zdá se, že v rodině hrají prim mužové, ale ve skutečnosti se všechno točí tak, jak o tom rozhodnou příslušnice něžného pohlaví… 

 

Například postava Ludvy Homolky v podání Františka Husáka. Tento herec sehrál v sedmdesátých a osmdesátých letech spoustu vedlejších rolí ve spoustě většinou (až na pár výjimek) průměrných filmů. Už samotné jeho příjmení muselo v době, kdy generální tajemník ÚV a prezident se jmenoval stejně, fungovat jako jistá forma cenzury. Role Ludvy však byla jeho rolí životní. Vychrtlé tělo jen v trenýrkách zhroucené na otomanu, trpící mezi dvěma dominantními ženami (tedy matkou a manželkou), připomíná trpícího Krista sejmutého z kříže. 

 

Každý z členů této rodiny žije ve svém vlastním světě a snaží se prosadit na úkor druhých. Někdy to jde líp, někdy hůř. Když se to hodí, jsou uzavírána zájmová spojenectví, nebo naopak se jeden snaží zmanipulovat druhého proti třetímu. 

 

Úžasným týpkem je také Josef Šebánek. Tento geniální „neherec“ byl objeven kameramanem Miroslavem Ondříčekem a obsazen režisérem Milošem Formanem pro film Lásky jedné plavovlásky, aby se pak objevil v několika dalších českých filmech. Známý je především díky dalším Fromanově filmu Hoří, má panenko.

Jeho neteř je Eva Ondříčková, manželka slavného kameramana. Jednou vzali ke strejdovi s sebou na návštěvu i Miloše Formana a Věru Křesadlovou. 

 

„Forman manželovi hned nabídl roli, byl jím naprosto okouzlený,“ vzpomíná vdova Marie Šebánková (84). Prvním filmem byly Lásky jedné plavovlásky, podruhé se neherec, zaměstnanec podniku Konstruktiva, nechal Formanem zlákat pro snímek Hoří, má panenko! 

 

Pak už začal pracovat s režisérem Papouškem. Napřed natočil Nejkrásnější věk, kde hrála i Věra Křesadlová a Hana Brejchová, a potom přišla slavná trilogie o rodině Homolkových. „Manžel byl samá legrace, nikdy nikoho nezarmoutil a nikdy si hlavně na nic nehrál,“ prozrazuje Marie Šebánková. 

 

Byl takový, jak ho známe z hrstky filmů, díky nimž vstoupil do dějin kinematografie. Bohužel začalo Josefa v 55 letech zlobit srdce. Žil naplno, nešetřil se a výsledkem byl plný invalidní důchod. Ztrácel sílu, byl unavený a Homolku a tobolku už v roce 1972 ani nechtěl točit. Režisér Papoušek ho musel moc přemlouvat. 

 

„Ještě dlouho potom, co v březnu 1977 zemřel, chodily nabídky na další filmování,“ řekla vdova Marie. 

 

Příběh Papouškova filmu je vzat, podobně jako snímky Miloše Formana, přímo ze života. Veselé, místy až groteskní situace dodnes baví diváky, slavné rodinné „dišputace“ znají mnozí nazpaměť. Na úspěchu filmu se podepsaly i výborné herecké výkony Josefa Šebánka, Marie Motlové, Františka Husáka, Heleny Růžičkové a také nezbedné dvojice bratrů Formanových. S početnou rodinkou Homolkových se setkáte i v dalších dvou týdnech ve filmech Hogo fogo Homolka a Homolka a tobolka. 

 

Komedie ECCE HOMO HOMOLKA je první částí volné trilogie scénáristy a režiséra Jaroslava Papouška. Podíváme-li se pozorněji kolem sebe, setkáváme se často s rodinou HOMOLKOVÝCH. Rodinou, v níž jakoby hráli prim mužové, ale ve skutečnosti se všechno točí tak, jak o tom rozhodnou příslušnice něžného pohlaví. Film je výbornou satirou na život "malé české", byť početné, rodiny pražského taxikáře HOMOLKY za jedné letní neděle 1969.  

 

Žánr: Komedie

Země původu: Československo

Rok vzniku: 1969

Délka: 80 minut

Kinopremiéra v ČR: 8. března 1970

Režie: Jaroslav Papoušek 

Pomocná režie: Milan Muchna

Asistent režie: Helena Pokorná

Scénář: Jaroslav Papoušek 

Dramaturgie: Václav Šešek

Produkce: Rudolf Hájek, Antonín Kubový

Hudba: Karel Mareš 

Kamera: Josef Ort-Šnep

Druhá kamera: Pavel Dosoudil

Asistent kamery: Jiří Zavřel

Střih: Jiřina Lukešová 

Zvuk: Adolf Böhm

Kostýmy: Ludmila Kaválková, Zdena Vilímovská  

Masky: Rudolf Hammer, Jiří Budín, Marie Machová  

Architekt: Karel Černý

Společnost: Filmové studio Barrandov, skupina Šebor – Bor  

Hrají: Josef Šebánek (děda Homolka), Marie Mottlová (babí Homolková), František Husák (Ludva, jejich syn), Helena Růžičková (Heduš, snacha Homolkových), Matěj Forman (dvojče Máťa), Petr Forman (dvojče Péťa), Yvonne Kodoňová (Pavlínka), Miroslav Jelínek (Jirka), Jiří Dědík (muž v aerovce), Růžena Pružinová (sousdeka Suchánková), Karel Fridrich (muž v okně), Julie Kučerová-Nezavdalová (brýlatá stařenka v lese), a další

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky

Titulky: česky, anglicky  

Obraz: černobílý 4:3

Bonus: Rozhovory (Helena Růžičková, Petr a Matěj Formanovi, Václav Šašek), Fotogalerie, Filmografie.