Mirax – Appleseed

Pod značkou Mirax jsme se již nějakých nečekaných překvapení dožili, nicméně dnes, ve středu 22. října 2008, se na pultech objevil titul Appleseed v ceně 39,- Kč. Pokud s japonskou animovanou sci-fi tvorbou začal před časem koketovat Mido Film, aby s ní zase po čase skončil (?), najednou se ze stejného ringu japonských podivností objevuje titul výše zmíněného jiného vydavatele zcela bez předchozího ohlášení.

 

Film se dočkal roku 2007 pokračování s názvem Appleseed ExMachina (Ekusu Makina) i herní adaptace.

 

O péči, věnované titulu, cosi vypovídá i oficiální text na obalu (začíná to dovoláváním se tvůrců Ghost in the Schell):

 

 

Je rok 2131, konec 3. světové války, země je na pokraji zániku. Do města Olympos, ovládaného genovou manipulací vyvinutými Bioroidy, přijede legendární mladý bojovník Deunan Knute a jeho dřívější společník Briareos, který za války utrpěl osudná zranění a proto byl po operaci změněn na cyborga. Bioroidů je určen mnohem kratší život než lidem, protože genovou manupulací byl u nich potlačen pud rozmnožování. Většina lidí se Bioroidů bojí a proto, když je teroristickým útokem zničeno centrum pracující na prodloužení jejich životního cyklu, nastane válka. Deunan a Briareos se přidají k mírovým vojskům Olymposu a postaví se proti hrozbám Bioroidů. V tom okamžiku se objeví legendární "Appleseed kód".

 

 

Problém je totiž v tom, že onen mladý bojovník Deunan je ona. Tím vztah k Briareosovi totiž nabírá trochu jiné grády. Tudíž citujme i jiné prameny.

 

Píše se rok 2131. Z bitevní zóny v troskách města je vyzvednuta vojanda Deunan a je převezena do uměle vytvořené metropole Olympus, ve které žijí Lidé s Bioroidy. Zde Deunan potkává svého dřívějšího spolubojovníka Briareose, který má tělo kyborga. V této tak dokonalé společnosti dochází ke konfliktu, mezi Lidmi a Bioroidy…

 

 

Japonský akční sci-fi animák Appleseed je průkopníkem na poli nové technologie, zvané „3D Live Anime". Postavy jsou ještě klasicky dvojrozměrné, prostředí a okolí už 3D.

 

Co se děje týče, ten je typicky futuristicky apokalyptický. V roce 2131 je matička Země značně zdevastovaná válkami. Ta, kterou příběh sleduje, se odehrává mezi lidmi a bioroidy – rasou kybernetických pseudo-klonů navržených proto, aby lidem pomáhali v domácnosti. Samozřejmě, že tento ušlechtilý cíl nevydržel dlouho – agrese vyvstala na povrch a mírová koexistence začala mít vážné a osudové trhliny…

 

 

A pár citací diváckých ohlasů:

 

Vykrádačka snad všech významných sci-fi / action filmů posledních tří desetiletí, ovšem ve vizuálně opulentním stylu, který v akčních sekvencích spolehlivě tlumí racionální linku myšlení.

 

Škoda, že nejlepší část je hned na začátku, úžasná akční scénka jak vystřižená z matrixu.

 

Po prvních několika minutách jsem zíral s otevřenou hubou a těšil se, že uvidím další super akční anime výplach. Pak přišly první návaly sentimentálních řečí, keců o citech a osobních vztazích; patetické dialogy o zpackané minulosti a jediném možném zachránci světa střídaly další a další logiku postrádající a zbytečné informace.

 

A ještě odkazy na informované zdroje třeba tady nebo tady.

 

A něco z praxe – po vložení DVD do mechaniky a výběru jazyka (česky – maďarsky – rumunsky) se propracujete k menu disku, které obsahuje strohé tři položky Přehrávání / Menu nastavení / Scénky (ta třetí položka se za normálních okolností jmenuje Kapitoly). Na obalu uvedený Bonus (Interaktivní menu a Upoutávky) nějak nikde. Tedy pardon, menu je interaktivní, jde v něm volit!

 

 

Nastavení odhaluje další odfláknutou práci – na obalu jsou uvedeny jazykové mutace DD 5.1 a 2.0 česky, 5.1 a 2.0 maďarsky, 5.1 anglicky a 5.1 japonsky, titulky rumunsky nebo maďarsky. Nabídka ale obsahuje „mírně" odlišné položky – maďarsky 5.1, japonky (opravdu, nejde o můj překlep) 5.1, česky 5.1 a anglicky 2.0, u titulků je nabídka maďarsky, anglicky, rumunsky, česky a No titulky. Ovšem po spuštění filmu přehrávač v PC ukazuje dostupné zvukové stopy Hungarian 6 channels, Japanese 6 a 2, Czech 6, English 2.

 

 

No a když už jsem v té kritice, tak mě fascinuje údaj na obalu DVD Délka filmu asi 105 minut. Opravdu mi to nedá a uvažuji, jestli u Miraxů ten film vůbec někdo viděl.

 

Něco pro zasmání

 

Žánr: Sci-fi / Akční / Animovaný

Země původu: Japonsko

Rok vzniku: 2004

Délka: 106 minut

Původní název: Appurushîdo

Světová premiéra: 5. března 2004 – Velká Británie

Režie: Shinji Aramaki, (CG – Yashiro Otsuka)

Námět: Masamune Shirow (komix)

Scénář: Haruka Handa, Tsutomu Kamishiro

Produkce: Fumihiko Sori

Hudba: Shin Yasui, Tetsuya Takahashi, Digital Frontier, Boom Boom Satellites, Paul Oakenfold, Basement Jaxx, T. Raumschmiere, Ryuichi Sakamoto

Společnost: Appleseed Film Partners / Digital Frontier / Geneon Entertainment / Mainichi Broadcasting System K.K. / Micott & Basara K.K. / TYO Productions / Toho Company / Tokyo Broadcasting System 

Hrají: hlasy v původním znění – Ai Kobayashi (Deunan), Jűrôta Kosugi (Briareos), Yuki Matsuoka (Hitomi), Yuzuru Fujimoto (Uranus), Tomoko Kawakami (mladá Deunan), Mami Koyama (Athena), Takehito Koyasu (Hades), Toshiyuki Morikawa (Yoshitsune), a další

 

Lokalizace nabídky

 

Menu DVD

 

Údaje o DVD (berte s rezervou, viz předchozí text):

 

Volba kapitol

 

 

Zvuk: Dolby Digital japonsky, maďarsky, anglicky, česky

Titulky: maďarsky, rumunsky

 

Nastavení zvuku a titulků

 

Obraz: ý 16:9 (2,35:1) PAL

Bonus: Interaktivní menu, Upoutávky (na disku v české mutaci nejsou)