Filmhouse – Pochoduj nebo zemři

 

Některé filmové dvojice jsou nerozlučné, některé výjimečné, ale výborné, některé velmi nečekané. Kam patří Terence Hill jistě není třeba vysvětlovat. Zasvěcení vědí, že jsme ho v mládí mohli spatřit i v klasické Mayovce společně s Vinnetouem a Old Shatterhandem. Ovšem věděli jste, že byl hereckým partnerem (nejen) Gene Hackmana? Filmhouse nás o tom přesvědčí ve středu 29. října 2008 filmem Pochoduj nebo zemři za 49,- Kč. Žádnou jinou možnost peklo cizinecké legie a pouště nenabízí.  

 

 

Když doráží major Foster v listopadu roku 1918 se svými muži na jedno pařížské nádraží, z 8000 legionářů, kteří s ním šli do boje, zbývá 200 mužů. První světová válka skončila a major se svými žoldnéři přijímá nabídku doprovázet archeologickou výpravu do Maroka, kde má bránit vykopávky proti nepřátelským beduínským kmenům. Skutečnost je však taková, že z předchozích expedic se žádná nevrátila.

 

Už na nádraží probíhá nábor nových vojáků. Jedním z nich je i Marco Segrain, zatčený zloděj šperků, kterému se podařilo utéci svým strážcům. Málokdo z rekrutů si ale dokázal představit, co je čeká v cizinecké legii. Jaký drill, jaká disciplina, jaké pohrdání všemi obyčejnými lidskými hodnotami kromě kázně a slepé poslušnosti.

 

A teď jsou tady, uprostřed děsivé marocké pouště, obklopeni nepřátelstvím, které čtou z očí každého domorodce, jehož potkají. Hrstka sebevrahů děsící se okamžiku, kdy se roztříštěné domorodé kmeny spojí proti společnému nepříteli. Tady snad může přežít jen takový dobrodruh, jako je právě poloviční cikán Marco. Mrštný veselý chlapík, který se nezalekne žádné překážky a který dokáže z každé životní situace – i když je to někdy takřka neuvěřitelné – vytěžit jiskřičku optimismu. Ani poušť ani legie mu to ovšem neusnadňují…

Něco málo z komentářů:

Takový "spaghetti" válečný film – naprosto bez urážky. Tvrdý Hackman, mladický, úchvatný, elegantní, neodolatelný a nanejvýš sympatický Terence Hill. A Catherine Deneuve s poněkud netypickým účesem – sluší jí to samozřejmě náramně. Krásná kamera Johna Alcotta a strhující poslední bitva.

Výtečný film. Dobře si zapamatujte vážená slova majora Fostera: "Když vás nedostane poušť, dostanou vás Arabové, když ne Arabové, dostane vás Legie, když vás nedostane Legie dostanu vás já."

Žánr: Komedie / Drama / Válečný

Země původu: USA / Velká Británie

Rok vzniku: 1977

Délka: 103 minut

Původní název: March or Die

Světová premiéra: 5. srpna 1977 – New York, USA

Režie: Dick Richards

Scénář: Edward Di Lorenzo, David Zelag Goodman, Dick Richards

Produkce: Jerry Bruckheimer, Lew Grade, Patrick Guide, Dick Richards, Georges Salvy

Hudba: Maurice Jarre

Kamera: John Alcott

Společnost: Associated General Films / Incorporated Television Company

Natáčeno: Imperial County, Kalifornie, USA / Maroko

Hrají: Gene Hackman (major William Sherman Foster), Terence Hill (Marco Segrain), Catherine Deneuve (Simone Picardová), Max von Sydow (François Marneau), Ian Holm (El Krim), Jack O’Halloran (Ivan), Rufus (seržant Triand), Marcel Bozzuffi (poručík Fontaine), André Penvern (Top Hat), Paul Sherman (Fred Hastings), Vernon Dobtcheff (lakomý desátník), Marne Maitland (Leon), Luigi Bonos (Andre), Wolf Kahler (němec 1), Matthias Hell (němec 2), Jean Champion (ministr), Walter Gotell (plukovník Lamont), Paul Antrim (Mollard), Catherine Willmer (křehká lady), Arnold Diamond (manžel), Maurice Arden (Pierre Lahoud), Albert Woods (Henru Delacorte), Liliane Rovère (Lola), Elisabeth Mortensen (francouzská prostitutka), Leila Shenna (arabská prostitutka), François Valorbe (detektiv), a další

 

Menu DVD

Údaje o DVD:

Výběr kapitol 

Zvuk: Dolby Digital 2.0 anglicky, česky

Titulky: česky, slovensky

 

Nastavení zvuku a titulků 

 

Obraz: barevný PAL 16:9

Bonus: žádný