Lidové noviny – Grbavica

Lidové noviny ve čtvrtek 6. listopadu 2008 pokračují ve své ediční řadě dalším titulem. Na řadě je Grbavica v ceně 50,- Kč. Příběh ze současného Sarajeva.

 

Esma je svobodná matka, která žije se svou dvanáctiletou dcerou Sarou v sarajevské Grbavici. Obě hlavní hrdinky i jejich okolí se stále vzpamatovávají z válek, které v Jugoslávii proběhly v devadesátých letech dvacátého století.

Od státu dostává Esma mizivou podporu, a proto si začne vydělávat jako servírka v nočním klubu. Práce přes noc ji však vyčerpává, navíc kvůli ní tráví méně času se svou dcerou. Esmu stále pronásledují kruté události uplynulé války, a proto chodí na terapii do místního "Ženského centra". Velikou oporou je Esmě její nejlepší přítelkyně Sabina a postupem času také Pelda, empatický kolega z nočního klubu.

 

Divokou nezbedu Saru pomalu přestává zajímat fotbal a stále více času tráví se spolužákem Samirem. Mezi oběma citlivými mladými lidmi se vytvoří silné pouto, protože ve válce přišli o otce. Samira ale překvapí, když zjistí, že Sara nezná podrobnosti otcovy ušlechtilé smrti.

 

Další problém týkající se Sařina otce nastává ve chvíli, kdy po ní ve škole vyžadují doklad o tom, že zemřel jako šahíd – mučedník, aby nemusela platit plnou cenu za blížící se školní výlet. Esma tvrdí, že ji takový doklad nemůže nikdo vystavit, protože se nenašlo nebožtíkovo tělo. Dotazům své dcery na něj se vyhýbá. Zoufale se přitom snaží sehnat peníze, aby mohla Saře výlet zaplatit. Věří, že když zatají pravdu o Sařině otci, ochrání tím nejen sebe samu, ale i svou dceru.

 

Sara je z celé situace zmatená a, když se jí několik spolužáků posmívá, že není uvedena v seznamu dětí mučeníků, strašně se rozzuří. Zoufale se snaží spolužákům vysvětlit, že její otec zemřel nedaleko městečka Zuc, když odmítl opustit zákop. Ve chvíli, kdy zjistí, že její matka za výlet zaplatila plnou cenu, začne se tvrdě dožadovat pravdy. Esma se psychicky zhroutí a bez obalu své dceři popíše, jak byla znásilněna v zajateckém táboře. Sara je plodem tohoto surového činu. Vyjevení pravdy je pro obě strany kruté a bolestivé. Pro Esmu však znamená první významný krok k překonání hlubokého válečného traumatu a Saře otevírá možnost obnovení vztahu s matkou na nových základech.

 

Lidovky se filmu věnovaly již dříve.

 

Žánr: Drama

Země původu: Rakousko / Bosna a Hercegovina / Německo / Chorvatsko

Rok vzniku: 2006

Délka: 90 minut

Původní název: Grbavica

Světová premiéra: 12. února 2006 – Německo (Berlin International Film Festival)

Premiéra v kinech ČR: 7. července 2006 s titulky (Karlovy Vary Film Festival)

Režie: Jasmila Žbanićová

Scénář: Jasmila Žbanićová

Produkce: Barbara Albertová, Damir Ibrahimovich, Boris Michalski, Damir Richtaric, Jörg Schneider, Bruno Wagner

Hudba: Enes Zlatar

Kamera: Christine A. Maier

Společnost: Coop 99 / Deblokada / Jadran Film / Noirfilm / ZDF-Arte

Natáčeno: Sarajevo, Bosna-Hercegovina

 

Hrají: Mirjana Karanović (Esma), Luna Mijović (Sara), Leon Lučev (Pelda), Kenan Catic (Samir), Jasna Beri (Sabina), Dejan Acimovic (Cenga), Bogdan Diklic (Saran), Nada Djurevská (teta Safija), Emir Hadzihafisbegovic (Puska), Ermin Bravo (profesor Muha), Semka Sokolovic-Bertok (Peldova matka), Maike Höhne (Jabolka), Jasna Zalica (Plema), Emina Muftic (Vasvija), Dunja Pasic (Mila), Sedina Muhibic (Maja), Sabina Turulja (Zehra), Vanesa Glodo (Dzemila), Sanja Buric (Mirha)

 

Údaje o DVD neznámé:

 

Zvuk:

Titulky:

Obraz:

Bonus: