Filmhouse – Muž se železnou maskou

Některé úvodní odstavce by bylo možno opakovat stále dokola. Filmhouse ve středu 3. prosince 2008 přichází s dalším zástupcem neustále zpracovávaných témat, tentokrát je to Muž se železnou maskou za obvyklých 49,- Kč. A opět v televizním britském provedení s Richardem Chamberlainem.

V sedmnáctém století vládl ve Francii král Ludvík XIV., který si nechal říkat Král Slunce a spíše než o záležitosti státu se zajímal o tanec, honosné šaty a radovánky všeho druhu. Jeho slabosti využívá ministr financí Fouquet, který okrádá státní pokladnu. Rostoucí neklid v zemi a Fouquetovy intriky dělají starosti ministrovi vnitra Colbertovi, který se rozhodne s pomocí kapitána D’Artagnana zasáhnout. Jejich plánem je vyměnit Ludvíka za jeho bratra, dvojče Filipa, který je tajně vychován daleko od dvora, a poté, co se o něm dozvěděl Ludvík, byl uvězněn na odlehlém místě a jeho tvář skryta pod těžkou želenou maskou, kterou nebylo možno sejmout.

Colbert podstrčí králi k podpisu příkaz k propuštění vězně a zatímco D’Artagnan se vydá zoufalého a nic nechápajícího muže vysvobodit z vězení i z masky, Colbert rozehrává intriku, která by měla vést k záměně Filipa a Ludvíka během velké slavnosti, která se má konat zanedlouho na Fouqutově zámku. Její hlavními rekvizitami se mají stát králův kostým a obraz, na kterém je zachycen v tomto kostýmu, které se liší pouze zdánlivou maličkostí – barvou šerpy. D’Artagnanovi se po riskantním úniku a nebezpečném boji na mořském pobřeží podaří dopravit Filipa do bezpečí na Colbertův venkovský zámek, kde se opět setká nejen s Louisou, do které se zamiloval krátce předtím, než byl uvězněn se železnou maskou na odlehlém ostrově, ale také s plánem na jeho výměnu za neschopného krále.

Začíná namáhavý intenzívní výcvik od tance a šermu až po dokonalou znalost královského rodokmenu a Ludvíkových zvyklostí. Filip zpočátku odmítá přistoupit na to, že v zájmu země bude vládnout pod Ludvíkovým jménem, ale nakonec souhlasí. Přípravy na ples vrcholí a Colbert zaplétá Fouqueta, který je spiknutí na stopě, do promyšlené mystifikace. Náhoda však zasáhne a Filip s Ludvíkem se setkají tváří v tvář dřív než ples začne. Podaří se spiklencům zvládnout nečekanou situaci a dokončit svůj smělý plán?

Alexandre Dumas ve svém románu dovedně skloubil známé historické skutečnosti s fiktivním příběhem zapuzeného bratra Ludvíka XIV., jenž má dosednout na královský trůn. Adaptace, která zdaleka nebyla první ani poslední, se v roce 1976 chopil britský režisér Mike Newell jako své prvotiny. Jeho jméno vám je jistě povědomé, byl režisérem např. filmu Tanec s cizincem či Neobvyklého dobrodružství a nebo Čtyři svatby a jeden pohřeb.

A dodatečně i oficiální text:

V historickém dobrodružném filmu podle příběhu Alexandra Dumase se opět setkává legendární čtveřice mušketýrských přátel: D´Artagnan, Athos, Porthos a Aramis. Vláda hýřivého francouzského krále Ludvíka XIV. podle nich Francii dvakrát nesvědčí, a tak se rozhodnou využít znalosti tajemné identity muže se železnou maskou na tváři. Ten dosud strávil značnou část života zavřený ve vězení, ačkoli se žádého zločinu nedopustil – kromě toho, že se Ludvíkovi k nerozeznání podobá. Hlavní (dvoj)roli si v dadaptaci z roku 1977 zahrál Hrabětem Monte Christem osvědčený „dumasovský herec“ Richard Chamberlain a pod snímek se podepsal tehdy nepříliš známý televizní režisér, ale dnes už osvědčená režijní hvězda Mike Newell (Čtyři svatby a jeden pohřeb, Harry Potter a Ohnivý pohár).

Žánr: Dobrodružný / Historický

Země původu: Velká Británie

Rok vzniku: 1976

Délka: 101 minut

Původní název: The Man in the Iron Mask

Režie: Mike Newell

Námět: Alexandre Dumas

Scénář: William Bast

Produkce: Norman Rosemont, Roy Stevens

Hudba: Allyn Ferguson

Kamera: Freddie Young

Společnost: ITC Entertainment – An ATV Company / Incorporated Television Company / Norman Rosemont Productions

Hrají: Richard Chamberlain (Král Ludvík XIV / Filip), Patrick McGoohan (Fouquet), Louis Jourdan (D’Artagnan), Jenny Agutter (Louise de la Valliereová), Ian Holm (Duval), Ralph Richardson (Colbert de Voliere), Vivien Merchant (královna Marie Terezie), Brenda Bruce (královna Anna Rakouská), Esmond Knight (Armand), Godfrey Quigley (Baisemeaux), Emrys James (Percerin), Denis Lawson (Claude), Ann Zelda (Henriette), Hugh Fraser (Montfleury), Stacy Davis (kovář), John Cording (žalářník), Terry Richards (kriminálník), Max Amyl (Andre), François Guillaume (Ponceau), Pierre Marteville (králův sekretář), Jean Reney (majordomus)

Dabing: Richard Chamberlain (Eduard Cupák), Patrick McGoohan (Soběslav Sejk), Louis Jourdan (Rudolf Jelínek), Jenny Agutter (Anna Wetlinská), Ian Holm (Václav Postránecký), Ralph Richardson (Martin Růžek

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 2.0 anglicky, česky

Titulky: česky, slovensky

Obraz: barevný PAL DVD5 16:9