Amercom – Encyklopedie II. světové války 10 – Afrikakorps

V pondělí 12. ledna 2009 vychází desátý díl Encyklopedie II. světové války 10 s dílem nazvaným Afrikakorps, což byl expediční sbor Wehrmachtu, který zosobňoval to nejlepší v neměcké válečné mašinérii. Za pouhé dva roky a tři měsíce své existence vtáhl AK spojenecké síly do rozsáhlé vyčerpávací války, a vysloužil si uznání v učebnicích vojenské historie. Cena 99,- Kč.

Když se Hitler na počátku roku 1941 rozhodl vyslat do severní Afriky malou jednotku, aby pomohla Italům udržet pozice, vůbec netušil, že tak vytvořil základ jedné z nejznámějších formací historie 2. světové války. Německý africký sbor neboli Deutsches Afrikakorps se pod velením Erwina Rommela, známého jako "pouštní liška", vyýrazným způsobem zapsal do dějin, když během dvou let svého působení pod horoucím severoafrickým sluncem sváděl ve vyprahlé poušti se spojeneckými jednotkami boje, při nichž voda i benzin měly cenu zlata a o vítězství nerozhodovaly jen tanky, ale také kolony zásobovacích vozidel.

Maršál Erwin Rommel bojoval svou poslední bitvu v Africe v linii u města Mareth poblíž Tunisu. Britské jednotky se nezadržitelně blížily ke zbytkům Afrikakorpsu, a pouštní liška vydávala své poslední rozkazy právě odsud.

V březnu 1943 se vojáci Afrikakorpsu na tomto místě dívali porážce do tváře. Spojenci se blížili ze všech stran. Obránci těchto skvělých opevnění museli vědět, že konec se blíží. Tady skončila hrdá síla, která se stala válečnou legendou – Afrika Korps.

Díky skvěle provedeným bitevním plánům si nejslavnější velitel AK, polní maršál Erwin Rommel, vysloužil respekt podřízených i nepřátel. Rommel zůstává v paměti jako dobrý Němec, rytířský velitel. Byl to skvělý velitel a obvzlášť skvěle si počínal v čele tankových jednotek.

Dá se říci, že lidé si jej poněkud idealizují. Vytvořila se kolem něj aureola hrdinství. Podle názoru vojenského historika Dr. Nialla Barra  z  Královské vojenské akademie v Sandhurstu Rommel měl však i druhou tvář. Za svou kariéru vděčil rovněž skvěle zvládnutému umění sebepropagace.Jeho vazby na NSDAP dosud nebyly řádně objasněny. Jeho způsob vedení války také nebyl bez chyb, ale ty během bojů v severní Africe nebyly tak zjevné.
Přiložené číslo tištěné encyklopedie má název "Operace Barbarossa" – 1. část. V titulním článku si můžete přečíst o největší pozemní operaci druhé světové války, která byla zahájen dne 22. června 1941 v 03.15 hodin. V článku Co věděl Stalin se dozvíte podrobnosti o smlouvě Sovětského svazu s Třetí říší podepsané 11. února 1940 a o Stalinových válečných záměrech.

Údaje o DVD:

 

Zvuk: Dolby Digital anglicky, česky, polsky

Titulky: česky, polsky

Délka: 53 minut

Obraz: barevný PAL 4:3

Bonus: žádný