Legendy českého filmu – Filosofská historie

V edici Legendy českého filmu vydávané Filmexportem nyní vychází v řadě za sebou několik starších českých filmů, které mají společného jmenovatele: jméno režiséra Otakara Vávry. V úterý 27. ledna 2009 vyjde český film z roku 1937 Filosofská historie. Cena 49,- Kč.

Filosofská historie je režijním debutem Otakara Vávry v dlouhometrážním hraném filmu podle známé novely Aloise Jiráska o studentských bouřích v roce 1848.

Alois Jirásek by měl určitě radost. Ztvárnění jeho „Filosofské historie“ se povedlo. Film začíná vzpourou litomyšlských studentů, kterým nechtělo vedení církevního gymnázia povolit pořádání tradičního majálesu. Tato událost předcházela revolučním událostem v Praze v roce 1848 (kdy na Prahu zaútočil generál Windisgräz a Praha se musela po marných bojích nakonec vzdát). Přesto místy úsměvná, a svěží adaptace známé předlohy byla přijata s velkými sympatiemi kritiky, a tentokrát se vzácně shodla i s diváky. Otakar Vávra jako režisér úspěšně odstartoval svou režijní kariéru, protože převzal současně před ukončením natáčení „Filosofské historie“ režii po Josefu Rovenském k dalšímu velice uznávanému filmu „Panenství“.

Film byl uveden na VI. MFF v Benátkách roku 1938.

Slečna Elis má na bytě litomyšlské studenty, filozofy Frýborta, Vavřenu, Špínu a Zelenku. Výbojný Frýbort a tichý Špína milují Márinku, dceru paní domácí Krupkové. Špína nedokáže dát Márince svůj cit najevo a trápí se jejím nezájmem. Vavřena je zamilován do schovanky aktuára Roubínka, Lenky. Roubínkovi by však raději viděli, kdyby dal přednost jejich dceři Lotty. Filozofské Majáles je Metternichovým příkazem zrušeno jako ryze česká slavnost, ale studenti Majáles přesto oslaví za účasti celého města. Nájemníci slečny Elis jsou za to potrestáni karcerem. Špína, neúspěšný při závěrečných zkouškách i ve vztahu k Márince, odchází do kláštera Milosrdných bratří v Praze. Rok 1848 přinese zřízením konstituce nový život i do poklidné Litomyšle. Frýbort a Vavřena se stanou důstojníky studentské legie, která se vydá na pomoc Praze, vzbouřené proti rakouskému absolutismu. Na barikádách je jako kněz i Špína. Po porážce revoluce Frýbort a Vavřena prchají domů, Špína však v boji padne. Za čas se studenti vracejí do Litomyšle. Frýbort žádá o ruku Márinku a Vavřena se zasnoubí s Lenkou.

Žánr: Drama

Země původu: Československo

Rok vzniku: 1937

Délka: 86 minut

Kinopremiéra v ČR: 5. listopadu 1937

Režie: Otakar Vávra

 Asistent režie: Rudolf Stahl

Námět: Alois Jirásek (novela Filosofská historie)

Scénář: Otakar Vávra

Produkce: Kabelík Vladimír

Kamera: Otto Heller, Ferdinand Pečenka

Hudba: Jan Branberger, Bedřich Smetana, František Škroup, Josef Vašák, Josef Václav Rosenkranc, Jan Branberger

Architekt: Štěpán Kopecký

Kostýmy: Josef Wenig

Střih: Jan Kohout

Zvuk: Vilém Taraba

Choreografie: Joe Jenčík

Společnost: Moldavia

Hrají: Jan Pivec (filozof Václav Frýbort), Ladislav Boháč (filozof Vavřena), Vladimír Hlavatý (filozof Špína), Stanislav Neumann (filozof Zelenka), Helena Friedlová (bytná studentů slečna Elis), Jindřich Plachta (aktuár Roubínek), Zdeňka Gräfová (Roubínkova manželka Tereza), Ela Poznerová (Lotty, dcera Roubínkových), Karla Oličová (Lenka, neteř Roubínkových), Zdeňka Baldová (paní domácí Krupková), Elena Hálková (Márinka, dcera Krupkové), Anna Steimarová (Rollerová, bývalá purkmistrová), Jára Kohout (policajt Koníček), František Kreuzmann (katecheta), Svatopluk Beneš (student), Viktor Dintr (student), M. Šebor (student), Alois Dvorský (školník Mouček), Eman Fiala (domácí učitel Brož), Alois Peterka (Frýbortův otec), Otto Rubík (hrabě Georg), František Hlavatý (profesor), Karel Jičínský (profesor), Václav Menger (profesor), Jaroslav Průcha (profesor), Václav Švec (profesor), Jan W. Speerger (rakouský důstojník), Jarmila Švabíková (bojovnice na barikádě), František Beranský (člen městské gardy), Milada Smolíková (zákaznice u řezníka), Milka Balek-Brodská (zákaznice u řezníka)

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky

Titulky: česky pro neslyšící

Obraz: černobílý PAL DVD5 4:3

Bonus: žádný