Sport – Equilibrium

 

Nevím jak komu, ale mě Sport v sobotu 14. února 2009 udělá radost titulem Equilibrium za 49,- Kč. Chladný svět budoucnosti, kde svoboda a cit jsou mimo zákon. Tahle vykrádačka nejrůznějších motivů, kde lze nejlépe rozeznat Bradburyho 451 stupňů Fahrenhaita a bullet time Matrixu (ještě mě napadá svět z filmu Gattaca, někdo vzpomíná na Minority Report a pochopitelně nelze opomenout 1984), pro mě překvapivě dobře funguje. 

 

Neobyčejně temná postkatastrofická sci-fi ze světa klasických literárních dystopií… Chladný svět budoucnosti. Žádné emoce, žádná svoboda. Jak nedodržíš pravidla, jsi mimo zákon.

21. století, svět po třetí světové válce. Svět, kde není místo pro cit. Svět, kde slovo svoboda nemá žádný význam. A ten, kdo překročí jeho přísná pravidla, nemá žádnou šanci. John Preston je zvláštní agent vycvičený k trestání lidí, kteří nedodržují společností stanovená pravidla. Striktní režim světa budoucnosti likviduje každého, kdo projeví cit, ukrývá knihy, umělecká díla či hudební nosiče. Ty jsou totiž zakázány, protože umějí vyvolávat emoce a ohrožují tak umělou stabilitu totalitního státu založeného na strachu a represi. Oficiálně se tím ale má zabránit další válce. Porušení pravidel se trestá smrtí.

Co se stane, když agent s povolením zabíjet všechny, kteří se nějakým způsobem pokoušejí vymknout tomuto nesnesitelnému životu, vynechá svou povinnou pravidelnou dávku Prazia – drogy zbavující lidí emocí? A co se stane, když tento muž vzápětí potká krásnou a citlivou mladou ženu, která je odsouzena k smrti? Johnovi nezbývá než přehodnotit vše, co dosud bezduše vyznával, a pokusit se zachránit svět – i sebe samotného.

Debutující režisér Kurt Wimmer, kterého známe např. jako spoluscenáristu filmů Aféra Thomase Crowna, Koule nebo Test, situoval svou temnou postkatastrofickou sci-fi do světa připomínajícího klasické literární dystopie – 1984 George Orwella či 451° Fahrenheita Raye Bradburyho. Pro potřeby svého vizuálně fascinujícího světa vytvořil zvláštní druh bojového umění Gun-Kata založeného na kombinaci "westernového" pistolnického umění a "východní" práce bojovníka s vlastním tělem. Při budování atmosféry podobenství o nebezpečí ztráty nejobyčejnějších lidských citů se obešel bez nákladných zvláštních efektů: o to pozoruhodnější je způsob, jakým v kulisách německého Berlína vytváří (v úzké spolupráci s kameramanem Dionem Beebem a hudebním skladatelem Klausem Badeltem) autonomní svět, zrozený jakoby z našich nejhorších nočních můr.

A na vysvětlenou k názvu.

Žánr: Akční / Sci-fi / Thriller

Země původu: USA

Rok vzniku: 2002

Délka: 107 minut

Původní název: Equilibrium

Světová premiéra: 6. prosince 2002 – USA

Premiéra v kinech ČR: 26. června 2003

Režie: Kurt Wimmer

Scénář: Kurt Wimmer

Produkce: Sue Baden-Powell, Jan de Bont, Lucas Foster, Andrew Rona, Ninon Tantet, Bob Weinstein, Harvey Weinstein

Hudba: Klaus Badelt (Ramin Djawadi, Geoff Zanelli)

Kamera: Dion Beebe

Společnost: Dimension Films / Blue Tulip Productions

Natáčeno: Olympic Stadium, Berlín, Německo / Potsdamer Platz, Mitte, Berlín, Německo / Reichstag subway tunnel, Berlín, Německo / Řím, Lazio, Itálie / Tempelhof Airport, Tempelhof, Berlín, Německo / Vancouver, British Columbia, Kanada

Hrají: Christian Bale (John Preston), Sean Bean (Errol Partridge), Taye Diggs (Brandt), William Fichtner (Jürgen), Angus MacFadyen (Dupont), Dominic Purcell (Seamus), Emily Watson (Mary O´Brianová), Matthew Harbour (Robbie Preston), Maria Pia Calzone (Prestonova žena), Emily Siewert (Lisa Prestonová), a další

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky, česky

Titulky: česky, slovensky

Obraz: barevný PAL DVD9 16:9

Bonus: II. kamerou, fotogalerie  

Videoukázka:

{youtube}CeHrq_Fs1vk{/youtube}