Filmhouse – Company

Vydavatelství Filmhouse známe především díky jejich edici Filmové návraty. Připomeňme si ale, že mají v repertoáru podstatně více titulů. Já měl tu čest držet v rukou „tlustou" plnohodnotnou krabičku s titulem Company. Film byl například promítán i na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech.

 

Tenhle titul dozajista není pro každého, já jsem k tomuto tématu deformován okolnostmi. Ne každý má doma taneční pedagožku a choreografku, ne každý mužský si zvykl na oslovení „holky" (pár let jsem byl mezi kolektivem učitelek tohoto zaměření trpěným hostem). Jde totiž o film taneční, exkurzi do světa profesionální baletní skupiny. Pokud patříte do skupiny lidí, kteří znají pouze komické Labutí jezero v podání obstarožních hopkajících pánů a svého syna by na balet nikdy nedali, aby z něj nebyl teplouš, není to film pro vás.

S několika filmy podobného zaměření už jsme tu čest měli. Něco bylo vynikající (ještě tak Krvavou svatbu a Čarodějnou lásku), něco normální, něco i slabé. V obecném povědomí jsou jako taneční filmy fixovány takové kusy, jako Hříšný tanec, Horečka sobotní noci, Flashdance, Chorus Line. Ovšem tohle je trochu jiný šálek kávy, jsou to útržky „skutečnosti", kde se ve čtyřiceti letech jedná o beznadějné důchodce, kde jedno prasknutí svalu či šlachy může znamenat absolutní konec, kde jedno lusknutí prsty může znamenat konec sólové kariéry.

Baletní svět nepřináší svým aktérům jen opojný pocit ze vznešeného tanečního umění, ale skrývá se za ním i spousta bolesti, odříkáni a překážek, které musejí každý den překonávat. Navzdory jejich obdivuhodným schopnostem totiž není život baletních tanečníků a tanečnic vůbec snadný, jak naznačuje právě výjimečný film známého amerického režiséra Roberta Altmana. Vedle dramatu z divadelního zákulisí v jeho filmu najdete i okouzlující baletní scény, během nichž pochopíte, proč hrdinové filmu ve světě profesionálního baletu i přes veškeré problémy setrvávají.

Při práci na filmu Company se režisér Robert Altman spojil se členy chicagského Joffrey Ballet a s herci Neve Campbellovou a Malcolmem McDowellem, aby natočil fascinující vhled do zákulisí špičkového baletního tělesa. Je to film o tvůrčím procesu, o sváru mezi profesními a osobními požadavky, o vzletech a pádech uměleckého řemesla. Altman líčí osudy mladých tanečníků a tanečnic s ironickým nadhledem a s vědomím rozporuplnosti a nevděčnosti jejich profese. Ačkoliv to jsou špičkoví tanečníci a světově proslulí umělci, většina z nich tře bídu s nouzí, mají nízké platy a žijí doslova ze dne na den ve zcela nehvězdných podmínkách. S přehnanou péči se starají o svá těla a zároveň zapalují jednu cigaretu od druhé, obracejí do sebe litry kávy a dřou hodiny a hodiny navíc. Do jejich světa patří i zkrvavené nohy, zmařené naděje, ale i účast na něčem tak nesmrtelném a pomíjivém zároveň, jako je umělecká krása. McDowell v odvážné a překvapivé kreaci představuje diktátorského uměleckého ředitele splečnosti. Neve Campbellová, která tančila v Kanadském národním baletu, než se začala věnovat herectví, představuje talentovanou, ale konfliktní členku souboru, která je jen krůček od toho, aby se stala první tanečnicí. Spolupodílela se také na scénáři se scenáristkou Barbarou Turnerovou a také film spoluprodukovala.

Robert Altman o filmu řekl: V každodenní realitě a hlavně v těch nejnemožnějších a nejneuvěřitelnějších podmínkách čelí tanečníci a tanečnice stejným problémům jako my všichni ostatní – biologickým hodinám a gravitační síle, která nám říká – tohle prostě nejde. Ale existují okamžiky v jejich životě, kdy, obrazně řečeno, jsou schopni tyto síly pokořit.

Celý film zachycuje „pouze" náročnou přípravu skutečného (a světově velmi uznávaného) chicagského ansámblu Joffrey Ballet na jednotlivá vystoupení. Takže jediným vzrušením, kterého se dočkáte, jsou natažené achilovky a nevydařená čísla tanečníků či déšť, který se spustí při představení na otevřené scéně. Nedočkáte se ani žádných velkolepých hereckých výkonů – skuteční herci jsou tady jenom tři. Malcolm McDowell v roli ředitele souboru Alberta Antonelliho, James Franco (Spider-Man) coby kuchař Josh a Neve Campbellová v roli tanečnice Ry – která funguje jako pojítko mezi jednotlivými scénami. Zbytek obsazení tvoří skuteční choreografové, poradci a tanečníci Joffrey Balletu. Takže toho, že zmíněné tři postavy jsou (zřejmě) smyšlené, si všimnete vlastně jen proto, že je hrají herci, které znáte z jiných filmů. Možná i proto mu chybí síla některých výše zmíněných filmů, alespoň nějaká zápletka, slibovaná démoničnost vedoucího souboru vadne v porovnání s Michalem Douglasem. Přesto, pokud si chcete udělat obrázek o tom, že tanec není jen to citované Labutí jezero, máte možnost. Velmi podrobně třeba zde.

Žánr: Drama / Hudební / Taneční

Země původu: Německo / USA

Rok vzniku: 2003

Délka: 112 minut

Původní název: The Company / The Company – Das Ensemble

Světová premiéra: 8. září 2003 – Kanada (Toronto Film Festival)

Premiéra v kinech ČR: 7. října 2004 s titulky

Režie: Robert Altman

Scénář: Neve Campbell, Barbara Turner

Produkce: Robert Altman, Joshua Astrachan, Jane Barclay, Neve Campbell, Lowell Dubrinsky, Sharon Harel, Jocelyn Hayes, Stefan Jonas, Pamela Koffler, Hannah Leader, David Levy, David Ley, Karyn McCarthy, Jonas McCord, Dieter Meyer, Roland Pellegrino, John Sloss, Christine Vachon, John Wells

Hudba: Van Dyke Parks

Kamera: Andrew Dunn

Společnost: Sony Pictures Classics / Capitol Films / CP Medien AG / Killer Films / John Wells Productions / First Snow Production / Sandcastle 5 Productions / S.R.O. Entertainment AG / Marly Pictures Inc.

Natáčeno: Chicago, Illinois, USA

Hrají: Neve Campbell (Loretta ‚Ry‘ Ryanová), Malcolm McDowell (Alberto Antonelli), James Franco (Josh), Barbara E. Robertson (Harriet), William Dick (Edouard), Susie Cusack (Susie), Marilyn Dodds Frank (matka Ry), John Lordan (otec Ry), Mariann Mayberry (nevlastní matka Ry), Roderick Peeples (nevlastní otec Ry), Yasen Peyankov (Justinův rádce), Deborah Dawn (Deborah – tanečnice The Joffrey Ballet of Chicago), John Gluckman (John – tanečník The Joffrey Ballet of Chicago), David Gombert (Justin – tanečník The Joffrey Ballet of Chicago), Suzanne L. Prisco (Suzanne – tanečnice The Joffrey Ballet of Chicago), Domingo Rubio (Domingo – tanečník The Joffrey Ballet of Chicago), Emily Patterson (Noel – tanečnice The Joffrey Ballet of Chicago), Maia Wilkins (Maia – tanečnice The Joffrey Ballet of Chicago), Sam Franke (Frankie – tanečník The Joffrey Ballet of Chicago), Trinity Hamilton (Trinity – tanečnice The Joffrey Ballet of Chicago), Julianne Kepley (Julianne – tanečnice The Joffrey Ballet of Chicago), Valerie Robin (Veronica – tanečnice The Joffrey Ballet of Chicago), Deanne Brown (Dana – tanečnice The Joffrey Ballet of Chicago), Michael Smith (Michael – tanečník The Joffrey Ballet of Chicago), Matthew Roy Prescott (Colton – tanečník The Joffrey Ballet of Chicago), Lar Lubovitch (choreograf), Robert Desrosiers (choreograf), a další

 

Menu DVD

Údaje o DVD:

 

Výběr kapitol

Zvuk: Dolby Digital DTS, 5.1 anglicky, 5.1 česky

Titulky: česky on/off

 

Nastavení zvuku a titulků 

 

Obraz: PAL DVD9 barevný 16:9 (2,35:1)

Bonus: Vášeň pro tanec – Neve Campbell o zaujetí tancem, Vystřižená taneční scéna, Audiokomentář režiséra Roberta Altmana a herečky Neve Campbell, Trailer, Z naší nabídky 

 

Bonusy