Blesk – Hrbáč

Kolikrát už jsme psali, že některá témata, některé předlohy jsou zpracovávány znovu a znovu. Blesk nám v sobotu 14. března 2009 podá další důkaz, na pulty přichází Hrbáč za 49,- Kč. Láska, intriky, vášeň. Čas odplaty nadchází.

Mladý rytíř Lagardère je nalezenec. Ujali se ho dva strýčkové Cocardasse a Passepoil a tak se mu dostalo dobré výchovy. Naučili ho nejen mnoha kejklířským kouskům a tomu, jak se o sebe postarat, ale především ho naučili skvěle šermovat. Díky svému umění se Lagardère seznámí s vévodou de Nevers a stanou se z nich přátelé na život a na smrt. Když Nevers pozná, že Lagardère má nejen ruku, ale i srdce pravého rytíře, povýší Lagardèra do šlechtického stavu. Oba cestují na svatbu do Caylus, kde se má Philippe de Nevers oženit s krásnou Blanche, která mu ale již stačila porodit potomka. Nevers má tedy dědice, který se tak stal nepřítelem číslo jedna pro jeho bratrance Gonzagua, jehož lehkomyslný Philippe pověřil správou svého majetku.

Gonzague tak celá léta spřádá plány a vymýšlí intriky, jak by se celého jmění Neversů zmocnil. Neštítí se ničeho, ze svatby se stane masakr a vlastní rukou zabije Gonzague vévodu de Nevers. Lagardère stačí zachránit dcerku vévody Auroru a uprchnout. To vše se stalo v roce 1699 – a o šestnáct let později, konečně přichází čas, kdy může Lagardère pomstít přítele a získat zpátky svou čest. Šestnáct let žila Aurora v domění, že její otec je muž jménem Lagardér. Rytíř slíbil, že se o vévodovu dceru postará a pomstí ho. První část svého slibu už splnil. Teď zbývá naplnit tu druhou část… Ale to už je příběh, který všichni znají, ale na který se vždy znovu a znovu se zatajeným dechem podívají.

Žánr: Drama / Dobrodružný

Země původu: Francie / Itálie / Německo

Rok vzniku: 1997

Délka: 124 minut

Původní název: Le Bossu / Il Cavaliere di Lagardére / Duell der Degen / On Guard

Světová premiéra: 3. prosince 1997 – Francie

Premiéra v kinech ČR: 28. ledna 2001 – Febio Fest

Režie: Philippe de Broca

Scénář: Philippe de Broca, Jean Cosmos, Paul Féval, Jérôme Tonnerre

Produkce: Françoise Galfré, Patrick Godeau

Hudba: Philippe Sarde

Kamera: Jean-François Robin

Společnost: Alicéléo / Canal+ / Cecchi Gori Group Tiger Cinematografica / Centre National de la Cinématographie / Cofimage 8 / Cofimage 9 / DA Films / Gemini Film / Prima / TF1 Films Production

Natáčeno: Hôtel de Sully, Paříž, Francie / Le Mans, Sarthe, Francie / Place-des-Vosges, Paříž, Francie

Hrají: Daniel Auteuil (Lagardère), Fabrice Luchini (Gonzague), Vincent Perez (Nevers), Marie Gillain (Aurore), Yann Collette (Peyrolles), Jean-François Stévenin (Cocardasse), Didier Pain (Passepoil), Claire Nebout (Blanche), Philippe Noiret (Philippe d’Orléans), Charlie Nelson (Esope), Jacques Sereys (Caylus), Renato Scarpa (Paolo), Ludovica Tinghi (Ornella), James Thiérrée (Marcello), Sacha Bourdo (Guiseppe), Margot Marguerite (Bergues), Jean Antolinos (úředník), a další

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 5.1 francouzsky, 2.0 česky

Titulky: česky

Obraz: barevný PAL DVD9 16:9

Bonus: žádný