Legendy českého filmu – Práče

Snímek Práče vznikl v roce 1960, režisérem je Karel Kachyňa. Film můžeme charakterizovat jako rodinný s válečnou tematikou. Vychází v úterý 17. března 2009 za 49,- Kč v edici Legendy českého filmu.

Pojem „práčata“ v původním smyslu za husitských válek označoval střelce z praků, kteří pomocí těchto primitivních ale účinných zbraní plašili koně jízdních vojsk, a pomocí praků též – mimo jiné – kladli čtyřbřitové kovové nástrahy pod kopyta nepřátelských koní. V popisovaném filmu byli původní název odvozený od „praku“ přenesen, a to na „praní“. Slovem Práče zde byl přezdíván chlapec František Bureš, který byl přidělen ke skupině vojáků polní prádelny, kteří se mu snažili nahradit rodiče.

Film Práče vznikl v roce 1960 v dílně renomovaných autorů. Podle předlohy Jana Mareše jej režíroval Karel Kachyňa, za mistrnou kamerou černobílého filmu stál Josef Illík.

Film se nesnaží glorifikovat hrdinné vojáky, kteří projdou vítězné tažení od Stalingradu až na hranice naší vlasti (viz filmy Osvobození apod.), ale líčí osudy prostých vojínů – pradlenek, kteří v týlu zajišťují materiální stránku a starají se o čisté prádlo vojáků v předních liniích. Nejsou to hrdinové jedoucí na tancícha přijímající květiny od obyvatelů osvobozených měst, ale jejich úloha je neméně důležitá.

Film Práče, přestože je dnes vzhledem k datu své produkce již řazen do kategorie pamětnických snímků, i když je černobílý, osloví svou nepatetičností, obyčejností, citlivostí a přesvědčivostí.

Žánr: Válečný, Rodinný

Země původu: Československo

Rok vzniku: 1960

Kinopremiéra v ČR: 6. května 1960

Délka: 83 minut

Režie: Karel Kachyňa

Pomocná režie: Stanislav Černý

Asistent režie: Anna Pokorná, Jaroslav Toms, Dagmar Menhartová

Námět: Jan Mareš (povídka Práče)

Scénář: J. A. Novotný, Karel Kachyňa

Technický scénář: Karel Kachyňa

Produkce: Josef Beran, Václav Dobeš, Olga Himmerová, Jan Bočánek

Hudba: Miloš Vacek

Kamera: Josef Illík

Asistent kamery: Vojtěch Kuthan, Eduard Kadeřábek, Jiří Šámal

Střih: Jan Chaloupek

Zvuk: Jiří Lenoch

Architekt: Jan Zázvorka

Kostýmy: Karel Postřehovský, František Sadílek, Marie Broncová

Masky: Karel Marek, Stanislav Petřek

Výtvarník: Josef Calta

Odborný poradce: plk. František Nevěřil

Spolupráce: Bohumil Nový

Společnost: Filmové studio Barrandov, skupina Hanuš – Pavlíček

Hrají: Michal Koblic (vojín – elév František Bureš, zvaný Práče), Marie Magdolenová (Marijka Kalinčuková), Vladimír Hlavatý (desátník Antonín Krupka, zvaný Slepejš), Gustáv Valach (koktavý svobodník Dalibor Šamonil), Vladimír Menšík (vojenský kuchař Josef Pekárek), Oldřich Musil (vojín Evald „Valda“ Heller), Martin Ťapák (vojín Imrich Gallo), Stanislav Remunda (nadporučík Zlonický), Miloslav Holub (major Kubeš), Milan Holubář (rotný Rudolf Sodoma), Bohuš Záhorský (vojenský švec, děda Maralík), František Krahulík (desátník Kvačil), Eva Jiroušková (četařka Vlasta Netušilová), Svatopluk Skládal (řidič nákladního auta), Jiří Těšík (vojenský krejčí Seifert), Hana Houbová (desátnice), Irena Zintlová (desátnice), Ota Žebrák (tankista), Jan Pohan (tankista), Jindřich Narenta (německý špion), František Suk (kapitán Fojtík), Ladislav Trojan (ruský důstojník), Josef Vondráček, Václav Hladík, Antonín Černý, Jaroslav Koutník, Arnošt Borovec, Miloš Mulač, a další

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky

Titulky: česky pro neslyšící

Obraz: černobílý PAL DVD5 4:3

Bonus: žádný