Zlatý fond č. 21 – Klapzubova jedenáctka

V edici Zlatý fond se tentokrát dostalo na sportovní žánr. A opět se jedná o fotbalovou tématiku. Jde o filmovou adaptaci slavného románu českého spisovatele a žurnalisty Eduarda Basse s názvem Klapzubova XI.

Fotbalové mužstvo tvoří jedenáct hráčů. A majitel autodílny Kryštof Klapzuba má přesně tolik sportovně nadaných synů. Není divu, že ho jednou bývalý internacionál Hájek přemluví, aby ze svých synů postavil fotbalové mužstvo. Nadšení synové pilně trénují a po několika drobných zádrhelech se začínají dostavovat první výsledky v podobě vyhraných zápasů. Kromě sportovních výsledků dostaví se ovšem také láska, když dva ze synů, Pepík s Jardou, při zkušební jízdě opraveného auta bankéře Šlejhara pomohou Evě Bínové, dceři předsedy S. K. Meteor, a její kamarádce Heleně, které nabouraly auto cestou na chatu. Pepík se totiž při opravování jejich auta do Evy zakouká. Situaci však poněkud zkomplikuje omyl dívek, které se domnívají, že Pepík je synem bankéře Šlejhara. Když se totiž Helenin přítel rozhodne této známosti využít, Helena usoudí dodatečně podle čísla auta, že Pepík je synem bankéře. Helenin kamarád chce tuto známost využít a za skutečným bankéřovým synem zajde, ten však pochopitelně popře, že by Evu znal. To dívku natolik rozlobí, že známost ukončí. Čas však mnohé vyřeší. Klapzubáci odjedou na úspěšné turné plné vítězných utkání doma i v zahraničí, a když se vrátí, nabídne stavitel Bína Pepíkovi profesionální smlouvu. Eva pochopí svůj omyl a s Pepíkem se udobří. A protože se Klapzubova jedenáctka stává novým národním mužstvem, zdá se, že lásku i fotbal čeká mnoho dobrého.

Nedávno reprízovala česká televize seriál z druhé poloviny šedesátých let, který měl i nadále zůstat v příšeří archivu: Klapzubovu jedenáctku.

Zoufalá snaha jeho tvůrců na čele s režisérem Eduardem Hofmanem, kdysi ředitelem filmového studia Barrandov, ale hlavně dobrým tvůrcem animovaných filmů, natáhnout a aktualizovat předlohu, vedla k podívané, která rozesmutnila všechny, kdo Klapzubovu knížku milují.

Objektivně je třeba říct, že taktéž ve filmové podobě z roku 1938 geniální filmové mužstvo Klapzubáků, proti zvyklostem, nijak slavně nezvítězilo. Nicméně fotbalové fandy, a těch už tehdy bylo hodně mezi diváky, film potěšil. Ostatně Jaroslav Brož nadepsal kritiku otištěnou v Právu lidu velmi výmluvně: Film pro národ fotbalistů.

Veselohra, jejíž titul byl původně psán v podobě Klapzubova IX., byla úspěšně uváděna i pro německý národ fotbalistů – pod názvem Klapperzhans XI. Fandící diváci se mohli potešit záběry ze zápasů národního mužstva s Brazílií na mistrovství světa ve Francii a také s Bulharskem. K vidění je zajímavý zápas, v němž za Anglii nastoupilo mužstvo Wolverhampton Wanderers, zatímco nás reprezentovali borci ze Sparty a ze Slavie. KOmpletní „sešívaní“ jsou k vidění proti mužstvu Janova.

Rok vzniku: 1938
Režie: Ladislav Brom
Hrají: Theodor Pištěk, Antonie Nedošinská, Fanda Mrázek, Jan Šebor, Jiří Vondrovič, Vilém Šťovík, Josef Hampacher, Raoul Schránil, Josef Zeman, Karel Fořt, František Kužel, Jiří Steimar, Hana Vítová, Jan S. Kolár, Vilém Pfeiffer, Jaroslav Marvan, Míla Svoboda, Bedřich Veverka, Stanislav Neumann, František Filipovský, Jára Kohout, Ladislav Hemmer, Vladimír Pospíšil-Born, Gabriel Hart, Václav Mlčkovský, Julius Baťha, Karel Šott st., Taťána Kolárová, Bláža Lubinská-Lustigová, Jaroslav Bráška, Richard A. Strejka, Josef Kemr, Bedřich Bozděch, Fráňa Vodička, Ladislav Brom, Arnošt Mirský, Josef Kotalík, Marta Školudová
Anglický název: Klpazuba’s Eleven

Bonusové materiály:
Slovo historika, Fotografie, Biografie a filmografie, Soudobá dokumentace, Soudobá dokumentace na DVD-ROM, Zajímavosti

Formát: DVD 5
Regiony: ALL
Obrazový formát: 4:3, PAL, černobílý
Zvukový formát: Dolby Digital 2.0, česky
Titulky: anglické, české pro neslyšící
Jazyková verze: česká
Interaktivní menu: český jazyk

Příbuzné články:

• ZF č. 20 – Strakonický dudák
• ZF č. 19 – Muž z prvního století
• ZF č. 18 – O medvědu Ondřejovi