Blesk – Zvíře

 

Tak to vypadá, že páteční Blesk dne 27. března 2009 splní téměř archivním titulem přání leckterých pamětníků. Ohlášena je klasická Belmondovská komedie Zvíře za 49,- Kč. Francouzská filmová komedie o potížích odvážného kaskadéra s tíživou finanční situací, svéhlavou snoubenkou a zženštilým hercem, kterého má zastupovat. 

 

Kaskadér Michel Gaucher, pro své nevypočitatelné a neurvalé kousky zvaný Zvíře, má před svatbou se svou kolegyní Jane Gardnerovou. Často společně zastupují slavné herecké hvězdy v nebezpečných situacích. Oba jsou možná až příliš temperamentní, a tak se nepřestávají hádat, přestože se milují a mají krátce před svatbou. Mike se nechá umluvit svým manažerem Hyacintem, aby ještě před svatebním obřadem stihli nepříliš náročnou kaskadérskou scénu. V autě se však znovu pohádají a protože autu, se kterým natáčejí, selžou brzdy, skončí místo na radnici v nemocnici. Nehoda nejen zmaří sňatek, ale navíc způsobí mezi snoubenci vážnou roztržku.

 

Michelovi nastává smolné období, pracovní nabídky se nijak nehrnou. Zaskakuje za kolegu v obchodním domě v reklamě na těstoviny převlečen do kostýmu gorily, ale hlavně přežívá díky invalidnímu důchodu, schopen kdykoli zahrát dementního mrzáka – otce mnoha dětí s těhotnou manželkou vypůjčenou ze sousedství. Situace se změní, když homosexuální hvězda Bruno Ferrari, která začíná natáčet akční film, potřebuje pro nebezpečné scény dubléra. Slavný herec, který se chlubí svou odvahou a tím, že se nikdy nenechává zaskakovat kaskadéry, je zženštilý zbabělec, který se bojí dokonce i vylézt na žebřík.

 

Je třeba sehnat kaskadéra, který by byl Brunovi podobný. Tomuto požadavku odpovídá jediný kaskadér. Mike Gaucher. Produkce, která dostane příkaz získat Mikea za každou cenu, slíbí kaskadérovi vše, co si jeho manažer vymyslí v domnění, že jde o žert.

Michel stále usiluje o Jane, která pověsila kaskadérské řemeslo na hřebík. Přemluví ji, aby mu byla ve filmu kaskadérskou partnerkou. Podobná práce mu sice moc nevoní, kouká z ní ale spousta peněz a šance na znovuzískání lásky jeho života. Natáčení ovšem doprovází množství zábavných komplikací: Předně, Bruno Ferrari je ve skutečnosti přejemnělý homosexuál, který má hrůzu ze sebemenší fyzické bolesti a hereckého talentu taky příliš nepobral. Mike je všechno, jenom ne ukázněná součást natáčecího štábu. A zviklané Jane nadbíhá režisér Sergio Campanes i vzdálený příbuzný hrabě Saint-Prix, který s ní plánuje svatbu a ona je odhodlaná Mikeovi znepříjemnit každou chvilku, kterou bude muset strávit na place.

Žánr: Komedie

Země původu: Francie

Rok vzniku: 1977

Délka: 97 minut

Původní název: L‘ Animal / Stuntwoman / The Animal

Světová premiéra: 5. září 1977 – Francie

Premiéra v kinech ČR: 28. července 1981

Režie: Claude Zidi

Scénář: Michel Audiard, Dominique Fabre, Claude Zidi

Produkce: Bernard Artigues, Christian Fechner, René Malo

Hudba: Vladimir Cosma

Kamera: Claude Renoir

Společnost: Cerito Films / Les Films Christian Fechner

Natáčeno: 116 – Lido de Paris, Avenue des Champs-Élysées, Paris 8, Paříž, Francie / 83 – Moulin de la Galette, rue Lepic, Paris 18, Paříž, Francie

Hrají: Jean-Paul Belmondo (Mike Gaucher/Bruno Ferrari), Raquel Welch (Jane Gardnerová), Dany Saval (Doris), Raymond Gérôme (hrabě Saint-Prix), Jane Birkin (filmová hvězda), Johnny Hallyday (filmová hvězda), Yves Mourousi (sám sebe), Charles Gérard (Hyacinthe), Henri Attal (asistent), Claude Chabrol (režisér), Mario David (cikán Santos), Julien Guiomar (Fechner), Aldo Maccione (Sergio Campanese), Josiane Balasko (děvče v supermarketu), Maurice Bénichou (sluha), Richard Bohringer (Sergiův asistent), Didier Flamand (bratranec de Saint Prix), Rita Maiden (vrchní sestra), Jean-Jacques Moreau (řidič taxi), André Penvern (vedoucí produkce), Henri Génes Camille (majitel bistra), Jacques Alric, Henri Attal, Edouard Bergara Le (Brunův kadeřník), Paul Bisciglia (zahradník), Anne-Marie Coffinetová (majitelka bistra), Jean Cherlian, Martine Ferriere (sociální pracovnice), Samson Fainsilber (starý ruský maskér), Maurice Illouz (technik), Patrice Melennec (policejní agent), Fred Personne (starosta), Marie Pillet, Michel Pilorgé, Xavier Saint-Macary (šofér hraběte de Saint-Prix), a další

 

Údaje o DVD:

 

Zvuk: Česky 2.0 DD, francouzsky 2.0 DD

Titulky: české

 

  

Obraz: barevný, PAL, 16:9 (2,35:1)   

Typ disku: DVD 9

Regiony: 2

Bonus: Trailer

Jean-Paula Belmonda dabuje Jiří Krampol.