Codi – 12 let Hitlerovy vlády 6

Codi v úterý 7. dubna 2009 vydá poslední, 6. díl dokumentu 12 let Hitlerovy vlády za 49,- Kč.

Adolf Hitler – pravděpodobně největší zločinec v lidské historii, člověk, který má na svědomí 40 milionů lidských životů a nesmírné utrpení dalších milionů lidí všech kontinentů, včetně vyhlazení téměř celé židovské populace v Německu a v okupovaných zemích Evropy.

Jaký byl Adolf Hitler ve svém soukromí a v úřadech, jež zastával? Jaký byl před tím, než se dostal k moci a jakým byl po té, co ovládl celé Německo a nakonec i velkou část Evropy? Co bylo hnací silou jeho činů? Kde je pravda, co jsou jen mýty, které se kolem jeho osoby nakupily v průběhu času a jaké lži o něm vymysleli a šířili jeho příznivci i odpůrci? Jaké lži, mýty a pověry o sobě šířil on sám?

Na tyto otázky se pokouší odpovědět seriál „Dvanáct let Hitlerovy vlády", sestavený s historických dokumentů, z nichž mnohé jsou unikátní. Dokument se zabývá obdobím let 1933 až 1945.

Šestý díl nás seznamuje s obdobím, kdy Německo stíhá jedna velká porážka za druhou. Sovětská vojska, byť za velkých ztrát, nezadržitelně postupují směrem na Německo a jeho hlavní město Berlín, západní Spojenci otevírají druhou frontu nejprve invazí na Apeninský poloostrov, poté v jižní Francii a nakonec invazí do Normandie ve Francii a současně ničí jedno německé město za druhým těžkými nálety bombardovacích letadel. Hroutí se nejen německá armáda, ale i německá ekonomika, které se navíc nedostává strategických surovin, zvláště ropy.

Hitler je vážně nemocen, stále častěji se opakují jeho záchvaty zuřivosti, střídané obdobím apatie, ale Říši stále vládne železnou pěstí. Jen zřídkakdy si připustí, že válku již Německo prohrálo a stále spoléhá na zázračné odvetné zbraně, které by měly zvrátit její průběh. Němečtí důstojníci vědomi si katastrofy, která se blíží a ve snaze zachránit alespoň zbytky starého Německa, ochránit obyvatelstvo a vrátit Německu čest, se odhodlávají po mnoha letech váhání a neuskutečněných plánů, Hitlera odstranit. Claus, hrabě Stauffenberg spáchá na Hitlera atentát v jeho Vlčím doupěti v Rastenburgu ve východním Prusku, ten však výbuch bomby nastražené pod stolem přežije a atentátníky, včetně jejich rodin, čeká krutá odplata. Té neujde ani ikona Wehrmachtu maršál Rommel.

Hitler organizuje poslední velkou německou ofenzívu, operaci „Jarní mlha" v Ardenách, která po krátkém úspěšném začátku končí pro Wehrmacht další katastrofální porážkou. Konec války se blíží, někteří z Hitlerových nejbližších spolupracovníků se snaží zachránit vlastní kůži. Hitler se svou novomanželkou Evou a rodinou Goebbelsových končí svůj život v bunkru pod Kancléřstvím vlastní rukou. Je konec války v Evropě. Lidé na celém kontinentu se radují a současně oplakávají své mrtvé…

Žánr: Dokument / Válečný

Země původu: USA

Společnost: Pacific Media

Předpokládané údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky

Titulky: žádné

Obraz: černobílý/barevný 4:3

Bonus: žádný