Světový film č. 21 – Pro pár dolarů navíc

Lovec lidí Clint Eastwood se vydává po stopách obávaného zločince El India, který uprchnul z vězení. Jelikož největší banka na Západě je v El Pasu, je více než jasné, že jeho kroky budou směřovat právě tam… Lovec lidí Mortimer pátrá po hledaném vrahovi Callawayovi.

Dopadne ho, vyinkasuje odměnu a vydává se hledat dalšího zločince. Tomu je však na stopě už jiný lovec, Monco, kterému se podaří jej dopadnout i inkasovat vypsanou odměnu. Brzy nato dojde k útěku obávaného lupiče El India z vězení. Monco i Mortimer přijíždějí do El Pasa, kde je největší banka. Oba předpokládají, že se ji El Indio po svém útěku určitě pokusí vykrást. Monco a Mortimer na sebe narazí a je z toho rvačka. Potom se však dohodnou na partnerství pokud El India dopadnou, o odměnu se rozdělí. El Indio mezitím loupež skutečně plánuje.

Pro pár dolarů navíc je moderní klasika s podmanivou hudbou Ennia Moriconeho a vynikajícím scénářem Luciana Vincenzoniho. Tento film je mnohdy považován za ještě lepší než Plná hrst dollarů a to z toho důvodu, že herecký výkon Clinta Eastwooda je lepší když má dobrý nosný prvek, protože to dodává charakteru jeho role větší hloubku. Také Lee Van Cleef je velice dobrý v této roli. Oba nájemní vrahové mají své vlastní styly, které v jejich vzájemné kombinaci vytvářejí jedinečný a neopakovatelný zážitek z této westernové klasiky.

Žánr: Western, dobrodružný
Původní název: Per qualche dollaro in piú
Scénář: Sergio Leone, Fulvio Morsella, Peter Fernandez, Sergio Donati, Luciano Vincenzoni
Režie: Sergio Leone
Země původu: Itálie, Španělsko, Západní Německo
Rok vzniku: 1965

Hrají: Clint Eastwood; Gian Maria Volonté; Lee Van Cleef; Klaus Kinski; Mara Krup; Josef Eggerpanos Papadopulos
Hudba: Ennio Morricone
Kamera: Massimo Dallamano
Střih: Eugenio Alabiso, Adriana Novelli, Giorgio Serrallonga

Zvuk: Dolby Digital 2.0:česky, Dolby Digital 2.0:anglicky
Titulky: české, anglické