Filmhouse – Vinnetou

Týden utekl jako voda, a máme ho tu zase! V úterý 14.04.2009 vydává Filmhouse za cenu 50,- Kč druhý disk z edice Hrdinové Divokého Západu přicházejí – Vinnetou. Spolu s Pokladem na Stříbrném jezeře, který vyšel v minulém týdnu, patří k nejlepším mayovkám, které kdy byly natočeny. Pokusme se odhodit starosti všedních dní a pojďme se vrátit v čase, do dob Indiánů a bílých osadníků na prérie amerického Západu.

„Znáte ho všichni – Vinnetou, ušlechtilý syn náčelníka kmene Apačů – Mescallerů. Jeho jméno žilo v každém stanu, v každé chatě, u každého táborového ohně. Byl přítelem a ochráncem všech utiskovaných a neúprosným bojovníkem proti bezpráví. Dnes to zní jako pohádka, co před stoletím bylo ještě skutečností, hořkou tvrdou skutečností. Poslední zoufalé vzepětí rudých domorodců proti bílým dobyvatelům. Stále dál pronikali pionýři na západ. V jejich stopách následovali dobrodruzi, bandité a desperáti. Apačové byli bělochům přátelsky nakloněni, a přesto byl jejich osud zpečetěn, protože vlastnili to, čeho si vetřelci nejvíce cenili – půdu a zlato.“

Rozlehlou prérií amerického Západu duní výbuchy dynamitových náloží. Napříč územím indiánského kmene Apačů Mescallerů se staví dráha pro „železného oře“. Porušením smlouvy s indiány chce dobrodruh Santer ušetřit peníze, které do stavby železnice vložila společnost Great Western. Tisíce dolarů pak shrábne do své kapsy. Cestu mu však zkříží mladý inženýr, který je vyslán vedením železnice, aby dohlédl na dodržení původního plánu.  Neváhá se proto spojit s Kiowy, odvěkými nepřáteli Apačů. Je však už pozdě. Do tábora přijíždí syn náčelníka Apačů Vinnetou a jeho bílý učitel Klekí-petra. Než se ale mohou se železničáři dohodnout, objeví se Santer. Klekí-petra je jím zavražděn a Vinnetou zajat. Old Shatterhand, jak je inženýr nazýván, potají Apače ze zajetí vysvobodí. Vinnetou se vrací ke kmeni, aby zaútočil na proradné bledé tváře. Nyní je to Old Shatterhand, kdo je se svými přáteli zajat a u mučednických kůlů očekává ortel smrti.

Film byl natočen za 70 dní, natáčelo se v nádherné krajině pohoří Velebit v průsmyku Mali Alan (Nugget Tsil), v kaňonu řeky Zrmanja ( Rio Pecos) i poblíž Šibeniku, kde vzniklo filmové městečko Rosswell. Premiéra filmu se konala 11. prosince 1963, rok po premiéře Pokladu na Stříbrném jezeře. I Vinnetou se setkal s ohromným diváckým ohlasem, získal mnohá ocenění, a dosud patří k nejlépe hodnoceným mayovkám vůbec.

Země původu: Západní Německo, Jugoslávie, Itálie

Rok vzniku: 1963

Originální název: Winnetou I

Žánr: Western, dobrodružný

Režie: Dr. Harald Reinl

Scénář: Harald G. Peterson

Kamera: Ernst W. Kalinke

Hudba: Martin Böttcher

Hrají: Vinnetou – Pierre Brice (Stanislav Fišer), Old Shatterhand – Lex Barker (Vladimír Ráž), Sam Hawkens – Ralf Wolter (Josef Beyvl), Santer – Mario Adorf (Josef Větrovec), Nšo-či – Marie Versini (Jana Drbohlavová), Bill Jones – Walter Barnes (Karel Beníško), Inču-čuna – Mavid Popovič (Oldřich Lukeš), Klekí-petra – Hrvoje Svob (Antonín Zíb), a další …

Údaje o DVD:

Zvuk: DD 5.1 německy,  DD 2.0 německy, DD 2.0 česky

Titulky: české, slovenské

Obraz: barevný 2,35:1

Typ DVD: DVD 9

Délka: 98 minut

Bonusy:Restaurování obrazu, úvodní titulky české verze, upoutávka, život a dílo K.Maye, mayovky v průběhu času, jak se točil film… , profily postav (Nšo-či, Santer)