DiViDi Seriál – Návštěvníci

V edici DiViDi Seriál vychází po některých více či méně úspěšných českých seriálech jako například Sanitka či Chalupáři tentokrát ve své době velmi oblíbený (a nejen u nás, ale třeba i v tehdější NDR) sci-fi seriál Návštěvníci. Kompletní patnáctidílný seriál bude vycházet po dobu července, srpna a září. Nyní je již možné udělat předobjednávku na Návštěvníky za 799,– Kč. V ceně předplatného je sběratelský box.

Seriál bude na třech discích a rozdělení jednotlivých epizod bude následující:

    * DVD 1 – Epizody 1–6
    * DVD 2 – Epizody 7–12
    * DVD 3 – Epizody 13–15 + bonusy

      Při ceně předplatného 799,– Kč vás jeden disk vyjde zhruba na 267,– Kč.

Píše se roku 2484 a počítač CML (centrální mozek lidstva) signalizuje přelet neznámého tělesa, které může mít pro Zemi katastrofální následky. Narychlo svolaná Světová rada zvažuje, jak zabránit hrozícímu zániku civilizace 25. století. Jisté řešení nabídne akademik Richard, který je specialistou na historii lidstva. Připomene postavu velkého učence 20. století Adama Bernaua, který už jako malý chlapec objevil princip, umožňující přesun kontinentů a zaznamenal jej do svých školních sešitů. Jejich nález by bezpochyby zachránil život na ohrožené planetě Zemi. Vědecká expedice – dva muži a dívka – vedená akademikem Richardem, se vydává do našeho století, aby tu našla sešity malého Adama Bernaua…

Filmový scenárista a prozaik napsal všechny ty úžasné seriály, které režíroval Jindřich Polák (Pan Tau, Chobotnice z II. patra, Návštěvníci…), jeho filmová tvorba se soustředila zejména na dětské diváky (Káťa a krokodýl,Honzíkova cesta, Odysseus a hvězdy, Robinsonka, Jestřáb kontra Hrdlička, cyklus filmů Lucie, postrach ulice…), ale málokdo asi ví, že v sedmdesátých letech napsal scénáře k filmům dalšího skvělého režiséra – Karla Kachyni (Vlak do stanice Nebe, Malá mořská víla).

Jindřich Polák ve své práci doslova vyvažoval jeden žánr druhým. Jeho dílo zasahuje do žánru sci-fi, detektivek, thrillerů, dramat a komedií (Smrt v sedle, Smrt stopařek, Noc klavíristy, Návštěvníci, Pan Tau, Kačenka a strašidla, Zítra vstanu a opařím se čajem, Ikarie XB 1, Nebeští jezdci).

V prvním dílu seriálu Návštěvníci se podíváme do roku 2484, kdy veškeré konání lidstva řídí Světová rada a CML – Centrální mozek lidstva. Tento superpočítač monitorující veškerá možná nebezpečí zaznamená kometu, která má narazit do Země. Světová rada proto rozhodne o vyslání čtyřčlenné expedice o 500 let zpátky proti času – do roku 1984. Cílem mise je Bernauovic domek v Kamenici, neboť expedice má za úkol získat sešit jednoho z jeho obyvatel – malého Adama Bernaua. Návštěvníci totiž vědí, že Adam Bernau, kterému tatínek zatím říká jen – Ty blbe, je budoucí nositel Nobelovy ceny a díky nespoutané dětské fantazii si jen tak do sešitu načrtl vzorec, který umožňuje přesuny planet. V muzeu budoucnosti se ale zmíněný sešit nezachoval, expedice tedy pro něj musí do minulosti. Nic jiného nesmí návštěvníci z vesmíru narušit, protože nemají právo měnit historii lidstva. Výlet je naplánován jen naněkolik hodin, ale všechno se nějak zamotá… Hlavní děj a další díly se už odehrávají v městečku Kamenice (natáčeno v Pelhřimově) v roce 1984.

Největší oříšek pro architekta Theodora Pištěka byl vyřešit vnitřek automobilu Niva, v němž se návštěvníci přepravují. V kabině musí být nezbytné computery, monitory, část světového archivu, lexikony a další přístroje, které umožňují komunikaci návštěvníků s jejich dobou. Niva ovšem musí vypadat jako každé jiné auto, protože se do ní může v Kamenici kdokoliv podívat a heslo návštěvníků je „Hlavně nenápadně!“ Při natáčení požáru v domku Bernauových (točilo se v Brně) vyfasovali pyrotechnici obrovskou dávku dýmovnic a několik propanbutanových lahví. Členové štábu nakoupili mýdla, maskéři napudrovali herce sazemi a olejem a někteří komparsisté se před záběrem vyváleli v záhonech, aby jejich hasičské uniformy byly autenticky špinavé a mohlo se točit. Kolemjdoucí byli šokováni, když se za plotem dívali, jak se ničí tak krásný rodinný domek. Nevěděli, že je určen k demolici, protože musí ustoupit stavbě dálnice.


Základní fakta o seriálu:

Posádku tohoto zodpovědného úkolu z kartotéky vybral CML – Centrální mozek lidstva.

Šéf expedice – akademik Jan Richard – dříve Filip (Josef Bláha) Je obdivovatelem díla Adama Bernaua, jehož studiu zasvětil celý život. Byl to právě on, kdo navrhl cestu do minulosti.

Pracovník Technického muzea minulosti – Emil Karas (Josef Dvořák) Specialista na dopravní prostředky 20. a 21. století, v expedici byl jmenován řidičem a technikem. Je zodpovědný za to, že se v nočních hodinách rozsvěcují světla, rozjíždí kolotoč nebo se úplně vypaří rybník.

Zoolingvista, historik -Káťa Jandová (Dagmar Patrasová) Delfíni už mají v roce 2484 svůj hlas ve Světové radě a Káťa jede do minulosti jako tlumočnice.

Expert na choroby minulosti – dr. Michal Noll (Jiří Datel Novotný) Přes jeho neustálé varování „Nic nejíst!“ snědl a vypil Emil Karas vše, co mu přišlo pod ruku. Při běžném temperování (42,5 stupňů Celsia) je doktor odvezen do nemocnice a má tak možnost seznámit se i se zdravotnictvím 20. století.

…a velký učitel Adama Bernaua -děda Drchlík (Vlastimil Brodský) Svérázná postavička Kamenice, sbírá z popelnic a ze skládek vše, co najde. Co kdyby se to ještě dalo nějak opravit? To on naučil budoucího génia mnohem víc, než ho naučili ve škole. Jednoho dne, společně s Návštěvníky, zmizí z Kamenice i děda Drchlík…

obrazek

ČÍSLA A FAKTA

    * Příběh o návštěvnících z budoucnosti vznikal i s literární přípravou pět let.

    * Natáčelo se 17 měsíců (červen 1981 – říjen 1982), 223 natáčecích dnů, ve 4 zemích.

    * Natáčelo se v lese, na ulici, ve sněhu, v bahně, v dešti, na vodě, pod vodou, ve vzduchu, v dýmu, v ohni – 9500 záběrů, 90 000 metrů filmové suroviny (pro srovnání: průměrný celovečerní film je dlouhý 2400 metrů, Návštěvníciměří 12 kilometrů).

    * MÍSTA NATÁČENÍ: Pelhřimov (město a hotel zvenku), Neveklov (rybník Bejšovec), Brno (dům Bernauových), Počátky (interiéry hotelu), Göhren (dřív NDR) – návrat Návštěvníků, Harderwijk (Nizozemsko) – scény s delfíny, Brandýs nad Labem (potopa), Vysoké Tatry (Centrum Sever)

NÁVŠTĚVNÍCI

    * ROK VÝROBY: 1983
    * POČET DÍLŮ: 15
    * KOPRODUKCE: Seriál byl natočen v koprodukci 4 zemí – Československa, Francie, Švýcarska, NSR
    * SCÉNÁŘ: Ota Hofman, Jindřich Polák
    * REŽIE: Jindřich Polák
    * HRAJÍ: Dagmar Patrasová, Josef Bláha, Josef Dvořák, Jiří Datel Novotný, Viktor Král, Dagmar Veškrnová, Eugen Jegorov, Vlastimil Brodský, Jiří Kodet a další