Amercom – Encyklopedie II. světové války 18 – Porážka Japonska

Abychom zkompletovali aktuální nabídku dnešního pondělí 4. května 2009, zbývá doplnit info o dalším, již 18. dílu Encyklopedie II. světové války z vydavatelství Amercom. Přílohové DVD nese název Porážka Japonska, obvyklá cena kompletu je 99,- Kč.

 

  

Tištěná podoba Encyklopedie nese název Boje v Tunisku. Kapitoly Historie jsou nazvány – Německá reakce na operaci „Torch", Cíl – Tunis!, Válka pokračuje, Konec války v Africe. Sekce Militarie nabízí Pěchotní zbraně 1939-1945. Kalendárium se zabývá nejdůležitějšími událostmi října a listopadu 1941.

 

 

 

V dalším čísle bychom měli najít kapitoly Operace „Tajfun", Bitva o Moskvu, Žukovův protiútok.

 

 

 

A samotné DVD:

 

Když 1. února 1943 dobyli Američané tichomořský ostrov Guadalcanal, znamenalo to zlom v dosavadním průběhu války. Japonci sice stále ještě ovládali podstatnou část Pacifiku, ale začínalo se ukazovat, že útokem na Pearl Harbor uvedlo ostrovní císařství do pohybu sílu, která se mu nakonec stane osudnou. Spojenci postupovali Tichomořím a po dobytí Filipín a Marian zvítězili i v největší námořní bitvě historie, jež se odehrávala v Leytském zálivu. Fanatismus japonských vojáků a ztráty, které Američané utrpěli při dobývání ostrovů Iwodžima a Okinawa, nakonec vedly k masivnímu bombardování japonských měst včetně Tokia, ale válku ukončilo až shození atomových pum na Hirošimu a Nagasaki.

 

 

 

Žánr: Válečný / Dokument

Délka: 48:30 minut

Rok vzniku: 2001

Původní název: Battlefield: Defeat Of Japan

Scénář a režie: David Manson

Asistent režie: Helen Murray

Hudba: Paul Farrer

 

  

 

Produkce: Nicola Marsh, Audrey Healy, Clare Gambold, Bob Carruthers, Gary Russell, Gavin Bott

Společnost: Cromwell Productions / Eagle Vision, archivní materiály Lamancha Productions

Hrají: Tim Pigott-Smith (vypravěč), český komentář Tomáš Jirman

 

 

 

Údaje o DVD:

 

Zvuk: Dolby Digital anglicky, česky, polsky

Titulky: česky, polsky

Obraz: barevný/černobílý PAL 4:3

Bonus: žádný