Atypfilm – Turbo 25 let v Plzni

Záznam výročního koncertu k 25 letům skupinu Turbo, který se konal 13. 10. 2006 v Plzni, přinese vydavatel Atypfilm. Přibližný termín vydání DVD Turbo 25 let v Plzni je plánován na středu 13. května 2009. Cena 49,- Kč (nebo 1,83 €).

Skupina, která se zjevila jako meteorit na české rockové scéně, zazářila svým vynikajícím debutovým albem plným stylově poctivého melodického hardrocku, ve složení Richard Kybic (kytara, sólový zpěv); Jiří Lang (bicí); Jiří Vodnráček (baskytara, sólový zpěv) a Ladislav Rýdl (klávesy). Po období, kdy začátkem osmdesátých let bylo rockové publikum již unaveno množstvím novovlnných experimentů a pomp-rockových oper přišla s obyčejným písničkovým bigbítem, sázejícím na melodii a na nic si nehrající texty z prostého života. Zvuk kapely byl postaven výbušné Kybicově kytaře, éterických klávesách a střídání Kybickova a Vondráčkova zpěvu.  Navzdory mnoha nepřejícím kritikám v tehdejším hudebním tisku zavrhující produkci skupiny jako omílání ohraných postupů, působily písničky Turba osvěžujícím dojmem.

Postupem času se začal styl skupiny ubírat méně originálním směrem, inklinujícím k soundu tehdy velice populárních švédských EUROPE (byť se tomu skupina v rozhovorech i na koncertech zarputile bránila), viz například píseň "Hráč". Na albech se vedle tradičně dobrých věcí objevily i průměrnější songy (Komu se nelení). Přesto i tehdy skupina dokázala zaujmout publikum a přijít s novými hity. Během 80. let získala dvě zlaté desky a pětkrát se umístila v první pětce Zlatého slavíka.

Země původu: Česko
Rok vzniku: 1981
Styl: Hard Rock, Pop Rock

Seznam klipů:

01.  Vodopád prázdných slov
02.  Tak na co čekáš
03.  Přestáváš snít
04.  Ptáků se ptej
05.  Krásným dívkám
06.  Křídla racků
07.  Je to jízda
08.  Byl to hráč
09.  Návrat králů
10. Královnám
11. Zahráváš si s ohněm
12. Kdo z nás je vinný
13. Nedej lásko na pomluvy
14. S černou nocí
15. Bez lásky žít se nedá
16. Láska s pasáží
17. Bludičky snů
18. Díky, já jdu dál
19. Hráč
20. To bude, pánové jízda
21. Chtěl jsem ji mít

Miroslav Chrástka –  zpěv, kytara
Petr Šťastný – baskytara
Miloslav Orcígr – klávesy
Jiří Lang – bicí, zpěv

Záznam výročního koncertu 13.10.2006 KD Šeříková v Plzni
Zvuk, mix & mastering: Pavel Navrátil
Střih: Richard Rotter, Pavel Navrátil
Grafika, DVD authoring: Richard Rotter
Vyrobilo studio: Pavel Audio Plzeň