Aha! Palace Pictures – Kniha rekordů Šutky

V edici Palace Pictures deníku Aha! A vydavatelství Codi se ve čtvrtek 18. června 2009 za 49,- Kč objeví film Kniha rekordů Šutky. Není důležité zúčastnit se, ale zvítězit!

 

  

Kusturicovsky laděné příběhy a hudba z Cabiriiných nocí Federica Felliniho se slévají v energií nabitý zážitek připomínající jízdu na kolotoči. Šutka je největší romská osada na Balkáně. Alespoň podle slov tamějšího rybáře, který je hlavním protagonistou dokumentu natočeného v koprodukci s Českou televizí a především průvodcem po šutských uličkách, kde v každé z nich najdeme minimálně jednoho místního, ne-li dokonce světového šampióna, lhostejno v čem. Důležité je, že ve svou výjimečnost věří a že je lidé uznávají.

 

 

Film je především zábavnou cestou za neuvěřitelnými disciplínami, osudy a hlavně rekordy, na které nenarazíte nikde jinde na světě. V rozbujelém společenství se najde místo pro vyznavače nejrůznějších náboženství, sportů nebo svérázných hudebních stylů. Najdete tu derviše, který se umí přemisťovat v prostoru, souboje cvičených hus, vymítače upírů, místní televizní stanici i hudební průmysl, kterému šlape na paty místní hudební pirát. Zlí duchové jsou vymýtáni ohněm nebo pouhou silou vůle a populární písně jsou skládány za méně než 15 minut. Bůh miluje Šutku, neboť zde je uctíván nejvíce na světě. Šutku nehledejte na mapě – je to stav mysli.

 

 

Film získal Diváckou cenu festivalu Jeden svět 2006 a byl vybrán jako zahajovací film festivalu Finále Plzeň 2006. Dále získal cenu srbské kritiky jako nejlepší srbský film roku.

 

Detaily zde.

 

Žánr: Dokumentární

Země původu: Srbsko / Černá Hora / Česko / Slovensko

Rok vzniku: 2005

Délka: 78 minut

Světová premiéra: 3. listopadu 2005

Premiéra v kinech ČR: 18. ledna 2007

Původní název: Knjiga rekorda Sutke / Šutka grad šampiona

Režie: Aleksandar Manić

Scénář: Aleksandar Manić

Produkce: Judita Křížová, Aleksandar Manić, Jarmila Poláková

Hudba: Varhan Orchestrovič Bauer

Kamera: Dominik Miškovský

 

 

Údaje o DVD neznámé:

 

Zvuk:

Titulky:

Obraz:

Bonus: