Levné knihy – Snídaně šampionů

Podkladem pro film byla jedna z kultovních knih Kurta Vonneguta, jr., v níž vystupuje – jak jinak – Vonnegutův alter ego, stárnoucí spisovatel vědeckofantastické literatury Kilgore Trout, jehož hlava je nevyčerpatelným gejzírem originálních nápadů na povídky. V této knize Kilgore Trout ke své hrůze zjistí, že jeden jeho čtenář považuje jeho fiktivní příběhy za pravdivé. Výsledkem je neuvěřitelně černá satira, v níž si Vonnegut bere na paškál válku, sex, rasismus, touhu po úspěchu, politiku a ničení životního prostředí. Cena je 99,– Kč.

Kurt Vonnegut Jr. (1922–2007), autor velkého množství skvělých povídek a románů, z nichž nemálo patří do fantastického žánru, zemřel 11. 4. 2007 ve věku 84 let. Podlehl zraněním mozku jako následku pádu. Z jeho románů jmenujme například Sirény z Titanu, Jatka č. 5 a Kolíbku. Spisovatel, který patřil mezi mistry svého žánru a současně byl navíc široce uznávaný i na poli obecné literatury.

Bohužel nabízený film se sice může pochlubit hvězdným obsazením, ale to je asi všechno, co nabízí. V daném případě se potvrzuje pravidlo, že úspěšná kniha ještě nemusí být zárukou kvalitního filmu.

Alan Rudolph – Snídaně šampionů
Originální název: Breakfast of Champions
Žánr: Komedie
Země původu: USA
Rok vzniku: 1999
Délka: 110 min

Režie: Alan Rudolph
Hrají: Bruce Willis, Albert Finney, Nick Nolte, Barbara Hershey, Vlehne Headly, Lukas Haas, Omar Epps, Buck Henry, Will Patton, Owen Wilson, Alison Eastwood, Michael Jai White, Michael Clarke Duncan
Jazyk: čeština, angličtina
Titulky: české
Cena: 99,– Kč

Dwayne Hoover je svérázný chlapík, který se stal nejmocnějším a nejbohatším mužem v Midland City. Jednoho dne si ale uvědomí, že mu to nepřineslo štěstí a začne se zamýšlet nad vlastním životem. Najednou mu vadí všechny pocty a žádosti o radu, kterými ho město a jeho občané neustále zasypávají, protože je šéfem obrovského průmyslového a finančního impéria, které ovládá město. Ve stejném čase se na cestu do Midland City vydává chudý spisovatel se zvláštním jménem Kilgore Trout, který má být četným hostem na prvním městském festivalu umění. Zoufalý Dwayne, hledající odpovědi a nový impuls také festival navštíví. Když se tito dva muži nečekaně setkají a jejich rozdílné světy se srazí v šílené kolizi, všichni v Midland City vědí, že jejich město už nikdy nebude takové, jako předtím!