Levné knihy – Federico Fellini

V současné době nabídka DVD titulů v prodejnách Levné knihy dosahuje 254 titulů (stav k 12. 9. 2007), ať již vydaných pod značkou Levné knihy nebo pouze nakoupených. Pro lepší orientaci jsme pro Vás připravili malý aktuální přehled. Jelikož hodně z Vás se zaměřuje ve svém výběru na jednotlivé osobnosti, v prvním takto zaměřeném článku se budeme věnovat slavnému italskému režisérovi Federico Fellinimu. A co aktuálně můžete koupit?

Zde je nabídka, všechny tituly za jednotnou cenu á 99,– Kč:

Darmošlapové
(I Vitelloni)

Žánr: Drama
Země původu: Francie, Itálie,
Rok vzniku: 1953
Čas: 103 minut

Režie: Federico Fellini
Hrají: Alberto Sordi, Lída Baarová

Epizodicky vyprávěný příběh natočil režisér Federico Fellini ve svém raném neorealistickém období. Podává citlivý portrét pěti mladých mužů žijících v malém městečku na jadranském pobřeží. Bezcílně se spolu potulují po ulicích a sní o ženách a slávě velkoměsta, jejich sny jsou však pouze vzdušnými zámky. Nuda a nespokojenost s ospalým životem vede tuto partu roztomilých darmošlapů k mnoha chuligánstvím. Tato komická melodrama o mladých lidech, kteří nevědí, co si počít se svým životem, blíží se jim třicítka a ještě stále se nechají obskakovat svými matkami, je nesentimentálním zobrazením lidí bez cíle, smyslu existence, ale i lidí bez cti a životní energie.
V původním italském znění s českými titulky.

Giulietta a duchové
(Giulietta degli spiriti)

Žánr: Komedie, Drama, Fantasy, Romantický
Země původu: Itálie, Francie, Západní Německo,
Rok vzniku: 1965
Délka: 137 minut

Režie: Federico Fellini
Hrají: Giulietta Masina, Valentina Cortese, Sylva Koscina, Milena Vukotic, Nadir Moretti

Na pozadí snů a fantazií rozehrává F.Fellini krizi ženy středního věku, která se musí vyrovnávat s mužovou citovou nestálostí přerůstající v nevěru. Fellini v tomto filmu, v němž s nevšední dávkou imaginace rozkrývá svět ženské duše, se pokouší vyrovnat s vlastními problémy, jež mu přineslo manželství s herečkou Giuliettou Masini. Prostředí, v němž se hlavní hrdinka pohybuje, inscenuje jako zhmotnělé povědomí ženského světa nahlížené mužskýma očima.

První barevný film ve Felliniho filmografii se vyznačuje pro režiséra typickými karnevalovými sekvencemi, pohádkovou atmosférou a halucinogenním příběhem. Hlavní roli ztvárnila režisérova manželka a hvězda jeho filmů Giulietta Masina. Mezi mnoha oceněními získal film i Zlatý glóbus za nejlepší zahraniční film.
Film v původním znění s českými titulky.

8 ½
(8 ½)

Žánr: Drama, Komedie
Země původu: Itálie, Francie
Rok vzniku: 1963
Délka: 145 min

Režie: Federico Fellini
Hrají: Marcello Mastroianni, Claudia Cardinale, Anouk Aimée, Barbara Steele, Guido Alberti

V tomto významném díle F. Felliniho, které je považováno za jedno z nejradikálnějších, je hrdinou filmový režisér Guido Anselmi, který se ocitl v profesionální a osobní krizi. Z této situace jej však, jak se zdá, nemohou dostat ani nové filmové projekty, ani ženy. Pod tlakem svého producenta připravuje nový film, zatímco je přitahován zároveň ke své inteligentní manželce Luise, smyslné milence Carle a krásné mladé herečce Claudii, avšak ani ony mu nepomohou najít smysl života.
Film v původním znění s českými titulky.

Zkouška orchestru
(Prova d’orchestra)

Žánr: Drama
Země původu: Itálie, Francie , Západní Německo
Rok vzniku: 1978
Délka: 70 min

Režie: Federico Fellini

Felliniho film zobrazující mikrosvět symfonického orchestru odhaluje zároveň metaforický přesah fungování skupiny, většího společenství lidí, či dokonce státu. Je rovněž zamyšlením o úloze silných osobností v minulosti i současnosti. Třebaže kamera nepřekročí prostor hudebního studia, rozkryje jak malá individuální dramata i vzájemná nedorozumění hudebníků, tak i zcela přirozeně narůstající kolektivní nevoli vůči dirigentovi.