Levné knihy – Otec na služební cestě

Edice Levných knih nás neustále zásobuje novinkami, ať již filmy, které právem patří do Zlatého fondu kinematografie, tak filmy z produkce, která zrovna umělecky nevyčnívá. Film, který po právu můžeme řadit do první kategorie, je film bývalého „jugoslávského“ režiséra Emira Kusturici Otec na služební cestě. Cena je 99,– Kč.

Emir Kusturica – Otec na služební cestě
Originální název: Otac na sluzbenom putu
Motto: Bylo mu šest a své dětství prožíval v padesátých letech titovské Jugoslávie.

Žánr: Drama
Země původu: Jugoslávie
Rok vzniku: 1985
Délka: 136 min

Režie: Emir Kusturica
Hrají: Miki Manojlovic, Mira Furlan, Pavle Vujisič, Slobodan Aligrudic, Davor Dujmovic, Eva Ras
Jazyk: český, srbština
Titulky: české
Cena: 99,– Kč

Film Otec na služební cestě je vyprávěním očima malého chlapce o složité situaci a tíživé atmosféře počátku padesátých let, kdy docházelo k řadě závažných přehmatů, které vytvářely složité politické a společenské klima. Nehledě na tragičnost dějinných událostí prožívá hlavní hrdina Malik své dětství, které je víceméně šťastné, i když jeho matka po nocích pláče a jen sotva může uživit rodinu, protože otec odjel nechtěně na „služební cestu“ (do pracovního lágru).

Snímek je prost velkých dramatických scén, naopak na diváka působí pečlivou drobnokresbou jednotlivých charakterů a citlivým zdůrazněním detailů. Film, jenž je je jednou z nejpůsobivějších výpovědí o padesátých letech v totalitním světě, získal Zlatou palmu na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes…