Interdomino – Dokumentární filmy o 2. světové válce 1

Na našem trhu se objevila nová edice Interdomino Dokument s dokumentárními filmy s válečnou tématikou z produkce společnosti CinePhile. Přesný název DVD je Dokumentární filmy o 2. světové válce – Část 1. Cena DVD je 100,– Kč.

Co dostanete: dvouvrstvý disk ve standardním DVD obalu (ne slim), zatavený průhledným polyetylénem k lepenkové podložce formátu A4, která je zabalena do „plakátu“ formátu A3 z tužšího papíru. Podtitul DVD je Válka v Pacifiku.

Po spuštění DVD se objeví základní nabídka výběr jazyka, a to maďarsky a česky. Když zvolíte česky, dostanete se do menu kde stojí nápis Dokumentárny film o druhej svetovej vojne – 1. diel. Pokud se nepletu, toto není česky, ale slovensky.

To je ovšem jen drobná nepřesnost, kterou vzhledem k tomu, že mi slovenština nezpůsobuje žádné problémy, můžu lehce pominout. Co mi ale trochu vadí, byl pohled na disk ještě před vložením do přehrávače, kdy na stříbrné ploše disku jsou viditelné zřetelné mapy nebo jakési fleky, což je jev který se mi moc nelíbí a naznačuje cosi o nepříliš kvalitním lisování.

Na začátku DVD si přečtete a vyslechnete upozornění, že současná úroveň technologie byla použita k dosažení nejvyšší kvality výroby, nicméně několik závad v obraze a zvuku je neodstranitelných. A je to pravda – na nějaké digitální čištění filmu rovnou zapomeňte.

Vlastní dokumenty jsou velice zajímavé a působí na mě dojmem, že jsou sestříhány z amerických dobových filmových týdeníků. Místy také působí lehce propagandisticky ve prospěch US armády, ale i to je autentický rys doby. Nepovažuji se za odborníka na dějiny 2. světové války, takže nemohu posoudit jejich historickou přesnost, ale už samotný fakt, že jsou to dokumenty, je myslím dostatečnou zárukou že uvidíte to, co se skutečně dělo. Navíc pod dabingem je zčásti slyšet původní zvuková stopa, takže je možnost srovnání.

DVD má tyto části:

01. Boje o Midway
02. 6 divízia námornej pechoty na Okinave
03. Bojujúca dáma

Názvy jednotlivých dílů uvádím jak jsou v menu, tedy ve slovenštině, na obalu jsou v češtině.


Boje o Midway

Ve filmu jsou použity autentické záběry z bojů o dobytí odstrova Midway, které dokumentují v té době největší námořní vítězství v dějinách. Nejde jen o bojové akce, ale jsou zachyceny i lidské osudy, což umocňuje hrdinství vojáků v této bitvě.


Námořní divize v Okinavě

Okinawa byla dějištěm poslední velké bitvy v Pacifiku. Sehrála velmi důležitou úlohu při zásobování nepřátelských jednotek. Japonské loďstvo a letectvo využívaly tento ostrov k přípravě na výboje do Číny, Malajsie a na Karolínské ostrovy. Proto bylo před posledním úderem na Japosnko tento ostrov dobýt a připravit tak Japonce o důležitý strategický bod.


Bojující dáma

Záběry z průběhu bojových operací natočili kameramani válečného námořnictva Spoj. států v roce 1943. Zachycují činnost všech profesí letadlové lodi k dosažení úspěchů v bojových akcích. Na 3000 mužů od pilotů až po kuchaře spojilo své schopnosti a um o čemž svědčí bezsporu tento dokument.

Hollywood ve válce

Pouze málo lidí tuší že americký filmový průmysl se nepodílel jenom na natáčení bojů a příběhu vojáků ve válce Spojených států. Dokumentární filmy, které zde vidíme, natáčeli osobně nejznámější režisréři doby a měli k dispozici v té době nejmodernější pomůcky a profesionální štáb.

Nemalý podíl na tom, že se tyhle filmy tolik odlišují od ostatních filmů natočených o II. světové válce, mají jejich profesionální a umělecké dovednosti.

Myslím si, že za cenu 100,– Kč tento DVD není špatný a vzhledem k celkové absenci podobných dokumentů na DVD na našem trhu lze počin edice Interdomino pochválit. Zájemci o druhou světovou válku si jistě přijdou na své a DVD by jistě bylo zajímavým zpestřením výuky dějepisu na nejedné škole.

Zajímavým doplňkem dokumentů jsou i mapky, které ilustrují postup vojsk a uvádějí tak diváka do zeměpisných souvislostí.

Délka: 142 minut
Zvuk: česky 2.0 DD, maďarsky 2.0 DD
Titulky: maďarsky, slovensky
Obraz: 1.33:1, 4:3, PAL, colour
Region: 2
Formát disku: DVD9