North Video – Prokletí králové 1 – Železný král

Na pošetce ve čtvrtek minulý týden vydaného Hamleta se objevila další z upoutávek na chystané tituly. I když tipování poslední dobou silně nevychází, tak dejme tomu, že někdy, nejspíš to nebude ve čtvrtek 10. září 2009, by mohlo North Video vydat první DVD z i v naší televizi uvedeného pětidílného cyklu o francouzských dějinách Prokletí králové za 49,- Kč. Dočkali jsme se s řádným zpožděním ve čtvrtek 15. října 2009.

Jak to dříve bývalo jednoduché. Na obalech bylo jasně vyznačeno, kdo je vlastně vydává, na zadních stranách uveřejněné upoutávky znamenaly, že se film v očekávaném termínu objeví. Dnes aby logo společnosti občas člověk hledal lupou, oznámené filmy nikde. Větší než život nikde, Zakázaná touha nikde, Královna meče nikde, pokračování Willyho Foga nikde, teď se aktuálně objevil na jednom z obalů Záletník a v oznámeném plánu zase není. A to jsem ještě nezmínil trailery na vydávaných DVD – Riskantní plán, Múza, Noční vlak, Poslední tanec, Studentka, Večírek 1, Večírek 2, Hrabě Monte Christo, Velký Waldo Pepper, Koumáci, Mistr neznámého boje

Takže i když nevěřím, že v dohledném termínu bude na pultech, na řadě je pár detailů o výše uvedené historické fresce.

V pětidílné televizní sérii Prokletí králové se francouzští tvůrci v čele s režisérkou Josée Dayanovou vrací do temné středověké minulosti Francie.

1. Železný král

Píše se rok 1307. Ve Francii vládne Filip IV. řečený Sličný. Královská pokladna je prázdná a Filip ji potřebuje naplnit. Ale templáři, strážci pokladu země, odmítnou králi poklad vydat. Vědí, že by je marnotratný král rozházel, a oni jsou odpovědni Francii, ne králi. Filip IV. obviní templáře z kacířství, nechá uvěznit i jejich velmistra Jacquese de Molay (Jakuba z Molay) a zmocní se jejich pokladu.

Královi však stačí jen pár let, aby opět beznadějně vyprázdnil pokladnu. Proces s templáři je nutno uspíšit a tak brzy zaplanou hranice s nejvyššími představiteli tohoto řádu. „Buďte prokleti až do třináctého kolena,“ vykřičí z plamenů velmistr Jacque de Molay na krále, jeho syny a papeže svou kletbu.

Doba to asi byla velmi krutá, ale divák chce být klamán. A díky historickým seriálům se mu té pseudoromantiky dostává hojně. Ostatně právě tenhle žánr je velmi oblíbený. Budiž řečeno, že právem.

Krásné ženy totiž milují statečné muže, všude kolem idylický středověk, člověk by se hned vrátil do minulosti a prožil báječné dobrodružství… Pravda byla úplně jiná, protože ten středověk byl hodně temný, krutý, skoro k nepřežití (tedy, jak pro koho).

Francouzsko-italský seriál přibližuje počátek 14. století, kdy ve Francii vládl Filip IV. řečený Sličný. A protože jako v každé době šlo v první i poslední řadě o peníze, děj se točí samozřejmě kolem nich a ústí do osudového konfliktu mezi královskou mocí a řádem templářů střežícím zemský poklad…

Žánr: Drama / Historický

Země původu: Francie / Itálie

Rok vzniku: 2005

Délka: 5×100 minut (1. DVD 90 minut)

Původní název: Les rois maudits

Zadní strana obalu

Světová premiéra: 10. července 2005 – Francie

Režie: Josée Dayan

Námět: Maurice Druon (románová pentalogie)

Scénář: Anne-Marie Catois

Produkce: Jean-Luc Azoulay, Thierry Bettas-Bégalin, Vlad Paunescu, Guillaume Renouil, Clément Sentilhes

Hudba: Bruno Coulais

Kamera: Ennio Guarnieri, Gilles Scarella

Společnost: Castel Film Romania / France 2 / France 2 Cinéma / Rai Fiction

Natáčeno: Bukurešť, Rumunsko

Hrají: Jeanne Moreau (Mahaut d’Artois), Philippe Torreton (Robert d’Artois), Tchéky Karyo (Philippe le Bel), Gérard Depardieu (Jacques de Molay), Jérôme Anger (Guillaume de Nogaret), Jean-Claude Brialy (Hugues de Bouville), Jean-Claude Drouot (Enguerrand de Marigny), Jacques Spiesser (Charles de Valois), Guillaume Depardieu (Louis X le Hutin), Julie Gayet (Isabelle de France, reine d’Angleterre), Julie Depardieu (Jeanne de Poitiers), Jeanne Balibar (Béatrice d’Hirson), Hélene Fillieres (Marguerite de Bourgogne), Eric Ruf (Philippe de Poitiers), Anne Malraux (Blanche de Bourgogne), Luca Barbareschi (Spinello Tolomei), Giuseppe Soleri (Guccio), Claude Rich (Le cardinal Deuze), Line Renaud (Marie de Hongrie), Serena Autieri (Clémence de Hongrie), Dan Badarau (Le Capitaine Bersumee), Patrick Bouchitey (Maître Evrard), Sophie Broustal (Le Divion), Christopher Buchholz (Edouard II), Sophie De La Rochefoucauld (Dame Eudeline), Aymeric Demarigny (Charles de France), Marie De Villepin (Reine Philippa), Hélene Duc (Mme de Bouville), Daniel Emilfork (Maître Martin), Andy Gillet (Hugh le Despenser), Toinette Laquiere (Comtesse de Beaumont), Julien Lucas (Lormet), Ana Caterina Morariu (Marie de Cressay), Eric Moreau (Un templier), Christine Musset (Dame d’apparat Reine Isabelle), , a další

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 2.0 francouzsky, česky

Titulky: česky

Obraz: barevný PAL DVD5 16:9 (1,85:1)

Bonus: z naší nabídky, Řád templářů (jedna obrazovka textu)