North Video – Město žen

Tak to vypadá, že postupně dojde na nákup, o kterém mluvil finanční ředitel společnosti North Video (citace zde) v souvislosti s filmem Jak vykrást banku. Od té doby se obaly a trailery hemží tituly, které ne a ne vyjít. Ovšem teď se ve zveřejněném plánu v pondělí 14. září 2009 máme dočkat bizarního snu Město žen za 49,- Kč. Sám režisér Federico Fellini film označil za tlachání stříknutého muže po večeři.

Sukničkář Snaporaz koketuje ve vlaku s neznámou kráskou. Při jejím pronásledování se ocitne v hotelu ve Městě žen, kde právě probíhá kongres feministek. Snaporaz se nedopatřením stává objektem jejich zájmu a rozpoutaných vášní – a najednou toho je moc i na vyhlášeného záletníka.

 

 

Snaporaz se snaží uprchnout a dostane se do vily doktora Katzoneho, jenž právě oslavuje svou desetitisící milenku – ale ani tady nenajde uprchlík definitivní záchranu.

 

 

Po filmech Sladký život a 8 1/2 se opět sešli režisér Federico Fellini a jeho herec, Marcello Mastroianni. Také ženy z titulu nového společného díla patří k Felliniho oblíbeným motivům: ženy všech podob, povah, tvarů, ženy staré i mladé, sebevědomě agresivní i naivně nevinné, mateřské typy i moderní emancipované… I když Město žen je spíš než o ženách o mužích, lépe řečeno o jednom z nich. Mnohem více než dějem však Město žen zaujme způsobem vyprávění. Celý film je obrovským ohňostrojem obrazů a asociací, stejně jako citací z jiných Felliniho snímků. Satira se mísí s fantasknem a Snaporaz alias Fellini alias muž jako takový klopýtá v proměnlivém a groteskním kaleidoskopu obrazů bizarními mužskými představami a vzpomínkami.

 

 

Film ověnčený cenami a pochvalnými kritikami není zdaleka pro každého, je asi nutné se řídit radou, kterou si půjčuji z jednoho komentáře: Hlavně se nesnaž tomu filmu přijít na kloub. Kromě zřetelného tématu feminismu a jeho povedenému zesměšňování ty ulítlosti opravdu nemají žádný význam.

 

Po vydání můžeme přidat rozjásaný oficiální text  z pošetky:

Muž nadsamec, žena všech podob a jejich odvěký svár v mistrovském podání Federica Felliniho.

 

"VŠECHNY ŽENY JSOU KRÁSNÉ" pravil Mistr Fellini onu věčnou, i když ne vždy vděčnou PRAVDU na transparentu při srocení žen hned v úvodu téhle mistrovské taškařice.

 

Groteskní hříčka o flirtu jednoho stárnoucího živočišného poživačníka, který utíká z jedné ženské náruče do druhé a při tom pěje ódy na jejich pozadí, se změní v typicky felliniovské putování hlavního hrdiny, režisérova alter ega Marcella Mastroianniho, konfrontovaného se sebevědomými, muži pohrdajícími ženami.

 

Barvitá podívaní, která obsahuje řadu dekadentních prvků a extravagantních scén, kde divák až do samotného závěru netuší, kde končí realita a začíná halucinace nebo sen, je vlastně nadčasovým vyjádřením onoho odvěkého, láskyplně svárlivého vztahu mužů a žen.

 

Obrazovka z DVD

 

Obrazovka z DVD

 

Obrazovka z DVD

 

Federico Fellini patří k největším mistrům světového filmu. Dokázal oslovit nejširší publikum a MĚSTO ŽEN patří k vrcholům jeho tvorby.

Zadní strana obalu 

Žánr: Komedie / Drama

Země původu: Francie / Itálie

Rok vzniku: 1980

Délka: 137 minut (2:13:43)

Původní název: La Città delle donne / La Cité des femmes / City of Women

Světová premiéra: 28. března 1980 – Itálie

Režie: Federico Fellini

Scénář: Federico Fellini, Brunello Rondi, Bernardino Zapponi

Produkce: Franco Rossellini, Renzo Rossellini, Daniel Toscan du Plantier

Hudba: Luis Enríquez Bacalov

Kamera: Giuseppe Rotunno

Společnost: Gaumont / Opera Film Produzione

Natáčeno: Cinecittà Studios, Cinecittà, Řím, Lazio, Itálie / Fregene, Fiumicino, Řím, Lazio, Itálie

Hrají: Marcello Mastroianni (Snàporaz), Anna Prucnal (Elena), Bernice Stegers (žena ve vlaku), Donatella Damiani (Donatella, žena na bruslích), Jole Silvani (motocyklistka), Ettore Manni (Dr. Xavier Katzone), Fiammetta Baralla (Onlio), Hélène Calzarelli (feministka), Isabelle Canto De Maya, Catherine Carrel (velící důstojnice), Stéphane Emilfork (feministka), Marcello Di Falco (otrokyně), Silvana Fusacchia (bruslařka), Gabriella Giorgelli (rybářka ze San Lea), Dominique Labourier (feministka), Stephanie Loïk, Sylvie Matton (feministka), Maïté Nahyr (feministka), Meerberger Nahyr, Sibilla Sedat (soudkyně), Alessandra Panelli (hospodyně), Loredana Solfizi (černá feministka), Rosaria Tafuri (tančící dívka), a další

 

Menu DVD

 

Údaje o DVD:

 

Výběr kapitol 

 

Zvuk: Dolby Digital 2.0 italsky, česky

Titulky: česky

 

Nastavení zvuku a titulků 

 

Obraz: barevný PAL DVD6 16:9 (1,85:1)

Bonus: z naší nabídky, nenechte si ujít