Řitka Video – Půlnoční jízda

Ano, některé herecké kombinace jsou překvapivé, až takřka smrtící. Ovšem Americký ninja proti Hvězdným válkam za asistence Hlubokého spánku? Velmi dlouho jsou zíral na obal další zářijové novinky z katalogu Řitka video a je to opravdu tak. Ve filmu Půlnoční jízda se sešli Michael Dudikoff, Mark Hamill a Robert Mitchum! Americký thriller o cestě za svobodou, která se změnila v peklo.

Po minulé zkušenosti jsem se docela těšil, podle hereckého obsazení se zdálo, že by se nemuselo jednat o klasickou béčkovou Dudkoffku. Jenže neříkej hop, dokud jsi nevečeřel. Nejprve kompilát z tradičně oslavných a ještě tradičněji blábolivých dostupných textů:

 

Akční hvězda Michael Dudikoff zazářil v akčním thrilleru, ve kterém se postavil tváří tvář masovému vrahovi. Hlavní postavou je půvabná Lara, která sice svého manžela, poněkud sobeckého policejního důstojníka Lawsona, miluje, ale zdá se jí, že už s ním nedokáže žít. Přemýšlí, jak uniknout z neradostného stereotypu všedních dní. Když se seznámí se sympatickým Justinem, nechá se od něj přemluvit k útěku. Cesta za vytouženou svobodou se brzy změní na pouť do pekla. Velmi brzy si Lara začne uvědomovat, že něco neklape. Z Justina se totiž vyklube nebezpečný psychopat s vražednými sklony, masový zabiják.

 

Je děsivý i ubohý, ale vždy je nebezpečný. Během nervy drásající jízdy rozehraje s Larou a později i s Lawsonem, který se vydal po stopách uprchlé manželky, děsivou hru na kočku a myš. Lauřin život je ve velkém ohrožení a jedinou záchranou se pro ni stává její nenáviděný manžel. Cesta je lemována stále větším množstvím mrtvých těl a je otázkou, zda se psychiatrovi Hardymu, který má s Justinovým chováním jisté zkušenosti, podaří zastavit šílencovo řádění. Tedy pokud to Lawson, přestože má zlomenou nohu a není žádný chrabrý superpolda, nedokáže dříve.

 

První dojem v úvodní scéně – dabing je z velmi laciného kraje, dialogy zní, jako kdyby je někdo nahrál doma v koupelně, možná spíš na záchodě. Pokud jde o hovor uvnitř auta, dá se to překousnout, ale když je zvuk úplně stejný v okamžiku, kdy někdo volá přes louku do okna rodinného domu, tak to hodně tahá za uši.

 

A připomínky k výše uvedeným řádkům – Lara se přemlouvat nenechá. Údajně sympatický Justin se k ní nacpe do auta, když neuspěje v půjčovně aut, protože ona je zrovna na útěku od manžela. Sympatický mi tedy nepřišel ani vteřinu… Jízda je to skutečně nervy drásající, viz následující text. Psychiatr Hardy může Justina těžko zastavit, když se o něm jen občas mluví a on pár posledních minut jen nemohoucně nejprve postojí na chodbě a vzápětí skončí připoutaný na křesle. Asi měl Mitchum hodně nízkou penzi, že se objevil v tomhle. Co je pravda, že Dudikoff tady není žádný superhrdina. Otázka je, jestli náhodou neměl tu nohu zlomenou opravdu a tak mu ušili roli, kde jen vytrvale poskakuje a vlastně si nechává pořád natlouct kokos (pochopitelně s výjimkou závěrečných scén).

 

A teď asi k samotnému filmu:

 

Lawson u telky, ještě nic netuší

 

Zatímco se Lawson, milující svou práci, válí se zlomenou nohou u televize, Lara si zabalí pět švestek a vypaří se do garáže.

 

Lara balí svých pět švestek

 

Zapomene ale na posteli zubní kartáček, Lawsonovi docvakne a dopajdá se za ní včas, aby se jí pokusil promluvit do duše. Jenže Lara je rozhodnutá, a zatímco jde on nakupovat zmrzlinu na usmířenou, ona přece jen vyrazí na cestu. A stopne ji Justin, který se potřebuje dostat za údajným kamarádem.

 

Vemte mě sebou - prosím

 

Lawson se rozhodne, že to tak nenechá a vyrazí za nimi, za každou cenu.

 

Kámo, půjč mi taxík, rozbil jsem auto

 

Hned zpočátku začne Justin Laru otravovat divnými povídačkami, ale první poznání se dostaví, když jí chce jako dárek věnovat skleněné oko, která pár mil vzad obdivoval na nepříjemné recepční v motelu.

 

To skleněné oko se mi líbí, já ho chci!

 

A od té doby se vrší mrtvola za mrtvolou, což je ve své podstatě ze scénáře vše.

 

Jedeme za panem doktorem

 

Zbývá jen pár poznámek, které jsem si zapsal během sledování:

 

Když ujela Lara, stopnu si manžela, je to jedna rodina

 

Mno, po proříznutí krční tepny se na krku oběti objeví malý červený šrám, chudák holka je hned mrtvá, ale krev nikde? Jaké důkazy by tady zkoumala CSI?

 

Byl jsi na Laru ošklivý

 

To si ten kamioňák ani nevšimne, když mu zezadu nárazník cisterny ohlodává Justin taxíkem s chlapem přivázaným na kapotě? Divná krajina. Nebo možná nemá zpětná zrcátka. To ten druhý, kterému Lawson z vleku ukradne kabriolet, ten si všimne hned, že něco není v pořádku.

 

Zastav, bídáku, a já ti ukážu!

 

Autu dojde benzín, dojede ale přesně na polní cestu, odkud ho je možné natlačit z kopce na pod loukou procházející silnici. A když se pak na ní tohle auto s prázdnou nádrží bočně srazí s náhodou kolem jedoucím autem, výbuch je takový, že by Kobra 11 zbledla závistí… Takhle si představuji, že asi za války hořely bombardované rafinerie.

 

Crash Booom Bang

 

Je jedno, jak dlouho a kam kdo jede, vždycky se doženou a najdou. A vůbec, jak Lawson ví, kam Justin s Larou jedou, když si nemohl poslechnout vzkaz, který mu nechala na záznamníku? Od začátku filmu nebyl doma?

 

Lara stále na cestě

 

Nožem Justin podřezal dvě ženské v průběhu pár hodin a má ho pořád krásně čistý a lesklý. Asi nosí v kapse Sidol.

 

Chytrej jako policajt? Postavím na kraj silnice dvě auta, stoupnu si doprostřed mezi ně s puškou přes rameno. A počkám, až se plnou rychlostí přiřítí autobus, abych sotva stačil uskočit. Obě auta našrot, když je autobus rozrazí, tudíž k dalšímu pronásledování nezpůsobilá a na autobus zepředu ani jeden výstřel. Aaach jo.

 

Honička s autobusem

 

Všechna zúčastněná auta explodují, sotva se na ně někdo křivě podívá. Autobus nabourá do benzínky a … a … nic. Pronásledovala ho tři policejní auta, na místo dojelo jedno, navíc s jediným policajtem. A když ten už leží na zemi s dírou v hrudníku, přijede druhé auto, z něj vylezou tři policajti najednou. Pro smrt, jak jinak. Jeden vlevo, dva vpravo. Justin čeká – no vlevo, kde jinde. Jedno bodnutí a exitus. A ti druzí dva? Nejlíp se projít v rozlitém benzínu, do kterého stačí jednou vystřelit. Když začnou stojany vybuchovat, Lawson zrovna přijede a zastaví téměř u nich. Asi je mu zima. Pak místo podzemních nádrží vybuchuje budova benzínky, to asi bouchají bagety. Policejní auto, které stojí vedle hořících stojanů, nevybuchne, ne ne ne. A když kabrioletu, ve kterém Lawson stíhá Justina s Laurou, po výstřelu začne hořet chladič, vyvedený nad kapotu, tak plápolá celou dobu nutné jízdy jak táborový oheň, ale auto jede a jede a – pozor překvapení – nevybuchne.

 

Bude ohýnek

 

Nezapomeňte, když vás někdo honí na motorce a má v ruce ocelovou tyč, je nejlepší se postavit doprostřed co nejširší chodby, kde se nemáte kam schovat. Vrahoun se třeba mezitím, co budete hledat vhodnou pozici, stačí neslyšně přemístit s motorkou po schodech do patra, aby měl větší rozjezd.

 

Nezapomínejte na pracovišti u blikajícího velínu rašpli, mohla by se hodit nějakému psychopatovi, který chce klaďase mlátit do zlomené nohy!

 

Ahoj Justine, jak dopadla naše poslední léčba?

 

Vzhledem k tomu, že se celý děj odehrává během jedné jediné noci, lze předpokládat, že i úplný závěr se odehrává v tomtéž čase. V tom případě se ale fakt neptejte, kde vzal klaďas, který během cesty přišel o služební revolver a byl celou dobu bezbranný, při ošetření v nemocnici další pistoli, aby mohl provést závěrečnou lobotomii…

 

Pro mě jednoznačné zklamání, i když nutno uznat, že Mark Hamill je v roli psychopata dost slizký a odporný.

Žánr: Akční / Thriller

Země původu: USA

Rok vzniku: 1990

Délka: 89 minut

Původní název: Midnight Ride

Režie: Bob Bralver

Scénář: Russell V. Manzatt, Bob Bralver

Produkce: Ovidio G. Assonitis

Hudba: Carlo Maria Cordio

Kamera: Roberto D’Ettorre Piazzoli

Společnost: Cannon Pictures Inc.

Natáčeno: Grover Beach, Kalifornie, USA / Morro Bay, Kalifornie, USA / Pismo Beach, Kalifornie, USA / San Luis Obispo, Kalifornie, USA

Hrají: Michael Dudikoff (Lawson), Mark Hamill (Justin), Savina Gersak (Lara), Robert Mitchum (Dr. Hardy), Pamela Ludwig (agentka), Timothy Brown (Jordan), Lezlie Deane (Joan), Steve Ingrassia (muž s Joan), Cynthia Szigeti (paní Eganová), Dee Dee Rescher (recepční), Regina Krueger (zdravotní sestra ve výtahu), Judy Bartram (zdravotní sestra), Mary Peters (zdravotní sestra), R. A. Rondell (policista Baker), Suzanne Celeste (kuchařka), Bob Bralver (policista), Michael Crabtree (policista), Louis Schwiebert (policista), Mark A. Pierce (policista), Debbie Evans (matka), a další

V českém znění: Jaroslava Brousková, Zuzana Skalická, Jan Přeučil, Tomáš Juřička, Jiří Prágr, Michal Pavlata, Tonda Navrátil

 

Volba kapitol

 

Jo, a český zvuk dělal Antonín Kravka… je to možná hloupé, ale v tomto případě nomen omen.

 

Menu DVD

 

Údaje o DVD:

 

Zvuk: Dolby Digital 2.0 anglicky, česky

Titulky: česky

Obraz: barevný PAL 16:9 (1,78:1)

Bonus: z naší nabídky (náhledy obalů DVD z katalogu společnosti)

 

Nastavení zvuku po spuštění filmu