Levné knihy – Cikáni jdou do nebe

Mezi klasiku ruské kinematografie lze určitě zařadit i příběh odkrývající poetiku romské duše, který v současnosti je v nabídce prodejen Levných knih. Film si ve své době získal hodně přiznivců i v československých kinech, proto tato možnost doplnit filmotéku znalce určitě potěší. Film byl oceněn na mezinárodním filmovém festivalu v San Sebastianu v roce 1976, kde režisér Emil Loteanu obdržel cenu Zlatou mušli. Snímek vydělal na vstupném jen v SSSR 64,9 mil.

Cikáni jdou do nebe

(Tabor ukhodit v nebo)

Žánr: drama, muzikál, romantický
Země původu: Sovětský svaz
Rok vzniku: 1975
Délka: 99 min.
Jazyk: ruština, čeština
Titulky: české
Cena: 149,– Kč

Režie: Emil Loteanu
Hrají: Svetlana Toma, Grigore Grigoriu, Pavel Andrejchenko, Sergiu Finitu, Takhir Bobrov, Mulajev Čudra

Slavný film Cikáni jdou do nebe, který v roce 1976 natočil ve studiích Mosfilmu Emil Lotjanu, patřil k nejvýraznějším úspěchům sovětského filmu 70. let. Záměr k adaptaci ranných povídek Maxima Gorkého se rodil několik let. Kouzelný snímek, jehož děj se odehrává na přelomu 19. a 20. století kdesi v Besarábii, v pohraniční rakousko-uherské provinci, lze žánrově nejspíše zařadit jako romantickou baladu s prvky muzikálu k jejímuž vyznění přispívá i barvitě zobrazená příroda Karpat.

Příběh je situován do rómského prostředí. Zobar v předvečer Nového roku a současně i nového století s přáteli krade koně důstojníkům v kasárnách a prodává je. Vojenská hlídka ho zraní, ošetřuje ho Rada, o které se povídá, že umí čarovat. Rada zmizí a když ji zamilovaný Zobar znovu uvidí, prosí ho, aby ji nechal. Zobar dále krade koně, hledají ho vojáci, kteří při tom zpustoší tábor. Zobar má být oběšený, a přímo z šibenice skočí na koně a zachrání se. Rada mu vyzná lásku, Zobar žádá v tábore o její ruku, ale nechce se vzdát vlastní svobody. Když se mu Rada vysměje, bodne ji nožem a jeho zezadu probodne Radin otec Danillo. Milenci v objetí padají na zem…