Řitka Video – Velká vlastenecká válka 4. DVD

Po předchozích fikcích z prostředí 2. světové války se vraťme do reality a k cyklu Velká vlastenecká válka z katalogu společnosti Řitka Video. Dnes je na řadě čtvrté pokračování tohoto monumentálního díla.

Zcela unikátní americko-sovětský dokumentární seriál mapuje ve dvaceti dílech Velkou vlasteneckou válku jako největší vojenskou kampaň v dějinách lidstva. Průvodcem této série je legendární oscarový herec BURT LANCASTER.

 

Hello, I am Burt Lancaster

 

Seriál byl natočen za spolupráce amerických a sovětských dokumentaristů koncem 70. let, v době, kdy došlo k určitému zlepšení americko-sovětských vztahů. Skládá se z dokumentárních záběrů sovětských i německých kameramanů, které byly umístěny v archívech SSSR, USA a Velké Británie a které do té doby nebyly v některých případech nikdy publikovány. Autentické sekvence doplňují výpovědi účastníků 2. světové války i novodobé záběry z míst, kde probíhaly důležité boje. V zemích východního bloku byl seriál vysílán pod názvem Velká vlastenecká válka, v západních zemích pod titulem Neznámá válka.

 

Na DVD se nachází opět dva díly:

 

7. díl – Největší tanková bitva v dějinách

 

V polích v okolí Kursku se v červenci 1943 odehrála největší tanková bitva v dějinách lidstva. Zde chtěl Hitler jediným vítězstvím vyhrát válku na Východě. Po Stalingradu ale přešla vojenská iniciativa na stranu SSSR.

 

Plánování bitvy

 

Porážka Hitlera ponížila a chystal velkou odplatu. Svůj plán nazval „Citadela". Na východ byly vysílány stále nové posily a vypadalo to, že Německo je nevyčerpatelně bohaté. Panther Mark V. a Tiger Mark IV. byly ty nejlepší tanky, které dokázalo Německo vyrobit. V testech, simulujících bojové podmínky, se zdály neporazitelné.

 

 

Stalin na základě zpráv o soustředěné německé síle rozhodl, že nechá iniciativu na protistraně s tím, že si na sovětských zbraních vyláme zuby. Až se na vybudovaných obranných opevněních útok vyčerpá, nadejde čas Rudé armády. Do obrany bylo nasazeno půl milionu vojáků a 3600 tanků.

 

Na pláních okolo Kurska byly připraveny i dvě armády složené z veteránů od Stalingradu, protitankové zbraně umístěné v minových polích, která obsahovala až 4 tisíce min na kilometr a také tisícovka připravených kaťuší. A nakonec čekalo na útok víc než jeden a čtvrt milionu mužů a přes šest tisíc tanků.

 

Vpřed!

 

Rusům se v předvečer útoku podařilo zajmout živého Němce, který prozradil, že vojáci dostali zvláštní příděl jídla a alkoholu. Slovo si vzalo raketové a dělostřelecké vojsko maršála Vatutina a Němci do rozbřesku utrpěli těžké ztráty.

 

Ve 2 hodiny odpoledne 5. července 1943 začala první vlna německého útoku, kdy na ruské pozice vyjelo 2 tisíce tanků. Útok se proměnil v bitevní jatka, první tanky najely do minových polí a ofenziva se stala cílem ruských dělostřeleckých baterií. Rusové nedopřáli ani Luftwaffe očekávanou převahu, naopak jejich stíhačky ničily německé tanky.

 

Po týdenních bojích, kdy Němci postoupili o pár kilometrů, se do bojů zapojily ruské rezervy – čerstvé síly s další technikou a dostatkem střeliva. Němci proti poslali do boje vše, co bylo po ruce. Se zhruba 600 tanky začali svou poslední ofenzivu. Ruské tanky měly sice horší výzbroj, ale daleko lépe se s nimi manévrovalo a hlavně měly vysokou početní převahu.

 

A tak se stal Kursk labutí písní německých ozbrojených sil. Během 50 dní operace Kutuzov (ruské protiofenzivy) přišlo Německo o půl milionu vojáků a tyto ztráty již nebylo reálně možné nahradit.

 

8. díl – Válka v Arktidě

 

Do nezamrzajícího přístavu v Severním ledovém oceánu proudily konvoje s materiální pomocí spojenců. Byly vystaveny útokům německých ponorek a letectva. Konvoj PQ-17 byl vystaven největšímu útoku německých jednotek v této oblasti. Ze 37 lodí jich dorazilo pouze 13.

 

Němci po obsazení Norska měli možnost kontrolovat jedinou přístupovou cestu do ruských přístavů. Za polárním kruhem mělo Německo i absolutní leteckou převahu.

 

Přístav

 

Pozemní útok byl podporován i finskými lyžařskými jednotkami a opakoval úspěch obvyklé německé taktiky blitzkrieg. Útočící jednotky se dostaly 50 kilometrů od Murmansku, jediné brány pro spojeneckou pomoc.

 

Proto bylo hlavním úkolem zničení města a přerušení námořní dopravy. Přístav měl být ovládnut do jednoho měsíce. Na pevnině se nakonec postup zdařilo zastavit, ale na moři mělo Německo stále drtivou převahu.

 

Nadvláda Luftwaffe

 

Murmansk byl i ponorkovou základnou, ze které se vydávaly posádky na lov transportních lodí, které převážely suroviny z Norska do Říše.

 

Nástup arktické zimy a ledové bouře přikovaly wehrmacht na místě, promrzlý na kost. Letectvo sice Murmansk proměnilo v trosky, ale přístav stále fungoval.

 

Konvoj na cestě

 

V době, kdy ještě nebyl průmysl přesunut do nových pozic za Kavkaz, byla sovětská armáda pod silným tlakem a potřebovala materiální pomoc. A většina této pomoci připlouvala vodami, které ovládali nacisté.

 

Po fiasku konvoje PQ17 britský premiér Churchill přerušil další dodávky. Na podzim roku 1942 byl vypraven PQ18, skládající se ze 40 lodí. I když německá letadla objevila konvoj u Grónska, bylo potopeno jen 13 transportních lodí. Přesto britská vláda další konvoje opět pozastavila. Po předchozích zkušenostech došlo ke změně taktiky a nadále byly vypravovány menší námořní svazy, kterým se dařilo dosáhnout cíle daleko bezpečněji. Za celou dobu transportů bylo ztraceno kolem 60 lodí, ale přes 800 jich plavbu úspěšně vykonalo.

 

Transport letadel

 

Další zásobovací trasou byl letecký koridor z Aljašky. Cestu z výrobních závodů na Aljašku letadla (především Airacobry) absolvovala s americkými piloty, tam je přebírali ruští piloti a přelétali s nimi přes Beringovu úžinu do Sovětského svazu. Cesta přes Sibiř měla víc než deset tisíc kilometrů, vedla přes neobydlené oblasti v šedesátistupňových mrazech. Ročně se touto cestou přepravovalo kolem dvou tisíc letadel, což v pozdějších letech činilo už jen procenta vlastní produkce, přesto šlo o důležitý akt vzájemné pomoci.

Žánr: Dokumentární / Válečný

Země původu: USA / SSSR

Rok vzniku: 1978

Délka: 2×49 minut

Původní název: The Unknown War

Hrají: Burt Lancaster, veteráni 2. světové války

Produkce: Isaac Kleinerman, Fabian Mogilevsky

 

Volba kapitol 1. dílu 

 

Scénář: Edwin Poljanovskij, Konstantin Slavin, Roman Karmen, John Lord,

Režie: Čengiz Siemenov, Leonid Kristij, Roman Karmen,

Hudba: Vitalij Gujeviksman, Lud Guidravičus, Rod McKuen

 

Volba kapitol 2. dílu

 

Údaje o DVD:

 

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky

Titulky: žádné

Obraz: barevný/černobílý PAL 4:3 (1,33:1)

Bonus: trailery na další DVD z katalogu společnosti

 

Menu DVD