Filmexport Home Video – Načeradec, král kibiců

Dalším pamětnickým filmem z produkce Filmexport Home Video bude v pátek 30. října 2009 za 49,- Kč film s Hugo Haasem Načeradec, král kibiců. Pokračování osudů hlavního hrdiny výborné komedie Muži v offsidu.

Velký úspěch poláčkovské fotbalové komedie vedl k volnému pokračování. Protagonistou je opět groteskně vznětlivý, nedůtklivý pan Načeradec, majitel obchodu s konfekcí a gumovou obuví, byť tentokrát zhrublý a primitivně vemlouvavý.

Více než sportu se totiž věnuje povídavému obcházení karetních hráčů, na což posléze doplatí. Svůj volný čas tráví v kavárně, kde hrává šachy se svým konkurentem v obchodě, ale jinak přítelem, panem Dundrem.

Načeradcova dcera Edith je začínající advokátkou stejně jako její přítel, syn pana Dundry.

Při jedné hře se pan Načeradec dostane se svým konkurentem do potyčky, která vyvrcholí až u soudu. Oba pány u stání zastupují jejich děti, které celou situaci berou s nadhledem. Kdo však bude nakonec uznán vinným?

Režisér Machatý, předtím proslavený snímky jako Extase, dle odborných kritik selhal, protože nedokázal nalézt vhodný klíč k mozaikovitě vystavěnému příběhu plnému nejrůznějších banalit, které předchozí Muži v offsidu dokázali tak jedinečně vyhmátnout a okouzlit naladěné publikum.

Dle diváků ale nejde vůbec o to, zda se jedná o nějaké pokračování příhod pana Načeradce. Samotný příběh nemá sice ucelený děj, ale jednotlivé situace a dialogy náležejí mezi skutečné filmové skvosty. Film jsme nuceni přijímat spíše jako volně řazené humorné výjevy z rodinného života titulní postavy. Pak se nám naskýtá jedinečná zábava v podobě vtipných narážek a glos.

Žánr: Komedie

Země původu: Československo

Rok vzniku: 1931

Délka: 97 minut

Premiéra v kinech ČR: 12. února 1932

Režie: Gustav Machatý

Námět: Karel Poláček

Scénář: Gustav Machatý, Karel Poláček

Hudba: Josef Kumok, Karel Friml

Kamera: Václav Vích

Střih: Antonín Zelenka

Zvuk: Helmut Neumann, Josef Zora

Architekt: Hanuš Gödert

Společnost: AB

Hrají: Hugo Haas (obchodník Richard Načeradec), Jožka Vanerová (Hedvika Načeradcová), Hana Vítová (advokátka Edith Načeradcová), Jaroslav Vojta (Jaroslav Dundr), Roman Roda-Růžička (advokát Dundr), Emanuel Hříbal (detektiv Kamil Tachecí), Marie Grossová (jeho žena), Jan Sviták (Fred Oliver Fidejs), Theodor Pištěk (MUDr. Hugo Bondy), Betty Kysilková (služka), Stanislav Neumann (učedník), František Hlavatý (páter Boháč), Milka Balek-Brodská (žena u soudu), Felix Kühne (čtenář novin), Karel Dostal (soudce), Přemysl Pražský (žebrák), Theodor Schütz (srdcový král), Josef Zora (kulový král), Josef Loskot (zelený král), F.X. Mlejnek (tlustý tanečník), Mario Karas (hráč kulečníku), Antonín Frič (fotograf), a další

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky

Titulky: česky pro neslyšící

Obraz: černobílý PAL DVD5 4:3

Bonus: žádný