Blesk – Smrt darebáka

Než jsme se nadáli, Blesk přihodil na pulty další placku s Alainem Delonem v hlavní roli. Ve čtvrtek 17. prosince 2009 za 49,- Kč je ke koupi Smrt darebáka. Deník plný kompromitujících informací a zabijáci najatí zkorumpovanými politiky ve francouzském thrilleru.

Poslanec Phillippe Dubay, který v prudké hádce zabil poslance Serrana, jenž se ho pokusil vydírat, požádá o pomoc svého dávného přítele, obchodníka Xaviera Marechala. Ten potvrdí policii, že v době vraždy večeřel společně s Philippem a jeho manželkou Christinou. To je však pouhý počátek dramatických událostí, v jejichž středu je Serranův deník.

 

 

Mají o něj zájem nejen politici, které by informace v deníku mohly kompromitovat, ale také další vlivné síly. Dubay prozradí příteli, že deník ukryl ve svém tajném bytě, kde se schází se svou milenkou Valerií. Xavier se však bez ohledu na nebezpečí rozhodne deník odnést na bezpečnější místo.

 

Je přepaden a v divoké honičce zahyne jeho přítel Kebir, Xavierovi se však v poslední chvíli podaří varovat Valerii, která má u sebe deník. Když je dalšího dne nalezen Dubay mrtev, je sice Xavier jedním z podezřelých, rozhodne se však přítele pomstít, k čemuž se rozhodne využít informací z deníku.

 

 

S pomocí Valerie zhotoví fotokopie deníku, jehož originál uschová na nádraží a postupně odmítne několik nabídek, které mu za deník nabízejí velkolepé sumy. Když je zavražděna Christine, je sice Xavier zatčen, ale po zásahu tajemného a vlivného cizince Tomského opět propuštěn. Aby se dostal k vrahům blíž, zveřejní část materiálů, což vyvolá ve vysokých kruzích paniku.

 

 

Xavier unikne dalším rafinovaným pokusům o vraždu, když však odmítne spolupracovat s Tomským, má být k odevzdání deníku donucen mučením. V posledních chvíli je sice zachráněn komisařem Pernetem, který přichází s fingovaným zatykačem, tajemní zabijáci však záhy opět udeří a Xavier přijde o další osobu, která byla jeho srdci blízká. Zuřící muž se rozhodne jednat a nebrat přitom ohledy na nikoho…

 

Jeden citát za všechny:

 

Politicky laděný thriller obsahově plný zkorumpovaných politiků, zabijáků, násilí, korupce a vyšší moci působí opravdu utahaným dojmem (opět okolo 2 hodin, Francouzi jsou nepoučitelní!), je bez větších akcí, chladný Delon jen průměrný. Scénář k filmu vychází nejen z románu Rafa Valleta, ale i ze skutečného příběhu jistého politika de Briglieho, který byl zastřelen v roce 1976. Ačkoli byl původce dopaden, pozadí události nebylo nikdy odhaleno.

Žánr: Krimi / Thriller / Drama

Země původu: Francie

Rok vzniku: 1977

Délka: 119 minut

Původní název: Mort d’un pourri / Death of a Corrupt Man / The Twisted Detective

Světová premiéra: 7. prosince 1977 – Francie

Režie: Georges Lautner

Scénář: Michel Audiard, Raf Vallet

Produkce: Alain Delon, Norbert Saada

Hudba: Philippe Sarde

Kamera: Henri Decaë

Střih: Michelle David

Kostýmy: Marie-Françoise Perochon

Společnost: Adel Productions

 

Menu DVD 

 

Hrají: Alain Delon (Xavier ‚Xav‘ Maréchal), Ornella Muti (Valérie), Stéphane Audran (Christiane), Mireille Darc (Françoise), Maurice Ronet (Philippe Dubaye), Michel Aumont (komisař Moreau), Jean Bouise (komisař Pernais), Daniel Ceccaldi (Lucien Lacor), Julien Guiomar (Fondari), Klaus Kinski (Nicolas Tomski), François Chaumette (Lansac), Xavier Depraz (Marcel), Henri Virlojeux (Paul), Colette Duval (Serranova sekretářka), Carole Lange, El Kebir (Kébir), Gérard Hérold (Dupaire), Charles Moulin (Serrano), a další

 

Volba kapitol

 

Údaje o DVD:

 

Zvuk: Dolby Digital 5.1 francouzsky, 2.0 česky

Titulky: česky

Obraz: barevný PAL DVD9 16: 9 (1,66:1)

Bonus: žádný

 

Nastavení zvuku a titulků 

 

Před zobrazením menu je po dnes již takřka povinném Neukradneš! řada naštěstí přeskákatelných starších i ještě starších trailerů do kina (2007) a na kdysi vycházející DVD.