Codi – Námořní pěchota ve válce (2. díl) – Bougainville

V nabídce bylo původně na úterý 22. prosince 2009 hlášeno pokračovací DVD nakladatelství Codi s názvem Námořní pěchota ve válce (2. díl) – Bougainville za 49,- Kč. Nakonec zaujalo své místo překvapivě v nedělním termínu 27. prosince 2009.  

Námořní pěchota Spojených států amerických – U.S. Marine Corps vznikla v roce 1775 jako elitní útvar určený k boji "na moři a na zemi", tedy především na pobřeží. Byly ustaveny první dva prapory námořní pěchoty po vzoru britské královské námořní pěchoty vzniklé v roce 1664.

 

Od počátku své existence byla Námořní pěchota USA nasazována do krizových oblastí v konfliktech, které vedly Spojené státy ve Válce o nezávislost, ve Španělsko-americké válce i v americké občanské válce. Námořní pěchota zasahovala v Karibiku, v Mexickém zálivu, v západní Africe i na Sumatře.

 

V první světové válce tvořili mariňáci předvoj amerických sil bojujících v Evropě a získali skvělé jméno ve druhé bitvě na Marně u lesa Belleau (Bois de Belleau, Belleau Wood). Největší slávu si však americká námořní pěchota dobyla v Druhé světové válce, zejména v Pacifiku, kde její příslušníci prokázali mimořádné hrdinství a s velkým úspěchem využili výcvik, bojové zkušenosti a znalosti svých velitelů, příslušníků letectva námořní pěchoty, námořníků na vyloďovacích plavidlech a útočných lodích i prostých námořních pěšáků – mariňáků při osvobozování území, obsazených na počátku konfliktu Japonci.

 

Tento díl seriálu popisuje obsazení ostrova Bougainville a operace s tímto obsazením související. Bougainville byl velmi důležitý postupný cíl ve strategii "žabích skoků", ve strategii, která měla postupným obsazováním strategicky důležitých míst přivést Spojence až k takzvaným "Domácím ostrovům", jak japonci nazývali Okinawu a Iwo Jimu.

 

Dalším důležitým momentem bylo, že z tohoto ostrova bylo možné neutralizovat japonskou leteckou a námořní základnu v Rabaulu. A Rabaul, to byl cíl mimořádného strategického významu.

 

Ve velmi náročných bitvách o Bougainville bojovali bok po boku příslušníci Námořní pěchoty Spojených států vedle vojáků a důstojníků divize Americal – Armády Spojených států. Film vzdává hold i jim.