Zemřel Boris Rösner

Po dlouhé těžké nemoci zemřel dnes večer v nemocnici v Kladně člen činohry Národního divadla v Praze Boris Rösner. ČTK to oznámila mluvčí činohry Kateřina Ondroušková. V lednu mu bylo 55 let.
  

Byl členem činohry Národního divadla, kde ztvárnil mnoho zásadních rolí a působil tam i jako režisér. Na jevišti české první scény se po dlouhé době objevil koncem března, když předával jednu z prestižních Cen Thálie. Před dvěma roky postihla Rösnera srdeční slabost. Před rokem se zhroutil v divadle. Příčinou kolapsu byla zablokovaná páteř a celkové vyčerpání po náročné divadelní sezoně. Rösner se cítil stále špatně a unaveně.

Rösner působil nejen v divadle a ve filmu, ale v oblasti mluveného slova. Boris Rösner se stal vítězem ankety rozhlasových posluchačů Neviditelný herec aneb Nejpopulárnější herecký výkon 2003/04.

Boris Rösner se narodil v roce 1951 v Opavě. Pražskou DAMU absolvoval v roce 1973 a odešel do divadla F. X. Šaldy v Liberci.

Za šest let se vrátil do metropole a zahájil osmiletou kariéru v Městských divadlech pražských.

Z nich šel v roce 1987 přímo do „zlaté kapličky“, kde zůstal až do posledních dnů. V poslední sezoně tam režíroval hru Růže pro tři.

V Národním divadle tento výrazný herec ztvárnil desítky rolí, například Cyrana z Bergeracu, Fausta, Hamleta a další. Za Harpagona v Lakomci dostal v roce 2004 cenu Thálie.

Rösner také učil herectví na pražské DAMU a věnoval se dabingu. Lidé ho znají i z filmů a televizních inscenací (Černí baroni, Chobotnice z druhého patra).