Legendy českého filmu – Němá barikáda

V řadě Legendy českého filmu, kterou pro Filmexport Home Video na pulty dodává North Video, se 3. března 2009 dočkáme za 49,- Kč další pamětnického filmu Němá barikáda, který je věnován hrdinům Pražského povstání. Film, poznamenaný dobou vzniku, ideologicky přiohnutý, přesto dodnes sledovatelný a působivý.

Drama z památných květnových dnů roku 1945 líčené na pozadí příběhů několika holešovických občanů, kteří se aktivně zapojují do posledních bojů II. světové války v Praze. Vybudují barikády na Trojském mostě a jejich obrana je stojí velké úsilí.

 

Německá vojska se snaží urychleně opustit město, a to si rychle přivyká pocitu znovu nabyté svobody. O to tragičtější je poznání, že ku Praze se blíží zbytky tankové divize, která se chystá k poslednímu zoufalému úderu.

 

 

Blíží se konec války, občané Prahy strhávají německé vlajky a nápisy. Také v tramvaji číslo 12 panuje radostná nálada. U Trojského mostu náhle zazní výstřely a několik lidí leží v krvi. Lidé začnou ihned stavět před mostem barikádu. Je jasné, že na druhé straně stojí ozbrojení příslušníci Schörnerovy armády.

 

Barikádníky, jimž velí holešovický zámečník Hošek, čeká tvrdý boj. Na barikádě společně bojují četař československé armády, dobrovolník ze španělské války, český strážník, uhlíř, pekař, Polka Halina, která přežila Osvětim, ženy, muži a mládež. Také Hoškův syn Pepík, kterému se podařilo nalezenou pancéřovou pěstí zničit tank a tím odrazit německý tankový útok.

 

 

Jsou mezi nimi i takoví, kteří ztratí odvahu. Němci stupňují útok, barikádníci se brání s vypětím všech sil. Situace se stává neudržitelnou, naštěstí přijíždějí sovětské tanky. Rudá armáda vstupuje do Prahy a lidé ji vítají kyticemi šeříku…

Žánr: Drama

Země původu: Československo

Rok vzniku: 1949

Délka: 114 minut

Kinopremiéra v ČR: 6. května 1946

Režie: Otakar Vávra

Námět: Jan Drda (povídková kniha)

Scénář: Otakat Vávra, Jan Drda

Produkce: František Milič

Hudba: Jiří Srnka

Kamera: Václav Huňka

Střih: Antonín Zelenka

Architekt: Jan Zázvorka

Zvuk: Emil Poledník

Dirigent: Milivoj Uzelac

Nahrál: Filmový symfonický orchestr

Společnost: Československý státní film

Hrají: Jaroslav Průcha (zámečník a velitel barikády Hošek), Barbara Drapińska (polská dívka Halina), JaroslavMarvan (strážník Brůček), Vladimír Šmeral (interbrigadista František Kroupa), Marie Vášová (Nedvědová), Robert Vrchota (četař), Jiří Plachý (uhlíř), Jaromír Spal (průvodčí), Jaroslav Zrotal (řidič), Eva Karelová (tramvajačka), Antonín Šůra (Pepík Hošek), Jaroslava Panenková (Hošková), Jaroslav Mareš (Jarda Nedvěd), Vítězslav Boček (barikádník Kouba), Marie Rýdlová (stará Němka, Waltrova matka), Miroslav Homola (záškodník Walter), Václav Švorc (mladík Bengál), Miloš Nedbal (major československé armády), Josef Bek (poručík československé armády), Štefan Bulejko (parlamentář SS), Vladimír Hlavatý (pekař Lojzík), Ljuba Skořepová (pekařova žena), Karel Pech (muž s trikolórami), Vladimír Řepa (majitel domu), J. O. Martin (Koubův bratr), Běla Jurdová (dcera Koubova bratra), Vlasta Vlasáková (Andulka, žena průvodčího), Zdeněk Řehoř (muž s pancéřovou pěstí), Libuše Freslová (žena majitele domu), Vladimír Ráž (Toník), Radovan Lukavský (příslušník SS), Zdeněk Kryzánek (František Švec), Emil Kavan (kulometčík), Karel Pavlík (barikádník v krytu), Oldřich Lukeš (organizátor Jarda), Viktor Očásek (muž v davu), Věra Kalendová (žena v tramvaji), Josef Chvalina (muž v klobouku zastřelený na mostě), Emil Bolek (starší nájemník s knírem), Ella Nollová (žena s dítětem), František Marek (německý velitel vlaku), Rudolf Široký (kapitán československé armády), Jaroslav Seník (muž s pancéřovou pěstí), Marie Blažková (žena strhávající název ulice), Ladislav Hájek (barikádník Vlastimil Nevole), Anna Kadeřábková (žena před domem), Jan Brandýs, a další

 

Údaje o DVD:

 

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky

Titulky: česky pro neslyšící

Obraz: černobílý PAL DVD5 4:3

Bonus: žádný