Codi – Tajemné příběhy (3. díl) – Jack Rozparovač, Královští vrazi

Vydavatelství Codi oznamuje v úterý 16. února 2010 třetí DVD s názvem Tajemné příběhy a sloganem 1 + 1 zdarma, což vedlo ke zdražení na 59,- Kč. Pokud tedy věříte tomu, že ke 26 minutám je výhodné dostat za cenu o 10 korun vyšší dalších 26 minut zdarma, pak na vás tentokrát čekají Jack Rozparovač a Královští vrazi.  

 

Jack Rozparovač – 26:09

 

Poslední srpnový den roku 1888 je ve východní části Londýna nalezeno tělo zavražděné prostitutky. Tělo je zohaveno a proto vražda budí pozornost, přestože obyvatelé této části města přílišnou přecitlivělostí netrpí a na každodenní zločiny ve svém okolí jsou zvyklí.

 

Když však za devět dnů dochází k další vraždě, spáchané stejným krvavým a krutým způsobem a za dva týdny dokonce ke dvěma vraždám, vzniká v ulicích Londýna panika. Hrůzné podrobnosti těchto vražd, zejména to, že vrah si odnáší suvenýry v podobě vyňatých děloh zavražděných, jsou pastvou pro tehdejší bulvární tisk i pro drbny, které se scházejí v ulicích a roznášejí dál "zaručené" informace a zprávy o tom, kdo by mohl být tajemným vrahem, jemuž dal tisk přezdívku Jack the Ripper – Jack Rozparovač.

 

Během více jak dvou let bylo jedenáct vražd, a pět z nich nese charakteristické rysy jednoho pachatele – jak dnes říkáme – "sériového vraha".

 

Podívejme se na vraždy současnou kriminalistickou vědou zaměřenou na profilování zločinu, oběti, místa činu i pachatele. Pokuste se s námi vybrat, z lidí, kteří byli nějak do případu zapleteni, pravděpodobného vraha.

 

Královští vrazi – 26:08

 

Edvard V. Anglický z dynastie Yorků a Richard ze Shrewsbury, 1. vévoda z Yorku, byli synové Edwarda IV. Plantageneta, zakladatele Yorkské dynastie. Současně byli legitimními následníky trůnu v prvním pořadí, kterého se však zmocnil jejich strýc Richard, který vládl jako Richard III. Anglický. Oba chlapci, třináctiletý a desítiletý, byli internováni v londýnském Toweru. Ten ovšem nebyl tehdy vězením, byla to prostě jedna z královských rezidencí, navíc dosti důležitá, protože z ní vycházely korunovační průvody. Aby si Richard třetí zajistil korunu pro sebe a své potomky, prosadil v parlamentu zákon nazvaný Titulus Regius, který prohlásil chlapce za nelegitimní dědice. Brzy po vyhlášení zákona však chlapci zmizeli.

 

V roce 1674 byly pod jedním ze schodišť Toweru objeveny dvě dětské kostry. Byly to však pozůstatky Edwarda a Richarda? Kostry byly uloženy ve Wesminterském opatství. Když byl hrob zkoumán v roce 1933, byla nalezena jen jedna dětská kostra a s ní několik kostí zvířecích kostí.

 

Za hlavního padoucha byl v době vlády Tudorovců, Jindřicha VII. a Jindřicha VIII., označen, jak také jinak, jejich předchůdce Richard III., jenž byl z konkurenčního rodu Yorků. Zasloužil se o to politik Thomas More, pozdější lord-kancléř krále Jindřicha VIII.. A později celá plejáda historiků, spisovatelů a dramatiků, nejvýznamnějšího z nich, Williama Shakespeara nevyjímaje.

 

Byl však Richard III., za jehož vlády se anglickému království celkem dařilo, opravdu ničemou, který unesl, či snad nechal zabít dva krásné mladé prince? Nebo to byl někdo, kdo měl na jejich neexistenci minimálně stejný, pravděpodobně však mnohem větší zájem? Ukazuje se, že adeptů je mnohem víc.

 

Seznamme se proto s nově získanými fakty, poraďme se s odborníky a posuďme, kdo byl královrahem.

 

Údaje o DVD:

 

Původní název: Mystery Files: Jack the Ripper / Royal Murder 

Délka: 52 minut (52:17)  

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky

Titulky: žádné

Obraz: barevný PAL DVD5 16:9 

Bonus: z nabídky Codi (ukázky z dalších DVD)