Filmexport Home Video – Červená ještěrka

Filmexport Home Video v pátek 26. února 2010 nabídne další pamětnický film za 59,- Kč. Na řadě je Červená ještěrka, komedie s Jindřichem Plachtou o zmizení váženého středoškolského profesora.

Úsměvný příběh se odehrává ve dvacátých letech minulého století, v malém českém městečku a začíná nehodou profesora Bláhy, který učí přírodopis na místním gymnáziu a zraní se při pronásledování unikátní červené ještěrky. Zatímco leží v bezvědomí na samotě u Šantrůčků, listonoš Černý najde jeho plášť a klobouk ve vodě a v domnění, že se profesor utopil, ohlásí ve městě jeho tragickou smrt.

 

 

Jenže právě v tu chvíli ctihodné měšťany mnohem více zajímá divadelní společnost a zejména pak krásná hostující herečka Erna di Garmo, vlastním jménem Eva Gazdová, která právě dorazila do města.

 

Nejsou však spokojeni s chystaným představením hodnotné Žebrácké opery a podaří se jim dosáhnout změny repertoáru, když přinutí ředitele společnosti Jiřího Macha, aby jeho soubor místo vážného kusu sehrál bulvární operetku Červená ještěrka.

 

 

Eva z kolegiality k řediteli souhlasí, že vystoupí v titulní roli, ale na jeho přání také místní měšťáky hravě zkompromituje tak, že jim nezbude, než aby nakonec přece jen souhlasili také s uvedením původně plánovaného seriózního představení.

 

 

Gymnázium mezitím pořádá za profesora Bláhu smuteční tryznu, na níž se k překvapení všech objeví uzdravený Bláha.

 

Večer se celé město sejde v divadle. Úspěch Žebrácké opery je obrovský a mladý profesor Vojtěch odpouští Evě její hereckou účast v kýčovité Červené ještěrce…

 

 

Dle diváckých dojmů příjemňoučká komedie pro mírné usmívání s výborným Jindřichem Plachtou a krásnou Vlastou Fabiánovou.

 

A abych předešel případným připomínkám – ano, obrázky jsou opět z warezu, který je spolehlivým a ve své podstatě jediným zdrojem. Howgh.

Žánr: Komedie

Země původu: Československo

Rok vzniku: 1948

Délka: 76 minut

Kinopremiéra v ČR: 11. února 1949

Režie: František Sádek

Asistent režie: Lubomír Kaválek

Spolupráce na režii: Rudolf Myzet

Námět: Jiří Mařánek (romaneto Ještěrka v červeném bludišti)

Scénář: A. Jaroslav Urban, Alexandra Urbanová

Produkce: Ladislav Kolda, Bohuslav Kubásek

Hudba: Jan Evangelista Zelinka

Kamera: Václav Hanuš

Asistent kamery: Rudolf Stahl ml., Felix Leibl

Střih: Josef Dobřichovský

Zvuk: Josef Vlček

Kostýmy: Věra Tatterová, Jan Kropáček

Masky: Karel Holek, Karel Vít

Výtvarník: Antonín Pašek, Josef Němeček, Karel Zeman (animace)

Výprava – architekt: Jan Zázvorka, Miroslav Hrachovec

Společnost: Československý státní film

Hrají: Jindřich Plachta (profesor přírodopisu Bláha), Vlasta Fabianová (herečka Erna di Garmo, vlastním jménem Eva Gazdová), Václav Voska (profesor Vojtěch), Oldřich Musil (ředitel divadelní společnosti Jiří Mach), František Kreuzmann (okresní hejtman Gustav Bendl), Meda Valentová (Bendlova žena), Jaroslav Seník (velkostatkář Rousek), Blažena Slavíčková (Cilinka, Rouskova žena), Vojta Plachý-Tůma (ředitel gymnázia Koníček), Blažena Částková (Koníčkova žena), František Vnouček (hodinář Norbert Bolek), Jindra Hermanová (Maruška, Bolkova žena), Zdeněk Šavrda (lékárník Karas), Felix le Breux (notář Špaček), Milada Smolíková (hospodyně Stehlíková), František Filipovský (listonoš Černý), Miloš Vavruška (oktaván Černý, syn listonoše), Alena Kreuzmannová (oktavánka Jarmila Hamrová), Otto Motyčka (vesničan Šantrůček), Marie Ježková (Šantrůčkova žena), Richard Záhorský (sluha), Karel Effa (číšník), Miloš Kopecký (vinárník), Oldřich Dědek (inspicient Filip), Dagmar Kmínková (herečka), František Marek (převozník), Inka Horáková (šatnářka), Hermína Vojtová (garderobiérka Marečková), Josef Steigl (vrátný), Jaroslav Štercl (průvodčí vlaku), Rudolf Myzet (výpravčí vlaku), Bohumír Vích (zpívající herec), Mirko Čech (herec), Eva Vavrušková (dcera hejtmana Bendla), Lída Borovcová (druhá dcera hejtmana Bendla), Dagmar Drašarová (dcera velkostatkáře Rouska), Alena Pospíšilová (druhá dcera velkostatkáře Rouska), Ilja Hylas (kulisák), Miroslav Grác (kulisák), Jan Evangelista Zelinka (pianista), Zdeňka Balounová (Suky), Josef Kotapiš (herec představující Mackie Messera), Antonín Šůra (oktaván), Josef Hlinomaz (herec), Emil Zarek (tenor), Antonín Jedlička (oktaván), Oleg Reif (oktaván Kokeš), Oldřich Lipský (herec), Karel Kastner (inspicient), Albína Wuršerová (šatnářka Marečková), Josef Kemr (jeden z trojice mladých herců), Jar. Valenta (student v první lavici), Stanislav Fišer (Kokeš), Lubomír Lipský (průvodčí), Oskar Hák (syn velkostatkáře Rouska), Marta Májová (žena v lékárně), a další

 

Údaje o DVD neznámé:

 

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky

Titulky:

Obraz: černobílý 4:3

Bonus: