Filmexport Home Video – Černý prapor

V pátek 2. dubna 2010 nabídne Filmexport Home Video za 59,- Kč málo známý exoticky akční Černý prapor. Drama oddílu cizinecké legie v džungli. A musím kostatovat, že některá reklama se opravdu vyplatí – deníky Aha! a Blesk inzerují ve svých upoutávkách tenhle film pod názvem Černý patron. Asi mají na reklamu a na filmy ve svých řadách opravdového odborníka!

Na ruzyňském letišti přistává letadlo, jímž se domu vracejí zvláštní pasažéři. Jsou to bývalí příslušníci cizinecké legie, kteří bojovali ve Vietnamu na francouzské straně. Václava Malého z Plzně očekává na letišti matka, ale Václav mezi navrátilci není. Na palubě je Petr, Václavův kamarád, jeho matce však nedokáže říci pravdu.

Václav se v pevnosti uprostřed džungle spřátelil s krajanem Petrem, Polákem Tadeuszem a Němcem Gerhardtem. Všichni chtějí dezertovat, protože nemohou dále snášet surové jednání seržanta Storcha. Storch prohrál v hazardu zlatou sošku, ale s prohrou se nesmířil a Václav se stal náhodným svědkem zákeřné vraždy Storchova protihráče. Zažil nebezpečný boj v džungli a přihlížel vyvraždění vesnice. Při ústupu našel v džungli raněného poručíka Wolfa a zachránil mu život. Wolf převzal velení roty a nabídl Václavovi místo sluhy. Václav místo přijal i přes námitky přátel. Když ale zjistil, že Wolf je bývalým příslušníkem SS a na sklonku války působil v Plzni, došlo mu, že jde o muže, který zavraždil jeho sestru a otce. Rozhodl se Wolfa zabít. Jako dobrovolník odešel spolu s Wolfem na průzkum do džungle. Nikdo z nich se nevrátil.

Schematicky tendenční dílo suplovalo mnohým divákům tehdy nedostatkový, dobrodružně válečný žánr. Scény z bojů v džungli se natáčely na Žitném ostrově, dekorace pevnosti byla pro změnu vystavěna za barrandovskými ateliéry.

Podle diváků naštěstí ideový podtext působí v příběhu pouze okrajově. Film je svým námětem i zpracováním „exotem" tehdejší domácí kinematografie. Úžasná výprava údajně nedá poznat, že štáb nevytáhl paty z Prahy a že se nejedná o opravdovou asijskou džungli, ale její domácí imitaci. Postavy mluví francouzsky, německy, italsky nebo česky, takže bez titulků nic moc. A překvapivá je i muskulatura „Krakonoše" Františka Peterky.

Žánr: Drama / Válečný

Země původu: Československo

Rok vzniku: 1958

Délka: 85 minut

Kinopremiéra v ČR: 13. června 1958

Režie: Vladimír Čech

Pomocná režie: Vladimír Zelenka

Asistent režie: Dagmar Zelenková, Tomáš Kulík

Námět: Kamil Pixa

Scénář: Miloslav Fábera, Kamil Pixa

Technický scénář: Vladimír Čech

Produkce: Rudolf Hájek, František Novák, Vlastimil Maršálek

Hudba: Štěpán Lucký, Bohumil Šmída

Kamera: Rudolf Milič

Druhá kamera: Bohumil Kolátor

Asistent kamery: Vladimír Řezníček, Jaroslav Kupšík

Střih: Antonín Zelenka

Zvuk: Jiří Pavlík

Architekt: Jan Zázvorka

Výtvarník:  František Winkelhofer

Kostýmy: František Zapletal

Masky: Oldřich Mach, Josef Lojík, Marie Nývltová

Odborný poradce: Ervín Páleš, Ivette Dubois, plukovník František Nevěřil, Jaromír Lauda

Společnost: Filmové studio Barrandov, výrobní skupina Šmída – Kunc

Hrají: Jaroslav Mareš (legionář Václav Malý), František Peterka (český voják Petr), Günther Simon (německý voják Gerhardt), Hannjo Hasse (poručík Wolf), Kurt Oligmüller (seržant Storch), Tadeusz Schmidt (polský voják Tadeusz), Jerzy Duszyński (Antek), Karel Jelínek (Jocker), Ladislav Chudík (major, velitel pevnosti), Jami Blanc (pobočník), Marie Brožová (Václavova matka), Štěpán Bulejko (Lord), Rudolf Deyl st. (Petrův otec), Luděk Eliáš (legionář), Vladimír Brabec (mladíček), Zdeněk Kryzánek (Ketham), Karel Meister (doktor), Jindřich Narenta (König), Jiří Hein (Dietrich), Maurice Orion (legionář služba), Nikola Lako (Bellini), Jiří Schulz (poručík), Miroslav Levý (podporučík), Lubor Tokoš (seržant, šéf PM), Miloslav Novák (kaprál PM), Alex Přítel (radiotelegrafista), Hafid Ihadadem (radiotelegrafista), Manuel Alonso (sluha), Miriam Hynková (Karlova dívka), Viktor Vosátka (Karel), Oldřich Slavík (mladíček), Luong Van Tich (vietnamský voják), Lieu Čo (vietnamská dívka), Trinh Van Phu (otec dívky), Al. Vujuklekis (strážný věznice), Vladimír Linka (legionář), Christopher Kekes (legionář), Egidio Bonanno (legionář), Jan Brychta (legionář), Ján Bártfay (legionář), Marcel Boar (legionář), Miloš Vavruška (legionář), Renato Recansone (legionář), A. Barbieri (legionář), Vladimír Žáček (legionář), a další

 

Menu DVD 

 

Údaje o DVD:

 

Výběr kapitol 

 

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky

Titulky: česky pro neslyšící

Obraz: černobílý PAL DVD5 4:3

Bonus: žádný