Magic Box – Zachraňte vojína Ryana

Magic Box by se měl prezentovat v trafikách potřetí a v krabičce Oscarové edice se má objevit v sobotu 15. května 2010 slavný válečný film Zachraňte vojína Ryana za 199,- Kč. Malá jednotka riskuje své životy pro záchranu vojáka ztraceného kdesi na pobřeží Francie.

Je 6. června 1944. U pobřeží Normandie přistávají první invazní čluny Spojenců. Děsivým masakrem se probíjí také jednotka kapitána Millera, které se podaří přes velké ztráty zničit kulometné hnízdo a proniknout obrannou linií.

 

Zanedlouho dostane generál Marshall na stůl úmrtní oznámení tří bratrů Ryanových a zprávu, že poslední, čtvrtý bratr, výsadkář James Ryan, při invazi zmizel někde v nepřátelském území. Vydá rozkaz, aby byla podniknuta akce na jeho záchranu.

 

Osmičlenný oddíl kapitána Millera dostane rozkaz vojína najít. Vojákům se neobvyklá mise příliš nezamlouvá. Je to velmi nebezpečný úkol a všechny pronásleduje otázka, zda stojí za to, riskovat pro záchranu jednoho života osm jiných.

 

Oddíl se poměrně bez obtíží dostane do zničeného městečka Neville, kde se obětí německého odstřelovače stane první z jednotky, vojín Caparza, který se pokoušel pomoci malé francouzské holčičce. Vojína Ryana tu však nenajdou a tak jejich pátrání musí pokračovat.

 

Uprostřed válečného běsnění procházejí řadou nebezpečných situací, bojují s roztroušenými zbytky německých jednotek, a mezi spojeneckými jednotkami pátrají po Ryanovi. Podle informací jednoho vojáka by ho mohli najít v městečku Ramelle, kde má jeho jednotka bránit strategicky důležitý most.

 

Skutečně ho tu objeví. Ryan však odmítne jednotku opustit, protože je i tak příliš slabá na to, aby dokázala splnit úkol – ubránit most, který otevírá cestu na Paříž, a který Němci budou chtít za každou cenu dobýt. Kapitán Miller uzná jeho argumenty a rozhodne se svými muži pomoci jednotce v boji a spolu s ostatními se postaví německé přesile…

 

Žánr: Drama / Válečný / Akční

Země původu: USA

Rok vzniku: 1998

Délka: 162 minut

Původní název: Saving Private Ryan

Světová premiéra: 24. července 1998 – USA, Kanada

Kinopremiéra v ČR: 8. října 1998

Režie: Steven Spielberg

Scénář: Robert Rodat

Produkce: Ian Bryce, Bonnie Curtis, Kevin De La Noy, Mark Gordon, Mark Huffam, Gary Levinsohn, Allison Lyon Segan, Steven Spielberg

Hudba: John Williams

Kamera: Janusz Kaminski

Střih: Michael Kahn

Kostýmy: Joanna Johnston

Společnost: Amblin Entertainment / DreamWorks SKG / Mark Gordon Productions / Mutual Film Company / Paramount Pictures

Natáčeno: Calvados, Francie / County Wexford, Irsko / Curracloe Beach, Ballinesker, County Wexford, Irsko / Former British Aerospace factory, Hatfield, Hertfordshire, Velká Británie / Hatfield, Hertfordshire, Velká Británie / Londýn, Velká Británie / Thame Park, Thame, Oxfordshire, Velká Británie

Hrají: Tom Hanks (kapitán John H. Miller), Tom Sizemore (seržant Mike Horvath), Edward Burns (vojín Richard Reiben), Barry Pepper (vojín Daniel Jackson), Adam Goldberg (vojín Stanley Mellish), Vin Diesel (vojín Adrian Caparzo), Giovanni Ribisi (medik Irwin Wade), Jeremy Davies (desátník Timothy P. Upham), Matt Damon (vojín James Francis Ryan), Ted Danson (kapitán Fred Hamill), Paul Giamatti (seržant Hill), Dennis Farina (podplukovník Anderson), Joerg Stadler (Steamboat Willie), Max Martini (desátník Henderson), Dylan Bruno (Toynbe), Daniel Cerqueira (Weller), Demetri Goritsas (Parker), Ian Porter (Trask), Gary Sefton (Rice), Julian Spencer (Garrity), Steve Griffin (Wilson), William Marsh (Lyle), Marc Cass (Fallon), Markus Napier (major Hoess), a další

Údaje o DVD neznámé:

Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky, česky, turecky, maďarsky, 2.0 polský

Titulky: česky, anglicky, turecky, polsky, maďarsky, estonsky, litevsky, lotyšsky

Obraz: barevný PAL 16:9 (podle imdb.com 1,85:1)

Bonus: