InterSonic – Napoleon 1

InterSonic ukončil jednu „historickou" řadu a po Scarlett se na pulty od úterý 18. května 2010 vydává další televizní minisérie Napoleon za 59,- Kč. Mistr války a strategie, muž, který psal dějiny celé Evropy.

Poté, kdy Codi nabídlo dvoudílný hraný dokument o napoleonské době a Amercom nás seznámil s bitvou u Waterloo, bude k dispozici první disk čtyřdílného televizního seriálu.

 

Napoleon je seriál o muži, který snad nejvíce ovlivnil dějiny Francie a také celé Evropy. Seriál začíná v 90. letech 18. století v době, kdy je Francie sužována řadou převratů, diktaturami a válkou. Původně nepříliš významný podporučík dělostřelectva Napoleon Bonaparte se postupně stává mocnějším a mocnějším, až se roku 1804 stal císařem Francie.

 

 

 

V seriálu si můžeme udělat obrázek o osobním životě Napoleona, jeho slavných taženích napříč Evropou a nakonec i o jeho konečném pádu roku 1815 v bitvě u Waterloo.

 

Napoleon je ryze francouzský hrdina, ale jeho sláva, činy a rozhodnutí mnohokrát "překročily" francouzské hranice a pod jeho kroky se doslova otřásala celá Evropa. Na filmový projekt, který měl popsat Napoleonovu cestu nehynoucí slávy až po samý konec, však nestačily jen francouzské finance. Čtyřdílná minisérie byla natočena v koprodukci dalších států a oficiální rozpočet zněl na 41 milionů eur.

 

Natáčelo se ve Francii, Rakousku, v Maďarsku se točily velké bitevní scény za účasti tisíců statistů, naši diváci samozřejmě poznají mnohé české exteriéry. Producenti plánovali tento projekt již několik let, měnil se režisér a samozřejmě se dlouho spekulovalo o hlavní postavě. Mnohé překvapilo jméno Christiana Claviera, který ve filmech uplatňuje především svůj komediální talent (Operace Corned Beef, Návštěvníci I, II, filmové zpracování známého komiksu o Asterixovi).

 

 

 

Současný francouzský velkofilm se neobejde bez Gérarda Depardieua, který zde zahrál roli nepopulárního šéfa tajné policie Josepha Fouchého. Stejně jako v Bídnících získali producenti účast americké hvězdy Johna Malkoviche, který svým výrazným minimalistickým herectvím uchopil postavu Napoleonova diplomata Charlese Talleyranda.

 

 

 

Z výrazných ženských postav jmenujme Isabellu Rossellini jako Josefínu a Anouk Aimée jako Napoleonovu matku. Velká historická dobrodružství velkého muže se otvírají roku 1816 na ostrově Svaté Heleny, kde má Napoleon dost času na to, aby ve své duši znovu prožil svůj život…

 

Imdb.com ukazuje hodnocení přes 70 procent, ale především naši komentující jsou ve svých komentářích poměrně příkří: Televizní adaptaci Napoleonova života ohromně sráží výběr hlavního hereckého představitele. Ani ostatní se moc nepředvedou. Spousta historických nepřesností až omylů. Sloučení různých bitev, časové posuny událostí, vynechávání historických postav, rozpačité bojové scény, kdy mnohatisícové ztráty na životech předstírá několik statistů, jednostranné zobrazení Napoleona jako psychopata – světovládce. Člověk by čekal, že se Francouzi ke své národní látce zachovají trochu zodpovědněji. Děj soustředěný především na zákulisí nejvíc připomíná červenou knihovnu. Vraťte nám Bondarčuka!

 

Ale najde se i pár optimističtěji smýšlejících: Žádný odborník nedokáže toto téma zkondenzovat do mála minut. Je třeba pochválit Claviera za hodně dobré ztvárnění titulní role. Nádherné kostýmy a interiéry. Isabella Rossellini výborná v roli Josephiny. Skvělý seriál z pohnuté a těžké doby Evropy.

 

A citujme i obal:

Čtyřdílná série o francouzském vojevůdci, později i císaři, popisuje fascinující příběh života Napoleona Bonaparte, jenž je dodnes považován za klíčovou postavu evropské historie a ikonu vojenství 19. století. Poodhaluje lidskou tvář i slabost nekompromisního vůdce, který svými činy zasáhl do dějin celé Evropy.

 

Představitel hlavní role Christian Clavier podal svůj životní, ojedinělý výkon. Film byl natočen v koprodukci 7 zemí a natáčelo se na území 6 států, Česko nevyjímaje. Předlohou mu byla eponymní novela Maxe Galloa.

 

Po vydání celé kolekce bude možno zakoupit speciální sběratelský obal.  

Obrazovka z DVD

Obrazovka z DVD

Obrazovka z DVD

Žánr: Dobrodružný / Biografický / Drama / Historický / Romantický / Válečný

Země původu: Francie / Německo / Itálie / Kanada / USA / Velká Británie / Maďarsko / Španělsko / Česká republika

Rok vzniku: 2002

Délka: dohromady cca 360 minut

Původní název: Napoléon

Světová premiéra: 17. září 2002 – Itálie

Premiéra v ČR: 5. října 2004

Režie: Yves Simoneau

Námět: Max Gallo (román)

Scénář: Didier Decion

Produkce: Adam Betteridge, Michael Cowan, David Craig, Gérard Depardieu, Salim Fassi Fihri, Jean-Marc Félio, Delia Fine, Jean-Pierre Guérin, Max Gusberti, Marc Jenny, Claude Léger, Véronique Marchat, Alex Marshall, Jan Matjo, Jason Piette, David Rogers, Yves Simoneau, Kornél Sipos, Marc Vadé, Jonathan Vanger

Hudba: Michel Cusson, Richard Grégoire

Kamera: Guy Dufaux

Střih: Yves Langlois, Isabelle Malenfant

Kostýmy: Pierre-Jean Larroque

Společnost: TF1 / Kirch Gruppe / Silvio Berlusconi Communications / Beta Film / RHI Entertainment

Natáčeno: A&E Television Networks / ASP Productions / GMT Productions / Great British Films / Kekchi Films Productions / KirchMedia / MA Films / Okko Productions / Spice Factory / Transfilm / Zweites Deutsches Fernsehen

Hrají: Christian Clavier (Napoléon), Isabella Rossellini (Joséphine de Beauharnaisová), Gérard Depardieu (Joseph Fouché), John Malkovich (Charles Talleyrand), Anouk Aimée (Letizia Bonaparteová), Heino Ferch (Armand Augustin Louis, Marquis de Caulaincourt), Sebastian Koch (Marshal Jean Lannes), Ennio Fantastichini (Joseph Bonaparte), Guillaume Depardieu (Muiron), Alexandra Maria Lara (hraběnka Marie Walewska), Toby Stephens (carr Alexander I), Mavie Hörbiger (Marie Louise rakouská), Marie Bäumer (Caroline Bonaparteová), Claudio Amendola (Maréchal Joachim Murat), Julian Sands (Klemens Metternich), Ludivine Sagnier (Hortense), John Wood (papež Pius VII), Charlotte Valandrey (Madame Coignyová), Florence Pernel (Madame Tallienová), Jessica Paré (Eleanore Denuelleová), Jean-Gabriel Nordmann (Roederer), David La Haye (vévoda d’Enghien), Vincent Grass (Karel IV Španělský), David Francis (Hudson Lowe), Serge Dupire (Vicomte de Cambronne), Alain Doutey (Maréchal Ney), Florence Darel (Madame Récamierová), André Chaumeau (Louis XVIII), Sylvain Corthay (Dr. Corvisard), Jacques Brunet (Roger Ducos), Fabienne Babe (Madame de Staehlová), Natacha Amal (Madame Bertrandová), Michael Cella (Valet), Tamsin Egerton-Dick (Betzy), Yves Jacques (Lucien), Roc LaFortune (Marchand), Jacky Nercessian (Roustam), André Oumansky (Sieyes), Julian Rachlin (Paganini), John Rado (generál), Philippe Volter (Barras), Derrick Brenner (Napoleonův inženýr), Ryan James (francouzský kapitán), a další

Menu DVD 

Údaje o DVD:

Výběr kapitol 

Délka: 92 minut (01:31:00)

Zvuk: Dolby Digital 2.0 podle obalu anglicky – na disku ale francouzsky, česky (dabing ČT)  

 

Zvukové stopy

 

Titulky: žádné

Obraz: barevný 16:9 (podle imdb.com 1,78:1)

Bonus: žádný (zahraniční zdroje uvádějí Napoleon: Za scénou, Napoleon a Wellington, Biografie Napoleona Bonaparte: Sláva Francie, Biografie herců a tvůrců)