Řitka Video – Trojúhelník mafie: Neapol – Palermo – New York

Když pro každého něco, pak opravdu různých žánrů. Z katalogu společnosti Řitka Video namátkou jako dalšího zástupce italský snímek Trojúhelník mafie: Neapol – Palermo – New York.

Nejprve zase něco oficialit:

 

Zkušený italský režisér Alfonso Brescia (Zabít Rommela, Vzpoura pretoriánů) natočil na začátku 80. let akční drama, které se nese v duchu nejlepších mafiánských filmů. Poté, co zabijí jeho ženu, je jeden z mafiánských šéfů nucen vrátit se „do služby". Tentokrát ho ale nežene vpřed vidina bohatství a touha ovládnout podsvětí, ale čistá pomsta. Jeho nekompromisní pátrání, při kterém není čas na soudce, ho nejprve zavede do rodné Sicílie a poté se s nabitým revolverem v ruce přesouvá až do New Yorku. A teprve tady se rozpoutá ta pravá válka. Válka největších mafiánských bossů…

 

No, rovnou můžu přiznat, že s tímhle filmem jsem si do oka příliš nepadnul. To, co bylo přijatelné u výše zmíněného sandálového velkofilmu, mi tady nesedlo. Možná byl režisér opravdu zkušený, ale tohle je spíš jak nepovedená televizní inscenace. Neuvěřitelná naivita, nevěrohodnost, lacinost.

 

Slova akční a drama k téhle parodii sama sebe prostě nesedí. Obtloustlý hlavní hrdina, který se z restaurace přesune na cestu pomsty, mi prostě jako nekompromisní, pomstychtivý a milující otec nepřišel ani náhodou. A dvojice tajtrlíků z jeho restaurace, hrající si na mafiány? Škoda mluvit – to že byl dřív obávaný kmotr, který se polepšil?

 

Zápletka je v textu nastíněna – Gennaro má vlastní restauraci, na své bývalé kolegy pohlíží pouze jako na zákazníky, a jeho největším výkonem je, když spokojeným hostům zazpívá. Konflikty mezi „rodinami" už ho nezajímají. Jednoho dne je ovšem pozván na hostinu, kterou pořádá jeden z hlavounů, který se vrátil z Ameriky. Na ní hodlá usmířit znepřátelené kmotry.

 

Oslava se ovšem zvrhne, vtrhne na ni skupinka zlodějíčků, které při okrádání přítomných začne zmatkovat a zastřelí jednoho z kmotrů. Kromě něho ovšem taky Gennarovu manželku. Ten přísahá pomstu všem, kdo za to mohou.

 

A pak to začne. Poctivý a tvrdý komisař, který svou přílišnou iniciativu zaplatí trvalým poškozením páteře.

 

Pátrání po vinících (již výše zmíněné trapně parodické výstupy dvou číšníků z restaurace). Mohutné výstřely do břicha, efektní umírání a stále bělostná košile. Gennarovo zatčení a následný „fingovaný" útěk za dohledu policie.

 

Uprchlík z vězení pak chodí po ulicích, jezdí taxíky a dokonce legálně odletí až do USA, aniž si jeho nepřehlédnutelné postavy kdokoli všimne.

 

Automobilová honička, kde na silnici zcela nesmyslně stojí už dopředu auta napříč přes silnici. A místo války bossů sem tam prásk.

 

Já bych tomu 60 procent, které film na imdb.com má, nedal ani náhodou. Kdyby se to aspoň dokázalo rozhodnout, jestli je parodický tón některých scén chtěný, nebo omyl – zbytek filmu se totiž zase snaží tvářit vážně. K tomuhle filmu se určitě nikdy nevrátím.

 

Žánr: Drama / Akční

Země původu: Itálie

Rok vzniku: 1981

Délka: 96 minut

Původní název: Napoli, Palermo, New York, il triangolo della camorra

Světová premiéra: 3. dubna 1981 – Itálie

Režie: Alfonso Brescia

Scénář: Alfonso Brescia, Gino Capone

Hudba: Eduardo Alfieri

Kamera: Silvio Fraschetti

Společnost: Panda Societa per L’Industria Cinematografica

Hrají: Mario Merola (Gennaro Savarese), Howard Ross (komisař Galante), Lucio Montanaro (Gennarův přítel), Massimo Mollica (Don Raffaele), Liana Trouche (Teresa), Guido Alberti (šéf policie), Biagio Pelligra (Coppola), Guido Leontini (Malvasia), Vittorio La Rosa, Antonio Lamagna, Ugo Bologna (TV manažer), Nicola Di Gioia (Guardiano), Enzo Fisichella, Fabrizio Nascimbene (Masaniello), Nello Pazzafini (seržant Martinez), Gina Perna, Salvataore Puccinelli, Giacomo Rizzo (Gennarův přítel), a další

V českém znění (2009): Petr Oliva, Zbyšek Pantůček, Libor Terš, Ladislav Beneš, Jiří Plachý, Bohuslav Kalva, Jan Šimik, Lumír Olšovský, Radek Hoppe, Dana Černá, Helena Brabcová, Martina Kechnerová,

Menu DVD 

Údaje o DVD:

Výběr kapitol 

Zvuk: Dolby Digital 2.0 italsky, česky

Titulky: česky

Nastavení zvukové stopy 

Obraz: barevný PAL 4:3 (1,66:1)

Bonus: další DVD