InterSonic – Bídníci 1

Napoleon opravdu minulý týden skončil, nenechte se splést tím, že tváře na obálce další série z vydavatelství InterSonic zůstaly úplně stejné… Od úterý 15. června 2010 začne vycházet jiná televizní minisérie, budou to Bídníci 1 za 59,- Kč. Mistrovský příběh statečnosti a odvahy podle románu Victora Huga.

Jedno „trafikové" provedení už jsme k dispozici měli, nyní se nám dostane poněkud rozsáhlejší mezinárodní zpracování na 4 DVD.

Francie, rok 1815, po devatenácit letech těžkých galejí, je Jean Valjean konečně na svobodě. Setkání s farářem Bienvenuem ho poznamená na celý život. O sedm let později uskutečňuje své poslání pod cizím jménem jako všemi ctěný a vážený pan Madeleine, starosta malého městečka a majitel továrny.

 

Snad by se do konce svého života staral o chudé a zbídačelé, kdyby kdysi neokradl malého kominíka a ve městě se neobjevil policejní inspektor Javert, který si Valjeana dobře pamatuje. Málo platné, že ukradený chléb, dobrodiní faráře a dvě drobné mince, splatil již tisíckrát.

Javert je jako buldok, když nabude jistoty, chce dostat ctihodného Madeleina, nyní již opět Jeana Valjeana, znovu na galeje…

 

Osudy Jeana Valjeana patří mezi ty příběhy, které se nám nikdy neomrzí a které budeme vždy vděčně přijímat v nové a nové podobě. Bídníci patří mezi ty příběhy, které každá generace francouzských tvůrců pokládá za výzvu.

Zatím poslední filmové zpracování vzniklo v koprodukci pěti států a najdeme pod ním podepsány tvůrce úspěšného přepisu Monte Christa: režisérku Josée Dayanovou, scenáristu Didiera Decoina a Gérarda Depardieua; tedy 3D, jak toto úspěšné trio nazývá občas francouzský tisk. Pozornému divákovi neunikne, že se mnohé scény natáčely v Čechách a že se v epizodních rolích objeví i naši herci.

 

Román Bídníci (Ubožáci) psal Victor Hugo po celá desetiletí a dokončil jej až v exilu. Příběh Jeana Valjeana, který uprchl z galejí, kam byl odsouzen za krádež chleba, koncipoval Hugo v pěti dílech. Žádný jeho román nedosáhl tak bouřlivého bezprostředního ohlasu jako právě Bídníci. Na jednotlivé svazky čekaly před jejich vydáním v Bruselu a v Paříži zástupci knihkupců a čtenářů snad ze všech čtoucích vrstev obyvatelstva. Jen v samotné Paříži jich bylo v několika dnech rozebráno na 48 000 výtisků a román byl okamžitě překládán do světových jazyků. Záhy se objevovaly i dramatizace a film počítá adaptace již na desítky. A muzikálové zpracování přitáhlo miliony diváků nejen v Evropě.

Obrazovka z DVD

Obrazovka z DVD

Obrazovka z DVD 

Hodnocení série obecně přesahuje 70 procent, leč jako již tradičně lze nelézt komentáře odsuzující: Nejhorší zpracování ze všech, Depardieu se pro roli vůbec nehodí, ostatní casting také špatně, špatně napsané postavy.

Naproti předchozím názorům: Nejlepší zpracování všech dob. Chladný a nelidský John Malkovich v roli Javerta. Velmi věrné knižní předloze.

A pak něčemu věřte…

Žánr: Drama / Historický

Země původu: Francie / Itálie / Španělsko / Německo / USA

Rok vzniku: 2000

Délka: dohromady cca 360 minut (4 x 90)

Původní název: Les Misérables / Los Miserables / Les Misérables – Gefangene des Schicksals

Světová premiéra: 4. září 2000 – Francie

Premiéra v ČR: 5. října 2004

Režie: Josée Dayan

Námět: Victor Hugo (román)

Scénář: Didier Decion

Produkce: Gérard Depardieu, Jean-Pierre Guérin, Doris Kirch

Hudba: Jean-Claude Petit

Kamera: Willy Stassen

Střih: Adeline Yoyotte, Marie-Josèphe Yoyotte

Kostýmy: Jean-Philippe Abril

Společnost: TF1 / Kirch Gruppe / Silvio Berlusconi Communications / Beta Film / RHI Entertainment

Natáčeno: Ledeč nad Sázavou, Česká republika / Praha, Česká republika

Hrají: Gérard Depardieu (Jean Valjean), Christian Clavier (Thénardier), John Malkovich (Javert), Virginie Ledoyen (Cosette), Enrico Lo Verso (Marius), Charlotte Gainsbourg (Fantine), Asia Argento (Éponine Thénardierová), Veronica Ferres (Madame Thénardierová), Jeanne Moreau (matka Innocente), Giovanna Mezzogiorno (sestra Simplice), Vadim Glowna (Fauchelevent), Steffen Wink (Enjolras), Léopoldine Serré (Cosette jako dítě), Guillaume Depardieu (mladý Jean Valjean), Jérôme Hardelay (Gavroche), Michel Duchaussoy (Gillenormand), Otto Sander (Monseigneur Bienvenu), Christopher Thompson (Courfeyrac), Josiane Stoléru (Baptistine), Jean-Louis Richard (Scarponi), Roger Dumas (Lorrain), François Hadji-Lazaro (Toussaint), Maxime Leroux (Champmathieu), Artus de Penguern (Chabouillet), Denis Podalydès (Scaufflaire), Guilhem Pellegrin (lékař Plumet), Elisabeth Wiener (Mme Victurnierová), Michèle Gleizer (Mme Magloireová), Karl Zero (prokurátor soudu Arras), Sacha Bourdo (Bigrenaille), François Négret (Claquesous), Dominique Besnehard (Gueulemer), Yves Penay (Babet), Patrick Bordier (Brujon), Stephan Midaven (Montparnasse), Dominique Zardi (Cochepaille), Patrick Lambert (Chenildieu), Franck Torjman (Prouvaire), Jérome Rebbot (Bahorel), David Podracky (Grantaire), Philippe Ambrosini (kapitán Picpus), Sophie Milleron (Azelma Thénardierová), Claude Brécourt (ředitel Sûreté), Yann Babilée (archivář Sûreté), Christian Imberdis (starý profesor), a další

Menu DVD 

Údaje o DVD:

Výběr kapitol 

Délka: 89 minut (1:29:00)

Zvuk: Dolby Digital podle obalu anglicky, česky, na disku ovšem 2.0 francouzsky a česky

Titulky: žádné

 

Zvukové stopy 

 

Obraz: barevný 4:3 letterbox (podle imdb.com 1,66:1)

Bonus: žádný