Nový čas Extra – Starci na chmelu

 

Pôvabná študentka Hanka sa na chmeľovej brigáde stáva stredobodom záujmu vystatovačného premianta Honzu a čestného a zásadového, aj keď trochu svojrázneho, Filipa. Romantika v podkroví školy, kde sú študenti ubytovaní, však končí necitlivým zásahom pedagogického dozoru. Svieži a optimistický film je dnes klasikou a nesmrteľnou legendou. Vychází zítra, v úterý 29. dubna 2008 na Slovensku. Cena 49,- Sk. U nás doma vyšel film Starci na chmelu již několikrát

 

Chodili spolu z čisté lásky a sedmnáct jim bylo let. Nesmrtelný muzikál o chmelu, zakázané lásce a o tom, jak je den krásný.

„Ten příběh, který uvidíte, a co tak divně začíná. To mohlo prožít vaše dítě…“ slova úvodní skladby uvádí do děje našeho nejlepšího filmového muzikálu, který ze své zelené svěžesti lístků chmelu neztratil po letech ani o mikroskopický, téměř neviditelný odstín. Romantika na chmelové brigádě, kdy se většina dospělé české populace oslovovala soudružky a soudruzi („…a ač Jan Ámos Komenský byl bratr, nezavrhujeme ho soudruzi,“) a stranické uvědomění nepřálo mladé lásce, je dodnes klasikou.

„Myslíme jenom na to, že chmel je naše zlato…“ Filip je výjimkou. Ten spíše myslí na své soukromí, pohodlí a sličnou Hanku. Tedy názor, se kterým v socialistickém kolektivu tápajícím, jestli k sobě pasují Masaryk, Marx a Seneca, jehož vůdčí osobností je urostlý úderník Honza, moc neuspěje. Ostatně ani sličná Hanka není klasickým normalizačním předobrazem. V šik šatičkách (skoro jako z Tuzexu) se na večeři spíše vyjímá jako kapitalistická fiflena. Navíc je přesvědčená, že její půvab nezrál jen tak pro kdekoho. Společně s Filipem se tak narozdíl od svých spolužáků nevejdou do pedagogických norem soudružky učitelky. A tak je jen logickou otázkou času, kdy se ti dva rebelové dají dohromady, aby poznali, že když dva se rádi mají, v lednu je jak v máji. Jenže nevraživost a příliš ideologie lásce nepřejí a tak se oba zamilovaní brigádníci budou muset zakrátko s kolektivem rozloučit. Čeká je cesta až na konečnou a všichni doufají, že na cestě se neztratí. Neztratili se. Jsou věční.

Režisér filmu Ladislav Rychman se znal s autorem námětu a scénáře Vratislavem Blažkem už z dřívějších dob. Po válečném období se setkali v Divadle satiry a pak spolu spolupracovali i v televizi. Zapsali se do historie československého televizního vysílání tím, že jsou autoři prvního českého klipu, první české inscenované písničky. To bylo v roce 1958, kdy Ladislav Rychman natáčel zábavný pořad s názvem Dnes večer bez závady.

Žánr: Komedie, Muzikál
Země původu: Československo
Rok vzniku: 1964
Čas: 89 min

Režie: Ladislav Rychman
Hrají: Irena Kačírková, Ivana Pavlová, Libuše Havelková, Vladimír Pucholt, Josef Laufer I, Josef Kemr, Miloš Zavadil, Vladimír Navrátil