North Video – Rozhádaní dědicové

Čeká nás další novinkový titul North Videa, v pondělí 21. června 2010 vychází komedie Rozhádaní dědicové za 69,- Kč. Černá komedie o tom, jak těžké je zabít bohatého dědice a zaujmout jeho místo, když je to váš přítel.

Thomas Henry Butterfly Rainbow Peace je dědic velkého britského vévodství rodiny Bournemouthových, kterého však osud krátce po narození postavil do úplně jiné role. Jeho bláznivá hippie matka, jinak vévodkyně Lucinda, ho totiž v roztržitosti zapomněla v restauraci. Když si vzpomněla a vrátila se pro něj, dítě už bylo pryč.

O několik dnů později se jim sice vrátilo, nikdo však netušil, že došlo k záměně za jiné dítě, které se v té době také ztratilo. A tak zatímco malý americký nalezenec vyrostl jako Henry, budoucí britský vévoda Bournemouth, skutečný vévodův potomek vyrostl v obyčejné pakistánské rodině jako Tommy Patel a nastoupil do práce v investiční bankovní firmě, kterou shodou okolností vlastní právě Bournemouthova rodina.

 

O třicet let později náhoda svede Tommyho a poněkud nemotorného Henryho dohromady a dokonce z nich udělá přátele. Když však Tommy zatáhne Henryho na striptýz a do baru, vévoda Bournemouth se rozzlobí a Tommyho vyhodí. Krátce nato však magnát spadne ze své jachty do moře a utopí se.

 

V závěti odkázal veškerý majetek Henrymu, kterého považuje za svého syna a ten vzápětí poté, co nastoupí na jeho místo, Tommyho znovu zaměstná a samozřejmě povýší. Vypráví mu také příběh o tom, jak byl ztracený a znovu nalezený a rozhodne se ho představit své rodině. Tím se však věci začnou podivně komplikovat.

 

Vdova Lucinda se místo truchlení rozhodne pro mladého milence a proto začne balit Tommyho, který je jí, z pro ni nepochopitelných důvodů, velmi blízký. A pak Tommymu matka prozradí, že není skutečný Pakistánec a od svých sourozenců se liší, protože je adoptovaný. Tommy vyhledá právníka Shadgrinda, který ho kdysi do rodiny Patelových dostal, a tady najde důkazy, z nichž pochopí jak je to s jeho původem. Jenže se také dozví, že v podstatě nemá šanci dědictví získat, pokud je Henry naživu. Zabít ho je pro Tommyho lákavá představa, zejména poté, co se seznámí a zamiluje do Henryho snoubenky Kitty. Vymyslí a provede spoustu rafinovaných pokusů jak Henryho odstranit tak, aby to vypadalo jako nehoda, ani jeden z nich však nevyjde. Když se po čase Kitty narodí syn, rozhodne se Shadgrind, který už se na Tommyho neschopnost nemůže dívat, zabít Henryho i dítě sám a vlastnoručně. Jenže to už si Tommy konečně uvědomil, co cítí a rozhodne se Henryho, Kitty i jejich dítě před šíleným právníkem zachránit.  

 

K průměrnému hodnocení diváci dodávají, že díky americkým penězům se britský humor kamsi vytratil: Od exmontypythonovce Erica Idlea se dalo čekat víc ztřeštěného humoru. I tak je to dobrá černá komedie se skvělým Johnem Cleesem jakožto vraždícím maniakálním advokátem.

Žánr: Komedie

Země původu: Velká Británie

Rok vzniku: 1993

Délka: 87 minut

Původní název: Splitting Heirs

Světová premiéra: 2. dubna 1993 – Velká Británie

Režie: Robert Young

Scénář: Eric Idle

Produkce: Simon Bosanquet, Eric Idle, Redmond Morris

Hudba: Michael Kamen

Kamera: Tony Pierce-Roberts

Střih: John Jympson

Kostýmy: Penny Rose

Společnost: Prominent Features

Natáčeno: Francie / Lee International Studios, Shepperton, Surrey, Velká Británie / Longleat House, Wiltshire, Velká Británie / Warminster, Wiltshire, Velká Británie

Hrají: Eric Idle (Tommy Butterfly Rainbow Peace Patel), Rick Moranis (Henry Bullock), Barbara Hershey (vévodkyně Lucinda), Catherine Zeta-Jones (Kitty), John Cleese (Raoul P. Shadgrind), Sadie Frost (Angela), Stratford Johns (Butler), Brenda Bruce (paní Bullocková), William Franklyn (Andrews), Richard Huw (Brittle), Charu Bala Chokshi (paní Patelová), Jeremy Clyde (14tý vévoda), Eric Sykes (dveřník Jobson), Bridget McConnell (chůva), Bill Stewart (adopční agent), Paul Brooke (turistický průvodce), David Ross (seržant Richardson), Cal Macaninch (důstojník CID), Anisha Gangotra (Gita), Amanda Dickinson (barmanka), Chris Jenkinson (policejní konstábl), Keith Smith (fotograf), Stephan Grothgar (německý turista), Madge Ryan (žena se psem), Bill Wallis (vikář), a další

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 5.1, 2.0 anglicky, 5.1, 2.0 česky

Titulky: česky

Obraz: barevný 16:9 (podle imdb.com 1,85:1)

Bonus: