Codi – Německé tanky II. světové války – Panther – Panzer V

49 díl z edice 2. světová válka vydavatelství Codi má vyjít ve čtvrtek 5. srpna 2010. Ke koupi za 49,- Kč bude DVD Německé tanky II. světové války – Panther – Panzer V.  

Panzerkampfwagen PzKpfw V – Panzer V Panther

 

 

 

Zkoumáním a zkoušením ukořistěného tanku T-34 na podzim 1941 došli němečtí tankoví odborníci k názoru, že další německý hlavní bojový tank musí být mnohem lépe pancéřován, vyzbrojen a vybaven, než stávající tanky Panzer III a IV, které byly, nebo měly být brzy zavedeny do výroby.

 

To vyžadovalo nejen novou konstrukci podvozku, ale hlavně zvětšení váhy tanku a následně i použití mnohem výkonnějšího motoru. Váhový limit tanku byl omezen váhou 35 tun. Hitler osobně se však v této otázce angažoval, protože tank správně považoval za hlavní bojový prostředek a tak výsledná hmotnost tanku byla o 10 tun větší. Na základě zkoumání T-34 byl rovněž změněn tvar čelního pancíře oproti dřívějším německým typům.

 

 

 

Tank Panzer V, jež zahájil také novou éru v označování tanků slovními názvy, když byl pojmenován Pantherem, tedy při zavedení do výroby vážil 45,3 tudny. Poháněn byl motorem Maybach o výkonu 700 koňských sil a vyzbrojen kanonem KwK 42 ráže 75 mm, který měl větší palebný výkon, než kanon KwK 40 použitý v tanku Panzer IV. Další novinkou byla větší unifikace, mnoho součástí tanku bylo společných s těžkým tankem Panzer VI Tiger. Již na počátku vývoje bylo naplánováno další vylepšování tanku, které mělo vyvrcholit novým typem, Pantherem II. Ten ale svými parametry zastínil vše, co měli k dispozici Spojenci na obou frontách. Jeho zavedení do výzbroje však již Německo, pro spojenecké tankisty naštěstí, nezvládlo.

 

Zavedení Panthera do výroby probíhalo od roku 1942. Provázela je však řada obtíží a protože tank byl náročný jak na technologii, tak na materiály, nedařilo se jej zavést do výroby v čase a množství, které velitelé pozemních sil a Hitler požadovali. Naopak, Hitlerův požadavek na jejich použití v operaci Citadela, která vyústila v tankovou bitvu u Kurska, tuto operaci značně zpozdil, což se stalo jednou z příčin jejího neúspěchu. Navíc se první série tanku vyznačovaly mimořádně vysokou poruchovostí, která postihovala zejména převodovku a pojezdové ústrojí.

 

 

 

Do konce války bylo vyrobeno přibližně 6200 Pantherů, sloužících na všech evropských frontách od roku 1943. Panther se však stal bezpochyby jedním z nejlepších tanků II. světové války, nebyl-li tím vůbec nejlepším. Vždyť k jeho zničení muselo být použito většinou až pět Shermanů, či čtyři T-34 se silnějším kanonem 85 mm. 

 

Menu DVD 

 

Údaje o DVD:

Výběr kapitol 

Délka: 65 minut (51:58)  

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky

Titulky: žádné

Obraz: černobílý/barevný PAL DVD5 4:3

Bonus: Z nabídky Codi