Vapet vás baví – Něžní zmatkáři

Čtvrtek 27. března 2008 obohatí edice Vapet vás baví nabídku další pamětnickou komedií Něžní zmatkáři za standardní cenu 38,– Kč. Thomas Gottschalk dělal i jiné kousky, než je reklama na medvídky od Haribo.

Zápádoněmecký film Něžní zmatkáři natočil režisér Franz Josef Gottlieb, tvůrce více než čtyřiceti filmů oddechového charakteru; jak lze soudit z této situační komedie (či spíš frašky), je vyznavačem filmařské kvantity, nikoli kvality. Něžní zmatkáři nevynikají originalitou tématu ani nápady, jsou rozvedením prostinké anekdoty o třech zamilovaných přátelích, kteří pečují svorně o těhotnou dívku, protože nevědí kdo z nich je budoucím otcem, a kteří se snaží rozmanitými způsoby přijít k penězům, nutným k zabezpečení příští rodiny.

Při natáčení dalšího filmu o Vinnetouovi, kterého hraje pochopitelně Pierre Brice, se dá dohromady poněkud neobvyklá trojice. Zmatkář Ricky, který je sice vybrán samotným Bricem do role Old Shatterhanda, ale při natáčení pokazí co může, postarší svačinář Schmidgruber, který Briceho obtěžuje se žádostí o autogram, a pak omylem vstoupí přímo do natáčeného záběru a černý pyrotechnik Walker, který není schopen vyrobit požadované exploze a proto jejich zvuky imituje pusou. Všichni tři jsou pochopitelně režisérem bez prodlení propuštěni a vykopnuti.

Ovšem jen díky tomu se mohou seznámit s pohádkově krásnou dívkou Rosi, které se pokazilo auto, a pomoci ji domů, do bytu v moderním paneláku. Sami se nastěhují o patro níž, kde objeví prázdný byt a společně se do Rosi zamilují. Po mejdanu, kde se všichni společně tak trochu opili, dívka zjistí, že je těhotná. Protože si však nikdo z nich nepamatuje, co se vlastně stalo, kdo z nich je ale oním šťastlivcem, rozhodnou se s určováním otcovství počkat až se dítě narodí. Mezitím budou podle dohody o nastávající maminku pečovat společně a společně se také roztodivnými, více či méně úspěšnými způsoby snaží sehnat peníze, které bude budoucí rodina potřebovat, aby dítěti zajistili budoucnost. A to se bez zmatků určitě neobejde.

Sled nahodilých epizod často postrádá spád a smysl; nejslibnější zůstává začátek, situovaný na místo natáčení x-té indiánky s Vinnetouem: epizodní role stárnoucího Pierra Brice je jedním z nečetných zajímavějších momentů filmu. Hlavní postavy nevybočují nijak ze zavedených schémat: blond’atý krasavec Ricky (Thomas Gottschalk, tentokrát bez „nosáče“ Mikeho Krügera), komický černoch Walker (ve stylu Eddiho Murphyho) a postarší elegán Schmidgruber jsou sice zmatkáři, stěží ale něžní – ať kradou v obchodním domě hračky, mění převleky ve snaze prodat přístroj na měření pachu z úst nebo demolují tichý hotel. Snímku nepomohou ani americké hity, ani divoké jízdy různými dopravními prostředky, ba ani št’astné zmnožení novorozenců, díky němuž si každý z dychtivých adeptů otcovství může pochovat jedno z trojčat . . . – U západoněmeckého publika měl film úspěch, a tak se objevilo pokračování Něžní zmatkáři 2.

Žánr: Komedie / Romantický
Země původu: Německo
Rok vzniku: 1987
Délka: 93 min.
Původní název: Zärtliche Chaoten / Three Crazy Jerks
Světová premiéra: 20. srpna 1987 – Německo
Režie: Franz Josef Gottlieb
Scénář: Thomas Gottschalk
Produkce: Claude Friesenhausen, Karl Spiehs
Hudba: Gerhard Heinz, Robert Pferdmenges
Kamera: Klaus Werner

Hrají: Michael Winslow (Walker), Thomas Gottschalk (Ricky), Helmut Fischer (Schmidgruber), Pierre Brice (Winnetou), Jean-Marie Pfaff (sám sebe), Dey Youngová (Rosi), Harald Leipnitz (ředitel), Hans Georg Panczak (sám sebe), Herbert Fux (Dosser), Ottfried Fischer (Cook), Ossy Kolmann, Ernst H. Hilbich, Julia Kentová, Ludwig Haas (hotelový manažer), Dieter Augustin, Ulrich Berger, Peter Settgast, Peter Goeller, Angela Schneiderová, Judith Schusserová, Lisa Burgerová, Hanns Eybl, Erwin Neuwirth, Wolfgang Siesz

Údaje o DVD:
Zvuk: Dolby Digital 2.0 německy, česky
Titulky: česky
Obraz: 4:3
Bonus: asi žádný