Bontonfilm – Černý jestřáb sestřelen

Bontonfilm přináší další titul v balení Cinema Club, v pátek 3. září 2010 vychází (podle obalu v prodloužené verzi) film Černý jestřáb sestřelen za 99,- Kč. Šli do mírové operace, čekalo je krvavé peklo. Příběh hrdinů, kteří nepřišli včas.

Píše se říjen 1993. Somálsko je zmítané občanskou válkou, hladomor dosahuje biblických rozměrů a zahraniční potravinová pomoc se stává předmětem zuřivých klanových bojů a korupce.

Část elitní jednotky armády USA je v roce 1993 poslána do somálského Mogadishu, aby se stala součástí mírové operace Spojených národů. Mají dohlížet na rozdělování dodávek jídla. Avšak vůdce nejsilnějšího klanu vyhlásí OSN válku, v hlavním městě vládne strach a nepředstavitelný chaos.

 

Skupina amerických vojáků je vyslána na běžnou misi. Jejím cílem je zajmout uprostřed města a eskortovat na základnu dva vysoké somálské důstojníky, kteří mohou ovlivnit vývoj politické situace a zamezit tak eskalaci hladomoru, devastujícího celou zemi. Jde o součást strategického plánu na potlačení občanské války, která zuří po celé zemi.

 

Jenže akce, která zpočátku vypadá jako standardní vojenská operace, se změní v děsivou noční můru. Nikdo totiž nepočítal se zuřivou nenávistí, která proti americkým vojákům postaví nejen příslušníky nepřátelských polovojenských klanů, ale i civilisty. Celé město se tak změní ve smrtící past, kde se v labyrintu ulic ukrývají na každém kroku desítky nepřátel.

 

Poté, co jsou sestřeleny nad městem dvě bojové helikoptéry Black Hawk, stane se z mírové mise krvavý zápas o holé přežití. Proti rozzuřenému davu lynčujícímu zraněné americké piloty bojují bok po boku mladí příslušníci elitních jednotek Rangers i veteráni Delta Force. Musí vydržet tlak zdrcující přesily za nepřátelskými liniemi, dokud se záchrannému konvoji nepodaří vyrazit k jejich záchraně.  

 

Většina událostí je nahlížena očima seržanta Matta Eversmanna, který musí nečekaně převzít velení malého oddílu přeživších. Jsou mezi nimi i v bojových akcích nezkušený Grimes, milovník dobrodružství, desek a silné kávy, nebo chladnokrevný poručík McKnight, velitel konvoje, který pod palbou somálské milice hledá zbytky spolubojovníků.

 

V těžkém boji umírají přátelé, formují se vztahy, chlapci se stávají muži a vojáci se učí, jak vypadá skutečná tvář války a hrdinství.

Hodnocení přes 80 procent: Všichni jsou oběti, ať už je výsledek konfliktu jakýkoli. Obyčejně neobyčejný syrový akční snímek.

Žánr: Akční / Drama / Historický / Válečný

Země původu: USA

Rok vzniku: 2001

Délka: 146 minut

Původní název: Black Hawk Down

Světová premiéra: 18. prosince 2001 – USA

Kinopremiéra v ČR: 21. února 2002

Režie: Ridley Scott

Námět: Mark Bowden (román)

Scénář: Ken Nolan

Produkce: Jerry Bruckheimer, Harry Humphries, Branko Lustig, Terry Needham, Chad Oman, Pat Sandston, Ridley Scott, Mike Stenson, Simon West

Hudba: Hans Zimmer

Kamera: Slawomir Idziak

Střih: Pietro Scalia

Kostýmy: David Murphy, Sammy Sheldon

Společnost: Revolution Studios / Jerry Bruckheimer Films / Scott Free Productions

Natáčeno: Kénitra Airbase, Moroko / Sidi Moussa, Rabat, Moroko / Maroko

Hrají: Josh Hartnett (seržant Matt Eversmann), Ewan McGregor (velitel roty John Grimes), Tom Sizemore (plukovník Danny McKnight), Eric Bana (seržant Norm Hoot Hooten), William Fichtner (Sanderson), Ewen Bremner (Shawn Nelson), Sam Shepard (generálmajor William Garrison), Gabriel Casseus (Mike Kurth), Kim Coates (Wex), Hugh Dancy (seržant Kurt Schmid), Ron Eldard (Mike Durant), Ioan Gruffudd (Beales), Tom Guiry (seržant Ed Yurek), Charlie Hofheimer (Smith), Danny Hoch (seržant Dominic Pilla), Jason Isaacs (kapitán Mike Steele), Zeljko Ivanek (Harrell), Glenn Morshower (plukovník Tom Matthews), Jeremy Piven (Cliff Wolcott), Brendan Sexton III (vojín Richard Kowalewski), Johnny Strong (Shughart), Richard Tyson (Busch), Brian Van Holt (Struecker), Nikolaj Coster-Waldau (Gordon), Steven Ford (Cribbs), Ian Virgo (Waddell), Tom Hardy (Twombly), Gregory Sporleder (Galentine), Carmine Giovinazzo (Goodale), Chris Beetem (Joyce), Tac Fitzgerald (Thomas), Matthew Marsden (Sizemore), Orlando Bloom (Blackburn), Kent Linville (Othic), Enrique Murciano (Ruiz), Michael Roof (Maddox), George Harris (Atto), Razaaq Adoti (Mo’alim), Treva Etienne (Firimbi), Abdibashir Mohamed Hersi (somálský špion), Pavel Voukan (Briley), Dan Woods (Fales), Ty Burrell (Wilkinson), Boyd Kestner (Goffena), Jason Hildebrandt (Jollata), a další

Údaje o DVD neznámé:

Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky, 2.0 česky, 2.0 polsky

Titulky: česky, anglicky, polsky, řecky

Obraz: barevný PAL 16:9 (podle imdb.com 2,35:1)

Bonus: