Europe Production – Princezna Fantaghiro: Jeskyně Zlaté růže, část 1.

Milé dámy z Dámy, pevně doufám, že dostojíte svému hlasování a další titul z vydavatelství Europe Production přivítáte s otevřenou náručí. Ve středu 8. září 2010 dorazí (nezhatí-li něco plány) na pulty první disk televizní pohádkové ságy Princezna Fantaghiro za 69,- Kč. První díl kultovního série o bystré princezně Fantaghiro, která má vždy svojí hlavu a nebojí se říkat, co si myslí, se jmenuje Jeskyně Zlaté růže.

V tomto pohádkovém příběhu proti sobě bojují po staletí dvě království, války se vedou už tak dlouho, že nikdo neví, proč vlastně začaly.

 

V jednom z království žije král-bojovník, který má tři dcery. První dvě, Karolína a Kateřina, jsou pokorné dívky, které vždy poslouchající svého otce, zato nejmladší z nich Fantaghiro, je jejich pravým opakem. Na všechno má svůj názor a svou hlavu. Je sice chytrá, trochu divoká, avšak hlavně tvrdohlavá, a tak většinu svého dětství tráví za trest ve studni. Potají se naučí číst, i když je čtení ženám v jejich království výslovně zakázáno.

 

Fantaghiro nesouhlasí ani se svými sestrami, že by žena měla jen vařit a být mužovi za každou cenu podřízenou bytostí. A tak, když se dozvídá, že bude provdána spolu se sestrami proti své vůli, utíká pryč ze zámku, skrýt se do lesa. Plná vzteku se snaží vybít na všem, co jí přijde pod ruku a v ten okamžik se potkává s Bílým princem, který ji posléze začne učit bojovat s mečem a střílet lukem a šípem.

 

V lese, který je na hranicích obou království, se poprvé spatří s mladým Romualdem. Stačil jen letmý pohled a Romualdo na ní není schopen zapomenout, aniž by tušil, že se jedná o dceru jeho protivníka.

 

Romualdo se stal právě panovníkem sousedního království a je připraven ukončit nesmyslnou a staletí vlekoucí se válku, a tak pošle králi-bojovníkovi nabídku na souboj dvou nejsilnějších mužů z obou království, kteří by tak podle výsledku vyřešili válku ve prospěch toho, kdo vyhraje. Kdo zvítězí v boji, bude vládnout všem.

 

Král je už starý a unavený věčnými válkami, a tak souhlasí. Ve snu však k němu přijde Bílá čarodějka s tím, že jediná šance, aby vyhrál, je nechat bojovat jednoho ze svých potomků. Král je v patové situaci, neboť má jen samé dcery, a tak jim přikáže, aby se pro následující souboj převlékly do brnění a vydávaly se za muže…

 

Pro velký úspěch této pohádky bylo celkem natočeno pět sérií Fantaghiro, z nichž má každá dva 90 minutové díly. Natáčelo se i v Čechách a na Slovensku. V prvním díle první série se objevili i někteří čeští herci.

 

Tahle pohádka je pro část pamětníků milou vzpomínkou a dlouho očekávaným titulem, druhá část zůstala zcela chladná. Hodnocení se kloní k mínění té první skupiny, téměř 70 procent.

Žánr: Pohádka / Romantický

Země původu: Itálie

Rok vzniku: 1991

Délka: 90 minut

Původní název: Fantaghirò / Cave of the Golden Rose

Světová premiéra: 22. prosince 1991 – Itálie

Režie: Lamberto Bava

Námět: Italo Calvino (povídka "Fanta-Ghirò, persona bella")

Scénář: Francesca Melandri, Gianni Romoli

Produkce: Lamberto Bava, Roberto Bessi, Andrea Piazzesi

Hudba: Amedeo Minghi

Kamera: Romano Minghi

Střih: Piero Bozza

Kostýmy: Marisa D’Andrea

Společnost: ANFRI S.r.l. / Reteitalia

Hrají: Alessandra Martines (princezna Fantaghiro), Mario Adorf (král), Kim Rossi Stuart (Romualdo), Ángela Molinaová (Bílá čarodějka/Bílý rytíř), Jean-Pierre Cassel (generál), Stefano Davanzati (Cataldo), Tomáš Valík (Ivaldo), Ornella Marcucci (Kateřina), Kateřina Brožová (Karolína), Pavel Chalupa (Tonino), Simona Chytrová (tanečnice), Kateřina Frýbová (Regina), Antonie Hegerlíková (kuchařka), Markéta Hrubešová (žena u řeky), Jan Morávek (věštec), Jan Kraus (Issibil), Jiří Patočka (bílý stařec), Olga Schmidtová (bílá stařena), Martin Faltyn (ošklivý princ), Lenka Kubalková (Karolína jako dítě), Stanislava Bartošová (vychovatelka), Aňa Geislerová (královna elfů), Filip Renč, a další

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 1.0 česky

Titulky: žádné

Obraz: barevný PAL DVD5 4:3

Bonus: Fotogalerie