Filmag válka film 14. – Živí a mrtví, 2. část

Filmag ve své edici válka pokračuje druhým dílem ve vydávání filmu Živí a mrtví. Pokračování je avizováno na devátého dubna, takže v intencích dosavadních válečných dezinformací vypouštěných vydavatelem na zadní straně obalu očekávejme DVD na stáncích v úterý 8. dubna 2008 za obvyklých 39,- Kč.

Tento film o strašném ale i hrdinském 41. roce je věnován živým a mrtvým. Válka narušila mnoho lidských životů a změnila mnohé osudy, které nebýt válečných událostí, odvíjely by se pravděpodobně úplně jinak. Muži byli odloučeni od svých žen, otcové od svých dětí. Po útoku Němců na Rusko, které vzhledem k tehdejší politické situaci a válečným smlouvám nikdo neočekával, nastal chaos. Jednotky se formovaly narychlo, při bombardování přišlo mnoho vojáků o život nebo o veškerý svůj osobní majetek. Ale také civilní obyvatelstvo muselo opustit své domovy. Ženy, děti a starci s nejnutnějšími věcmi vyrazili na mnohadenní pochody z napadených oblastí. V této situaci začala protiofenzíva sovětských vojsk pod Moskvou.

Film s neobvyklou otevřenoustí ukazuje problémy prvních válečných dní. Špatná organizace, nesmyslné rozkazy, nedostatek munice, zmatky. Mnoho vojáků neví, kde má své velitele. Ivan Petrovič Sincov (Кирилл Лавров) je korespondentem válečných novin. Odjíždí ke své jednotce, která operuje v Bělorusku. To se mu ale nepodaří, protože vojska již první dny po napadení začínají ustupovat. Dostane se do sběrného tábora, odkud je poslán autem do štábu ještě s jiným důstojníkem.

Cestou se je snaží zastavit další vojáci. Zjistí, že v Berezině, kam měli namířeno, už jsou německá vojska. Proto otáčejí automobil a vracejí se. Potkají skupinu dalších sedmi vojáků, kteří se vrací z neúspěšného boje, kde většina jejich oddílu padla. Při cestě jsou svědky leteckého souboje. Sovětské letouny jsou sestřeleny, piloti vyskakují s padáky, nepřátelští piloti po nich střílí z kulometů. Chybí letadlo, které by krylo parašutisty při ústupu, takže všichni letci jsou postříleni jako koťata. Zbytečně tak zahyne mnoho dobrých pilotů a navigátorů, kteří se mohli uplatnit v dalších bojích. To vše pozoruje osádka auta a nezbyde jí, než nečinně přihlížet.

Tento film je svým pojetím zajímavým svědectvím, které neoplývá nánosem patosu, ale pravdivě hovoří o problematických skutečnostech prvních etap velké vlastenecké války. Jediné, co bych tomuto DVD mohl vytknout, je české ozvučení. Místy totiž zvuky boje, střelby a výbuchů jsou natolik silné, že přehlušují dialogy, takže není rozumět, o čem herci spolu hovoří. Je to sice realistické, ale divákovi to ztěžuje pochopení děje filmu.

Údaje o DVD:

 

Zvuk: Dolby Digital 2.0 rusky, česky

Titulky: česky

Obraz: černobílý 16:9 (1,78:1)

Bonus: fotogalerie

Délka: 97 minut

E-shop Řitka video, s.r.o.